بدن سازی چیست :

پیشگفتار :

ورزش بدنسازی به اسم امروزی از زمان‌های بسیار دور رواج داشته و فقط شکل آنها با یکدیگر متفاوت بوده است. در زمان‌ مصر باستان ، بلند کردن سنگ‌های سنگین (به‌‌عنوان وزنه) وجود داشته و افرادی به این نوع زور آزمائی تبحر خود را نشان می دانند . وزنه‌بردارهای قدرتمند و قوی در نمایش‌های عمومی حضور پیدا کرده  و رقیبان خود را به چالش می‌کشیدند و با هم به مسابقه می پرداختند . البته در آن زمان تمرکز بر روی پرورش اندام نبوده و حتی اغلب آن‌ها دارای اندامی پر چربی، ولی صرفا درشت و قوی هیکلی بودند و اما وجود کارهای دیگر مانند پرتاب نیزه ، تیر اندازی با کمان ، تمرین حرکات با شمشیر و سایر موارد نیز از این قاعده مستثنی نبودن افراد برای پیروزی در جنگ ها لازم بود بدنی قوی و آماده رزم داشته باشند که این تمرینات به نوعی بدن سازی و آمادگی جسمانی را به دنبال داشت . در کنار موارد فوق مشاغلی وجود داشت که بعضی از آنها در حال حاضر نیز وجود دارد در بدن سازی افراد نقش بسیار پر رنگی دارند مانند آهنگری ، نجاری ، نمد مالی ، بار کشی ، کارگری ، بنائی و .... را می توان نام برد در کل هر فعالیت بدنی که منجر به تقویت بدن و افزایش قدرت عضلات را در پی داشته باشد به نوعی ورزش بدن سازی گفته می شود .

تاریخچه ورزش بدن سازی :

این نمایش‌ها تا اواخر قرن نوزدهم میلادی ادامه داشت. در همان زمان شخصی به نام یوجین ساندو (Eugene Sandow) عنوان قوی‌‌ترین مرد جهان را به دست آورد. یوجین ساندو (پدر بدنسازی مدرن) در نمایش‌ «قوی‌ترین مرد جهان» به تماشاچی‌ها اجازه داد از اندام زیبا و عضلانی او لذت ببرند.

پس از آن به سرعت ورزیدگی، زیبایی اندام ، قدرت و عضلات پرورش یافته او مشهور شد. همچنین سبک او معروف و وسایل تمرینی (هالترها، وزنه‌ها و دمبل‌) او بسیار مورد استقبال گرفته و پر فروش شد.

 کم‌کم ورزش بدنسازی با هدف «ساختن اندام عضلانی، ورزیده و قدرتمند» بین مردم و ورزشکاران رواج و گسترش پیدا کرد . امروزه ما شاهد برگزاری مسابقات جهانی زیبایی اندام با جوایز میلیون دلاری می باشیم .

بدن سازی چیست :

بدنسازی یعنی : استفاده هوشمندانه از تمرین های استقامتی و سرعتی، جهت کنترل و توسعه سیستم عضلانی یک فرد می باشد. بدن سازی هنری است که نیاز به ماه ها تلاش مداوم ، بی وقفه و بر اساس یک برنامه اصولی و علمی و استفاده از نظرات مربیان حرفه ای به دست می آید و راه میانبری در این ورزش برای رسیدن با کمترین زمان به  موفقیت وجود ندارد .

اما بعضی از تمرینات درست و اصولی بدنسازی، از دیگر تمرینات دیگر کوتاه تر و بهتر هستند و شما را سریعتر به اهدا فتان می رسانند . تنها چیزی که لازم است ثبت و یادداشت اهداف خود برای شروع کار و انتظارات حقیقی بدن ساز از چیزی است که امیدوار است در مدت زمان کوتاهی یا بلند به آن دست پیدا کند و با برنامه ریزی دقیق به اهداف خود را تحقق بخشد. بدنسازی به معنی تمرین مقاومتی و عظلانی کردن ماهیچه ها ی بدن است.

