استفاده از کدام وسیله ورزشی شادی آور است ؟

در ابتدا لازم است جهت شناخت بیشتر دلائل افسردگی و روشهای درمان آن با ورزش به چند نکته اساسی اشاره کرد تمامی تحقیقات انجام شده نشان می دهد که فعالیت های جسمی ، با افزایش ترشح اندورفین ، باعث شادی افراد شده و در مقابل باعث درمان افسردگی می شود . به طور حتم ، هرچه این فعالیت های جسمی ، بیشتر و پر تکرار تر ، منظم تر و بر اساس برنامه اصولی و باعلاقه همراه باشد ، نتایج آن نیز شدیدتر ، بهتر و ماندگارتر خواهد بود . ورزش متعادل و منظم ، می تواند با تغییرات شیمیایی که در بدن به وجود می آید ، اضطراب و استرس را کاهش می دهد .
همچنین می تواند احتمال ابتلا به افسردگی را ، نیز به طور قابل توجهی کاهش و باعث افزایش حس شادی و خرسندی در افراد گردد .

به طور دقیق تر میتوان گفت : ورزش منظم و اصولی می تواند بر روی سیستم قلب و عروق ، اثرات مثبت و قابل توجهی داشته باشد . یکی از این اثرات تولید پروتئین های آنتی بادی است که برای مقابله با بیماری ها به شدت مورد نیاز بدن است. بنابراین افرادی که فعالیت جسمی بیشتری دارند و در اصطلاح ورزشکار هستند، بهتر می توانند با بیماری ها و استرس ها مبارزه و مقابله کنند . هنگام ورزش در هیپوتالاموس مغز ، هورمون سوتونین  ترشح می شود که آن را با نام هورمون شادی می شناسند ، که وظیفه آن کنترل کیفیت خواب ما و مایه آرام بخش است . از جمله وظیفه ی مهم دیگر آن می توان به پیشگیری از افسردگی اشاره کرد. کمبود این هورمون باعث بی خوابی، اختلال در خلق و خوی احساس غم و افسردگی می شود.هورمون های دیگری از جمله هورمون اندورفین (هورمون ضد درد)، هورمون ملاتونین ( هورمون ضد پیری)، هورمون دوپامین(هورمون هوشیاری) و هورمون اکسی توسین (هورمون عشق) همگی با انجام ورزش های منظم و متعادل در بدن ترشح می شوند که نتیجه ی همه ی آن ها باعث ایجاد احساساتی مثبت مثل: شادی، سرزندگی و… می شود. همچنین، سطح هورمون کورتیزول که در مواقع ترس و استرس در بدن ترشح می شود، به شدت کاهش می یابد. خوب است بدانید که اگر سطح هورمون کورتیزول در بدن بالا باشد، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و در دراز مدت آنقدر ایمنی بدن را کاهش می دهند که حتی ممکن است بدن توان دفاع در برابر یک سرماخوردگی ساده را نداشته باشد. به همین دلیل است که افرادی که در دراز مدت متحمل استرس هستند، دچار بیماریهای مختلفی می شوند. زیرا سطح ایمنی بدن آنها کم شده است .

تحقیقات نشان داده است که پیروی از یک برنامه مداوم و منظم ورزشی که با افزایش ضربان قلب همراه باشد سطح ترشح هورمون سروتونین را افزایش می‌دهد. همچنین ورزش کردن مقدار دوپامین که یکی دیگر از هورمون‌های شادی است را افزایش می‌دهد. بنابراین افزایش تحرک باعث ترشح دو برابری هورمون‌های شادی در بدن می‌شود.

ورزش های شادی آور :

تمامی ورزش های رایج امروزی با توجه به نوع آن می تواند کم و بیش برای افراد شادی آور باشد .  اما ورزش های وجود دارد که می تواند بیشترین درصد شادی را به افراد منتقل نماید ورزش های مانند پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری ، شنا ، ورزش های گروهی و ..... را می توان نام برد .

 امروز با توجه به شرایط زندگی ماشینی ، شرایط بد آب و هوا ، ترافیک ، ازدحام جمعیتی ، ناهنجاریهای صوتی ، نبود امنیت کافی و خیلی موارد دیگر انجام اینگونه ورزش های را در محیط های باز تا حدودی سخت و دشوار شده است . اما امروزه صنعت و تکنولوژی توانسته اند تا حد زیادی این مشکلات را مرتفع نمایند . شبیه سازی ورزشها با ساخت دستگاه های کمک ورزشی امروزه امری رایج و برطرف کننده تمامی مشکلات گردیده و این تکنولوژی توانسته است تمام نیازهای جامعه را مرتفع نماید .

امروزه تردمیل ها ، دوچرخه های ثابت ، الپتیکال ها ،استپرها ، تجهیزات بدن سازی و ..... جایگاه خاص و ویژه ای را به خود اختصاص داده اند . 

از جمله وسایل ورزشی که بیشترین درصد شادی آوری را برای شما به ارمغان می آورد تردمیل ها و دوچرخه های ثابت می باشند .

تردمیل ها :

انواع تردمیل : باشگاهی ، خانگی ،  چند کاره ، پزشکی ، توانبخشی ، آبی 

تردمیل (treadmill)  ابزاری ورزشی است که برای در جا راه رفتن ، دویدن آهسته و دویدن سریع طراحی و ساخته شده است . یعنی کارهایی که ما می توانیم به خوبی انجام دهیم، اما در اکثر اوقات برای انجام دادن آن ها به اندازه کافی انگیزه نداریم. بعضی از ما تنبل ها معمولا با نگاه کردن از پنجره تصمیم می گیریم که امروز هوا برای پیاده روی مناسب هست یا نیست، که غالب وقت ها با توجه به تنبل بودن ما هوا مناسب نیست. شاید هم مشکل این باشد که راه رفتن یا دویدن در روزهایی که هوا سرد است به هیچ وجه جالب نباشد. 

تردمیل با توجه به نوع آن دارای کاربرد های مختلفی می باشد ولی بیشترین کاربرد آن مربوط به ورزش می باشد که جامعیت و عمومیت بیشتری دارد . یکی از کاربردهای تردمیل در تست ورزش است که در آن بیمار فعالیتی محدود خود را زیر نظر پزشک متناسب با وضعیت پایش سیستم قلبی ـ عروقی خود انجام می دهد. هدف از انجام این تست، آشکار شدن اختلالات احتمالی عملکرد قلبی تحت فشار و استرس است. 

کاربرد دیگر تردمیل ها در فیزیوتراپی به عنوان فعالیتی در جهت توان بخشی اعضای آسیب دیده و یا بهبود سریع تر پس از جراحی به کار می رود. از مزایای دیگر این دستگاه می توان به امکان تنظیم سرعت در مقادیر دلخواه و امکان محاسبه انرژی با توجه به معلوم بودن سایر شاخص ها اشاره کرد.

بازدهی کار با این سیستم از بسیاری دیگر از ورزش های پیچیده قلبی و عروقی بیشتر است بعضی از انواع این وسیله  ورزشی  امکان محاسبه شمارش گام ، پایش ضربان قلب و تعداد کالری سوخته شده را نیز دارند.

امّا نوع دیگر تردمیل های موتور دار ، تکنولوژی پیشرفته تری دارند و موتوری که در آن بکار رفته است به کمک عضلات شما میآید و به این ترتیب، شرایط گوناگونی برای دویدن یا راه رفتن برای شما به وجود میآورد.

در این دستگاه، موتور تردمیل باعث  چرخش تسمه و حرکت صفحه تردمیل میشود. شما میتوانید سرعت آن را تنظیم کنید و با استفاده از شیب (بسته به نوع تردمیل ، به صورت دستی یا برقی) حالتی مد نظر خود را به وجود آورید این ویژگیبه مانند آن است که در یک مسیر سربالایی در حال راه رفتن و یا دویدن هستید. این تردمیلها معمولاً یک نمایشگر دارند که با سیم هایی رابط به بدن شما وصل میشوند (وصل کردن این سیم ها اختیاری و صرفاً جهت حفظ امنیت کاربر و توقف تردمیل پس از افتادن از روی دستگاه میباشند) و همچنین با به کارگیری حسگر های ضربان قلب (Heart Sensors) میتوانند ضربان قلب شما را نشان دهند تا ورزشکار متوجه شود که آیا شدت حرکتشان روی تردمیل کافی است و موجب کاهش وزنش میشود یا نه. اگر به صفحه نمایشگر این تردمیلها دقت کنید، (بسته به نوع تردمیل ها) برنامه هایی از پیش تعیین شده را خواهید دید که معمولاً بر اساس تغییر سرعت یا تغییر شیب (در تردمیل هایی که موتور شیب جداگانه دارند) مجهز میباشند که به کمک آنها میتوانید الگوی راه رفتن یا دویدن خودتان را روی تردمیل تنظیم و مدیریت کنید.


دوچرخه های ثابت :

امروزه دوچرخه های ثابت یکی از  وسایل کمک ورزشی نام آشنا از تجهیزات قلب و عروقی است که به طور کلی استفاده از آن بسیار آسان و راحت می باشد . دوچرخه ها یک تمرین هوازی بدون ضربه را به شما ارائه می کنند که می تواند عضلات پاها و ران را تقویت کند. وبا بالا رفتن صربان قلب با یک برنامه وداوم واصولی استفاده از آن برای شما شادی آور است این وسیله ورزشی می تواند در کالری سوزی مفید بسیار شما را کمک کند و علاوه موارد فوق می تواند در کاهش کلسترول بد خون ، تعدیل قند خون ، تقویت سیستم گردش خون ، تقویت سیستم تنفسی ، تقویت سیستم عصبی ، و خیلی موارد دیگر به شما کمک بسیار زیادی نماید .

محبوبیت و ماندگاری دوچرخه های ثابت خانگی در چند سال اخیر رو به افزایش یافته است. مدل های دوچرخه ثابت جدید نسبتاً پیچیده هستند و اکنون علاوه بر شمارش کیلومترها و ردیابی سرعت، برنامه های متعددی برای مدیریت و تغییر سرعت ورزش، شمارش کالری سوزانده شده و اندازه گیری ضربان قلب را دارند.

برخی از دوچرخه های ورزشی قابلیت وصل شدن به اینترنت را داشته و این امکان را به کاربر می دهد که یک رکورد آنلاین از جلسات تمرین برای نمودار پیشرفته خود داشته باشند.

انواع دوچرخه ثابت :

 دوچرخه های ثابت به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند 1- دوچرخه ثابت ایستاده 2- دوچرخه ثابت خوابیده یا همان دوچرخه ثابت پشتی دار هستند.یک دوچرخه ثابت ایستاده شبیه به یک دوچرخه معمولی است و دارای جهت عمودی و فرمان جلو می باشد. یک دوچرخه ثابت نشسته به این شکل است که بر روی صندلی آن می نشینید و دارای پشتی می باشند و پاهای خود را در جلوی آن قرار می دهید. واین دودسته دوچرخه ثابت با دو کاربرد خانگی و باشگاهی طراحی و ساخته شده است . 

کارشناسان در مورد فوائد سلامتی نسبی مدل های ایستاده و خوابیده نظرات متفاوتی وجود دارد ولی اکثر آنها موافق هستند که انتخاب دوچرخه ثابت یک موضوع و نظر شخصی است . برای بیمارانی که کمر درد دارند ممکن است حالت خوابیده را نسبت به ایستاده ترجیح بدهند که همین موضوع باعث شده خرید دوچرخه ثابت به نظر شخصی فرد بستگی داشته باشد.

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :  

برای خرید  تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند  . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام  تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی  به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com  مراجعه فرمائید .

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما