کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟


امروزه اکثر باشگاه‌های ورزشی سه دستگاه معروف و پر کاربرد را در دل خود جای‌داده‌اندو از آنها به صورت حد اکثری توسط ورزشکاران استفاده میشود این سه دستگاه پر طرفدار شامل تردمیل، دوچرخه ثابت و الپتیکال می باشند البته دستگاه های دیگری مانند روئینگ و سایر تجهیزات ورزشی نیز وجود دارد البته این سه دستگاه فوق بیشترین علاقمند را به خود جلب نموده است و درصد استفاده از آنها بسیار بسیار بالا می باشد .

در ادامه ما برای شناخت بهتر و بیشتر شما از وسیله های ورزشی موجود در باشگاه‌های ورزشی ازنظر امتیاز کلی، میزان فایده و تاثیر گذاری برای تناسب‌اندام و نرخ بازدهی آنها را بررسی و رتبه‌بندی کرده‌ایم.

دستگاه روئینگ همانند تردمیل ، دوچرخه ثابت و دیگر دستگاه های هوازی موجود در باشگاه ها شناخته شده نیست و میتوان آن را یک وسیله تازه وارد به دنیای ورزش معرفی کرد.

دستگاه روئینگ چیست؟

در سال 1950 اولین بار دستگاه روئینگ ظهور کرد. طرح اولیه این دستگاه شبیه به چرخ لنگر می باشد. دستگاه روئینگ در اواسط دهه 90 میلادی بود که به شکل کامل خود رسید.
دستگاه روئینگ به این صورت کار می کند ، دستگاه دارای یک زنجیر است که برای چرخاندن دنده ای که بر روی توپی قرار دارد ، نیاز به نیروی جسمانی دارد ، همانند کار با دوچرخه.
زنجیر به کابلی کشش متصل شده است که ورزشکار باید آن را بکشد و رها کند ، تقریبا چیزی شبیه به قایقرانی . 

استفاده ای از این وسیله ورزشی در تقویت عضلات ، مفاصل ، سیستم گردش خون ، سیستم تنفسی ، سیستم عصبی ، کاهش وزن ، کالری سوزی بسیار بالا و خیلی از موارد دیگر بسیار تاثیر گذار است . 

فواید استفاده از دستگاه روئینگ

از تمام گروه های عضلانی اصلی استفاده می کند

این یک تمرین فوق العاده سازگار است

این یک کالری سوز عالی است

از نظر زمان کارآمد است

برای سلامت استخوان شما مفید است

می تواند قدرت گرفتن شما را بهبود بخشد

برای تمام سطوح تناسب اندام خوب است

برای سلامت روان شما خوب است

این تمرین متقابل برای ورزش های دیگر مفید است

تقویت اکثر عضلات بدن مانند : عضلات کتف ، عضلات شانه ، عضلات زیر بغل ، عضلات پشت و رو بازو ، عضلات ساعد ،قسمتی از عضلات گردن ، عضلات دست ، عضلات باسن ، عضلات ران ، عضلات دوقلو پشت ساق پا ، عضلات شکم و سایر عضلات بدن که در تصویر بالا کامل مشخص شده است در زمان ورزش با این وسیله درگیر می شوند .

علاوه بر موارد فوق این وسیله ورزشی این قابلیت و توانائی را دارا که نسبت به تقویت سیستم گردش خون بهتر و قوی تر ، تقویت سیستم تنفسی ، افزایش اکسیژن رسانی به خون ، کاهش کلسترول بد خون ، تعدیل قند خون ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، تقویت ماهیچه های قلب ، و موارد دیگر را می توان به آن اشاره کرد .

تردمیل :

چرا ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی تردمیل بیشترین کاربرد و بیشترین استقبال را دارد ؟ چون در تمام رشته های ورزشی قبل از ورود به ورزش تخصصی نیاز به گرم کردن و بالا بردن تعداد ضربان قلب دارد  از آنجایی‌ که دویدن و پیاده روی مادر همه ورزش‌هاست، تمامی ورزشکاران حرفه ای و یا اینکه ورزشکاران مبتدی باید به نکته بسیار مهم توجه داشته باشند که استفاده اصولی و دقیق و با برنامه می تواند کالری سوزی فوق العاده ای برای شخص ورزش کار به دنبال داشته باشد چنانچه هر ورزشکاری جهت کالری سوزی مفید و قابل قبول می خواهد از تردمیل استفاده نماید باید برنامه ای جامع واصولی داشته باشد تا بتواند به هدف خود دست یابد مثلا در ابتدا یک زمان مشخص و مفید را برای خود مشخص نموده و بر اساس این برنامه چند دقیقه بر حسب آمادگی جسمانی شما پیاده روی آرام و سپس چند دقیقه پیاده روی تند (جاگین ) و در ادامه چند دقیقه دویدن را انجام می دهید و بعد از پایان زمان دویدن به صورت معکوس به پیاده روی تند و سپس به پیاده روی آرام بر می گردید با وجود و انجام این شیوه تمرین ، شما فرود و صعود خود به شکل عالی و ایده آل ضربان قلب خود را بالا برده که به طبع آن بیشتری کالری را مصرف خواهید کرد . 

ویژگی خاص تردمیل؛ برنامه‌های متنوع با وجود شیب

 اگر در برنامه تمرین شما هوازی وجود دارد، یا اینکه می‌خواهید با استفاده از یک برنامه ورزشی، چربی‌های اضافی  بدن خود را کاهش و از بین ببرید ، بهتر است تردمیل را در اولویت اول و اصلی  تمرین خود قرار دهید.

باید توجه داشته باشید که روی بیشتر تردمیل‌ها برنامه‌های از پیش تنظیم‌شده‌ای وجود دارد که با ایجاد تناوب میان شیب، سرعت و زمان دویدن می‌تواند بدن فرد را به چالش بکشد و آن را برای کاهش چربی‌های بدن آماده کند. وجود همین برنامه‌ها و قابلیت شیب دستی و اتوماتیک، تأثیر زیادی روی قیمت تردمیل دارد.

با توجه به شرایط بد و آلودگی هوا، لازم است به فکر خرید یک تردمیل مناسب باشید

با توجه به شرایط هوای شهری و آلودگی‌های موجود و همچنین خطرات حاصل از آلاینده‌های زیستی و وارونگي هوا كه منجر به آلودگي هوا و تنگي نفس ميشود پیشنهاد می شود به خرید یک تردمیل فکر کنید. در فصل زمستان نیز به علت برودت هوا می‌توانید از ورزش در محیط خانه لذت ببرید. البته این بدان معنا نیست که نباید در محیط خارج از خانه ورزش کنید. در مواقعی که ورزش کردن در فضای باز امکان‌پذیر نیست، تردمیل می‌تواند راه‌حلی مناسب و ارزنده برای دوستی دوباره با ورزش باشد.

دوچرخه ثابت :

اگر از آن دسته از افرادی هستید که خیلی زود از نفس می‌افتید و خسته می‌شوید، دوچرخه ثابت انتخاب بسیار درست و شایسته برای افزایش استقامت بدن است. بر اساس تحقیقات انجام شده ، به این نتیجه رسیده اند که ورزش متناوب بر روی دوچرخه ثابت و به‌خصوص دوچرخه اسپینینگ می‌تواند به قوی شدن ریه و کارکرد بهتر عضلات قلب کمک کند. این تحقیق در مقایسه با تردمیل صورت گرفته است.

عضله سازی بهتر با دوچرخه ثابت :

 استفاده و ورزش با دوچرخه ثابت می‌تواند به تقویت عضلات  ران و شكم تاثير بيشتري دارد . با پیروی از یک برنامه منظم و اصولی هوازی می‌توانید عضلات ران به‌خصوص همسترینگ را درگیر کرده و به فرم مناسب و دلخواه خود برسانید. علاوه بر تأثیری که روی پایین‌تنه می‌گذارد،  با توجه به اینکه عضلات شکم از سه بخش تحتانی ، میانی ، فوقانی تشکیل شده است استفاده از دوچرخه های ثابت این قابلیت دارد که چربی های اضافی شکم در قسمت تحتانی را کاهش و به لاغری بدن و کاهش وزن شما بسیار کمک نماید. با یک برنامه دقیق و حساب شده و و با انجام رکاب زدن تند ، متوسط ، آرام و تنظيم دسته دوچرخه در حالتهاي مختلف مثل كورسي و كوهستان شما می توانید ضربان قلب خود را بالا برده و با این نوع برنامه بیشترین کالری سوزی را به دنبال خواهید داشت و با آهسته رکاب زدن نیز می توانید عضلات خود را قوی کنید.

الپتیکال یا اسکی فضایی :

در بیشتر باشگاه‌های بدنسازی از الپتیکال یا اسکی فضایی به‌عنوان یک دستگاه برای گرم کردن بدن استفاده می‌شود. چرا؟ به دلیل اینکه ورزش روی یکی از این دستگاه‌ها، بیشتر عضلات بالاتنه و پایین‌تنه را درگیر و ضربان قلب را به‌خوبی بالا می‌برد تا بدن کاملاً برای ورزش و وزنه زدن آماده شود.

اما گرم کردن بدن تنها کاربرد این وسیله هوازی نیست، الپتیکال به شما امکان می‌دهد تا ضربان قلب را بالا ببرید و میزان زیادی کالری بسوزانید. با کاهش وزن ناشی از فعالیت‌های هوازی طولانی، پاهای شما به خاطر سوزاندن چربی، شکیل‌تر به نظر می‌رسند. اگر می‌خواهید عضلات پاها بیشتر رشد کنند و نمایان شوند، تمرینات هوازی الپتیکال را با تمرینات قدرتی مانند وزنه‌برداری، ترکیب کنید. تمرینات قدرتی به شما کمک می‌کنند که به‌طور مؤثرتری کالری بسوزانید و همچنین نسبت عضله به چربی را افزایش می‌دهند. شما نمی‌توانید تعیین کنید که کدام قسمت بدنتان، اول چربی بسوزاند اما می‌توانید با استفاده از تمرینات قدرتی، تعیین کنید که اندازه کدام عضلات، افزایش یابد.

چگونه یک تمرین مناسب با دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) داشته باشیم؟ | فیت لیدی

تفاوت اصلی الپتیکال با اسکی فضایی؛ نوع حرکت و ظاهر

در اسکی فضایی فلایویل در جلوی دستگاه نصب‌ شده است. اسکی فضایی، اسکی سواری را شبیه‌سازی می‌کند، درست مانند حرکات اسکی، پاها به عقب می‌روند و به زمین فشار می‌آورند. از طرف دیگر، الپتیکال قدم زدن و دویدن را به‌طور کامل شبیه‌سازی می‌کنند، در الپتیکال پاها به‌صورت دوایر متحدالمرکزی حرکت می‌کنند. در الپتیکال معمولاً فلایویل در پشت دستگاه قرار دارد.

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :  

برای خرید تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند  . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام  تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی  به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com  مراجعه فرمائید . با تشکر