به عبارت دیگر استفاده از نیروی وزن گرانشی برای مقابله با نیروی ماهیچه های بدن از جمله (انتقباض متحدالمرکز نوعی انقباض ماهیچه ای که در آن ماهیچه ها به تولیدیرو کوتاه میشوند) یا انقباض گریز از مرکز (انقباض کشیدگی که در ان ماهیچه های بدن کشیده می شود زمانی که تحت نیروهای مخالف وقوی تر از نیروی که ماهیچه میتواند تولید کند قرار میگیرید). به طور خلاصه این ورزش بهترین ورزش برای ساخت بدنی خوش فرم وزیبا و متناسب می باشد.

آشنائی با رشته های بدن سازی:

تمامی رشته های بدنسازی در عای الظاهر بسیار شبیه و نزدیک به هم هستند ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که هر یک از این رشته ها دارای  تمرینات و رژیم های مخصوص به خود هستند و زمان رسیدن به آمادگی در هر رشته با دیگر رشته ها متفاوت هستند از این جهت هر شخصی که برای رسیدن به موفقیت خود لازم  است در رشته های متناسب با فیزیک بدنی خود فعالیت و تمرین کند . در ادامه این مقاله برای آشنائی بیشتر شما به معرفی انواع این رشته های بدن سازی می پردازیم .

بر اساس نظریه شلدون، اندومورف ها بدنی همیشه گرد و نرم دارند، مزومورف ها همیشه مربعی و عضلانی هستند و اکتومورف ها هم همیشه باریک هستند و استخوان بندی ریز دارند.

بادی کلاسیک :

این رشته ورزشی بر اساس خصوصیات قد و وزن صورت می گیرد یعنی در رشته بادی کلاسیک به اطلاعات قد و وزن شخص ورزشکار بسیار اهمیت دارد لذا برای روشن تر شدن این موضوع به این مثال توجه کنید؛ در دسته قدی 180 سانتی متر وزن افراد باید حدود 86 کیلو گرم باشد.

در این رشته ورزشی آیتم های مورد نظر داوران برای دادن امتیاز عضلات کشیده و حرکات عمیق ورزشکار می باشد و  توجه داشته باشید که در  این رشته ورزشی عضلات ورزشکار نباید خیلی گرد و عمیق باشند و گرنه در زمان رقابت اشخاصی که عضلات خیلی گرد و حجیم داشته باشند به صورت خودکار مغلوب افرادی که دارای عضلات کشیده‌‌تر هستند خواهند شد ، از این رو می توان گفت در این رشته افرادی که دارای تیپ بدنی اکتومورف و مزومورف هستند موفق تر عمل خواهند کرد.

بادی بیلدینگ :

در این رشته وزن مهم است و توجهی به قد نمی شود به طور مثال در این رشته یک فرد با قد 170 می تواند در کنار یک فرد با قد 180 قرار بگیرد و مسلما در این رشته از بدنسازی هرچه فرد قد کوتاه تری داشته باشد موفق تر است ولی به معنای این نیست که افراد قد بلند نمی توانند در این رشته موفق شوند، بودند افراد قد بلندی مانند رونی کلمن که توانستند در این رشته موفق شوند. 

در این رشته سنجش داوران برای دادن امتیاز بستگی به عضلات حجیم، گرد حرکات عضلانی خوب و بالانس بدن ورزشکار می باشد و در این رشته مواردی مانند عضلات حجیم‌ و گرد، حرکات و بالانس و توازن بسیار دارای اهمیت است، یک ورزشکار برای این که بتواند در این رشته به موفقیت برسد باید در خصوص موارد بالا تلاش و تمرین اصولی داشته باشد.

این رشته برای افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف ( بدنی همیشه گرد و نرم ) هستند بسیار مناسب است ولی به  این معنا نیست که افرادی با فیزیک بدنی اکتومورف ( بدنی همیشه باریک و استخوان بندی ) و مزومورف ( بدنی همیشه مربعی و عضلانی) امکان فعالیت و تمرین در رشته را نداشته باشند .

پاورلیفتینگ :

تمرکز این رشته ورزشی بر روی کار با وزنه های سنگین و رکورد زدن وزنه ها است که به امروزه به عنوان یک رشته تخصصی شناخته شده است فقط علاقمندان خاص اقدام به تمرین می کنند و هرکسی به دنبال این رشته نمی رود ، همچنین برخی از افرادی که در این رشته به تمرین می پردازند امکان دارد که بدن عضلانی نداشته و از حجم چربی بسیار زیادی در بدن خود نیز برخودار باشند.

پاورلیفتینگ یک ورزشی قدرتی هست و اصول این ورزش بسیار ساده و توجه این ورزش بر اساس میزان قدرتمندی ورزشکار است، به طور مثال افرادی که در این رشته به فعالیت مشغول هستند و با یکدیگر به رقابت می پردازند برای مسابقات بر روی سکو رفته و سعی می کنند سنگین ترین وزنه را بلند کنند و لازم است که این کار را تکرار نمایند، لازمه رسیدن به موفقیت در این رشته یک بدنسازی هدفمند و حرفه ای واصولی است.

همچنین می توان گفت که رشته پاورلیفتینگ شباهت بسیار زیادی به رشته وزنه برداری دارد و علاوه بر این اصول این رشته بسیار ساده است.

کراس فیت :

کراس فیت یک رشته ورزش ترکیبی از تمرین های  مقاومت، پلایومتریک انفجاری، تمرین سرعت، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک، کتل بلز، تمرین وزن بدن ، ژیمناستیک و تمرین های استقامتی است. 

یک فرد ورزشکار کراس فیت با انجام این تمرین ها اجزای اصلی تناسب اندام بدن خود را هدف قرار می دهد. در این رشته از بدنسازی شما به 3 تا 5 روز کار در هفته به صورت مداوم نیاز دارید و تمرینات ورزشی شدید و کوتاه هستند و 5 تا 15 دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

می توان‌ گفت این ورزش از انواع ورزش های انفجاری است که به شکل مداری انجام می شود و استراحت بین آن ها بسیار کوتاه است .

تمرینات عمده ای که در این رشته انجام می شود برای تمام فسمت های بدن است و شامل فشردن، کشیدن، دویدن و ... است.

تجهیزات ورزش بدن سازی :

تمامی تجهیزات ورزشی به نوعی در ورزش بدن سازی استفاده و به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم مرتبط هستند بطور مثال تجهیزات ورزشی مانند تردمیل ها ، دوچرخه های ثابت ، الپتیکال ها ، استپر ها ، روئینگ ها و ماساژورها می توانند در ورزش بدن سازی نقش داشته باشند و از دستگاه های فوق برای گرم کردن بدن و آمادگی اولیه بدن استفاده می شود .

تجهیزات ورزشی خاص بدن سازی : 

 • تجهیزات ورزشی: نیمکت قابل تنظیم
 • هالترهای ثابت
 • دستگاه سیم کش یا ترینر کاربردی
 • استند دمبل
 • توپ ورزشی
 • دستگاه زیر سینه
 •  نیمکت پرس سینه
 • دستگاه قایق داخل سالن
 • نیمکت شیب دار بالا سینه
 • دستگاه لت سیم کش
 • دمبل های LKEY
 •  دستگاه هاک اسکات
 • دستگاه جلوپا و پشت پا
 • میله المپیک
 • نیمکت جلو بازو
 • وزنه با پوشش لاستیکی
 • دستگاه اسمیت
 •  استند مخصوص وزنه های صفحه ای
 • کپسول
 •  دستگاه‌های چند کاربره قرقره ای
 • دستگاه سیم کش
 • دستگاه فانکشنال ترینر
 • دستگاه اسمیت چند کاره
 •  تجهیزات ورزشی: پرس پا
 • دستگاه پشت پا چکشی
 • وزنه های صفحه ای
 • دمبل
 • تجهیزات جانبی باشگاه

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ، خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها که با خرید هر یک از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید . 


راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای خرید تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی بدن سازی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی بدن سازی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید. 

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرسhttps://iran-gam.com  ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی iran-gamمراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما