دوچرخه اسپنینگ چیست ؟

اسپینینگ در سال 1980 توسط یک مربی به نام جانی گلدبرگ ابداع گردید که این تمرینات با استفاده از حرکات اصلی ورزشکاران را برای مردم عادی در همه سطوح آمادگی جسمانی فراهم می کند و بر خلاف عقیده عمومی، اسپینینگ یک برنامه ورزش گروهی و پر انرژی و با همراه شدن با یکدیگر تصویر خلاق و هماهنگی کامل بدن و ذهن است همه سنین و با هر جنسیتی را با هر توانایی که داشته باشند با خود همراه می کند.

این رشته ورزشی بوسیله دوچرخه سواران حرفه ای خصوصا دوچرخه سوارانی که در کوهستان مجبور هستند ساعتها رکاب بزنند طراحی شد تا بدن خود را آماده کنند تا بتوانند ساعتها در کوهستان توانائی رکاب زدن را داشته باشند .

دوچرخه ثابت اسپینینگ جی ایکس GX 9027

 ورزش اسپینینگ یک راه بسیار ایدآل برای مصرف کالری و تقویت ماهیچه ها وعضلات  است. کلاس های این ورزش در باشگاه های بدنسازی و در شرایط نور و موزیک مناسب برای ایجاد یک محیط پر انرژی، برگزار می گردد. مربی اسپینینگ، در تمامی مراحل آن از جمله گرم کردن، دوی سرعت، صعود کردن و در انتها خنک کردن، ورزشکاران را راهنمایی وتمرین می دهد . شما نیروی خود را برای پدال زدن روی دوچرخه ثابت کنترل می نمایید. از جمله وسایلی که در زمان استفاده از این دوچرخه نیاز دارید شامل لباس و کفش ورزشی، حوله و بطری آب می باشد.

امروزه اسپینینگ یک ورزش جدید وبسیار مفید است که طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است ورزش اسپسنینگ به عنوان یک رشته مجزا و خاص ارائه میشود. مربیان حرفه ای اسپینینگ, شما را برای یک تمرین اینتروال، قدرتی و هوازی تمرین و آماده می کنند. زمان انجام این تمرینات نسبتا بالا است و از 45 تا 70 دقیقه ادامه دارد. ورزش اسپینینگ کالری سوزی بالایی دارد به طور مثال هر 45 دقیقه تمرین 600 کالری را مصرف و می سوزاند.

دوچرخه اسپینینگ ترانس فورمر مدل b90
در کلاس اسپینینگ وجود رقص نور و موزیک, به شما خیلی کمک می کنند تا متوقف نشوید و از حداکثر توان خود برای ادامه دادن به تمرین استفاده کنید چرا که قرار است استقامت و قدرت و توانائی عضلات شما مانند دوچرخه سواران کوهستانی تقویت و افزایش یابد .

افراد مبتدی تا حرفه ای می توانند این ورزش را انجام دهند و در طول زمان تمرین شما با چالش هایی روبه رو خواهید شد لحظاتی تمرینات پرفشار و در پی آن لحظاتی کم فشار را به دنبال دارید در زمانهایی تمرین با شیب دادن دوچرخه به چالش میکشید و در زمانی روی سطح مسطح زمین تمرین را ادامه میدهید اما انرژی در کلاس اسپینینگ از مربی به همه شاگردان انتقال و سرایت می کند.

دوچرخه اسپینینگ استرانگ مستر مدل XM11

کدام قسمت ها در ورزش اسپینینگ فعالیت دارند؟

تمرکز ورزش اسپینینگ بر روی پاها است ولی تمریناتی مربی به شما آموزش میدهد تا سایر نقاط بدن مانند شکم، پهلو ها و بالا تنه در حین رکاب زدن در گیر می شوند. بطور مثال در حین رکاب زدن وزنه های سبکی را به دست می گیرید و تمرینات بازو سرشانه، کتف و قفسه سینه را همزمان انجام میدهید در ابتدا شاید به نظر وزنه ها سبک بیاید و تمرینات ساده باشد ولی در ادامه تکرار تمرینات همین وزنه های سبک بدن شما به چالش می کشند.

دوچرخه ثابت اسپینینگ آذیموس مدل AZ-8606-S20

لاغری ران

طبیعی و مشخص است که دوچرخه های ثابت خانگی ، یا باشگاهی  و علی الخصوص اسپینینگ در درجه اول بر روی پاها و عضلات همسترینگ تاثیر می گذارد و در درجه دوم شکم و پهلو و در آخر سایر بالاتنه و بر دستها شما نیز تاثیر گذار است خروجی بدن شما با رکاب زدن روزانه و تمرین هدفمند و مستمر در کنار رژیم غذایی مناسب می توانید تناسب پایین تنه و زیبائی رانها و ساق پای شما را به دنبال داشته باشد . با تمرینات اسپینینگ چربی ران ها و ساق ها شما کاهش پیدا کرده و حجم ماهیچه ها افزایش می یابد و ران ها باریک تر و زیباتر می شوند. حتی اگر شما به طور کلی کاهش وزن نداشته باشید.

کالری سوزی

اگر به دنبال چربی سوزی ران ها و ساق ها در کل پایین تنه خود هستید  ورزش اسپینینگ برای شما یک تمرین کامل و اینتروال را برای شما فراهم مهیا می کند . این نوع تمرینها چربی سوزی بالایی را به همراه دارد. با اسپینینگ تمرینات ترکیبی را می توانید انجام دهید . ( 30 دقیقه تمرین اسپینینگ 400 کالری را می سوزانید. )

فواید ورزش اسپینینگ

1. کم کردن استرس
2. بالارفتن میزان هورمون شادی
3. بالا رفتن قدرت ذهنی و هماهنگی ذهن با بدن
4. افزایش تعادل
5. تحریک و بازسازی غضروف ها
6. نیاز به مصرف آب بیشتر و هیدراته شدن بدن و دفع سموم
7. بالا رفتن استقامت بدن
8. فرم دهی بدن
9. مناسب برای افراد مبتدی و حرفه ای
10. تمرین پر بازده برای عضلات
11. کالری سوزی بالا
12. بهبود عملکرد قلب و عروق
13. یک ورزش هوازی بی نظیر
14.
 تناسب اندام
15. افزایش قدرت عمومی بدن

16. اکسیژن رسانی بسیار قوی به تمام قسمت های بدن

17.تقویت سیستم تنفسی

18. تقویت سیستم عصبی

19. تقویت سیستم گردش خون

20. تعدیل قند خون

21. کاهش کلسترول بد خون

22. طراوت و شادابی در پوست

 

تفاوت اسپینینگ با دوچرخه ثابت

از نظر شکل ظاهری: شکل ظاهری دوچرخه های اسپینینگ شبیه به دوچرخه های معمولی و یا کورسی کوهستانی می باشد که شما می توانید در حین رکاب زدن تمامی خصوصیات مسیر های طبیعی جاده را از نظر پستی و بلند و شیب را نیز تجریه نمائید . دوچرخه اسپینینگ از لحاظ ظاهری تقریبا شبیه دوچرخه ثابت است ولی طراحی اسپینینگ از نظر زین و فرمان راحت تر است و قابلیت تنظیم زین و فرمان باشرایط فیزیکی بدن کاربر را دارد.

از نظر کارایی اسپینینگ: اسپینینگ برای خلاف سایر دستگاهی ورزشی خانگی سیستمی دارد که به چرخ دنده ها اجازه می دهد آزادانه بچرخند و با نیرو یک پدال شما, دیسک برای چندین بار بیشتر میچرخد بنابراین این سیستم اجازه میدهد پاهای شما زمان وتعداد بیشتری را پدال بزنند و تعداد ضربات قلب شما در ورزش اسپینیگ نسبت به دوچرخه ثابت در زمان تمرین به میزان بیشتری بالا میرود.

آسیب دیدگی کمتر

ورزش با اسپینینگ نسبت به سابر دستگاه های ورزشی آسیب پذیری کمتر دارد و مشکلی برای کاربر ایجاد نمی کند چنانچه اگر افرادی که مشکلات مفصلی یا جسمی دارند با مشورت پزشک خود از دوچرخه های ثابت نشسته مبله استفاده کنند تا فشار کمتری به اندام ها آنها وارد شود.

تمرین با اسپینینگ

ورزش اسپینیگ نسبت به سایر دستگاههای ورزشی, به دلیل نوع طراحی آن, کالری سوزی بیشتری را برای شما خواهد داشت .
• تنظیم زین: با استفاده از پیچی که در پشت زین تعبیه شده است شما می توانید ارتفاع صندلی را متناسب با شرایط فیزیکی بدن خود آن را تنظیم کنید به طوریکه در زمانی که در کنار دوچرخه ثابت می ایستید زین با لگن شما در یک خط و راستا باشد سپس پیچ را محکم کنید تا زین فیکس و ثابت گردد.
روی دستگاه بنشینید و دستهای خود را بر روی فرمان قرار و دسته های ان را بگیرید چنانچه دستها شما زاویه 90 درجه ندارند می توانید زین را این بار به صورت افقی جلوتر با عقب تر تنظیم کنیدتا به شرایط مطلوب برسید .
• تنظیم پدال: کف پاها را در وسط پدال دهید و میتوانید نسبت به اندازه ی  پاهای خود بند رکاب را تنظیم کنید.
• تنظیم فرمان: میتوانید با استفاده از پیچی که در زیر فرمان قرار داده شده فرمان را متناسب با فیزیک بدنی خود تنظیم کنید بطوریکه زین و فرمان در یک راستا باشند.
• تنظیم مقاومت: با استفاده از پیچی که روی بدنه و وسط دستگاه پایین تر از فرمان تعبیه شده است میتوانید بر اساس برنامه تمرینی خود درجه سختی پدال را تنظیم کنید البته اگر سیستم عملکرد اسپینینگ الکترومگنتی باشد از طریق صفحه نمایشگر دستگاه در حین تمرین مقاومت را  می توانید تنطیم کنید.

نکات مهم قبل از تمرین اسپینینگ و طرز استفاده صحیح از آن

  1. برای استفاده از هر دستگاه ورزشی باید یکسری نکات را رعایت کنید.
  2. قبل از استفاده از وسیله ورزشی دفتر چه را هنمای آن را دقیقا مطالعه نمائید .
  3. از مربیان حرفه ای مشاوره لازم دریافت نمائید .
  4. چنانچه مشکل خاصی دارید قبل از استفاده از پزشک معالج خود برنامه ورزشی مناسب و مشاوره بگیرید .
  5.  قرار گرفتن و نشستن صحیح بر روی دوچرخه بر روی عضلات شما تاثیر مستقیم میگذارد.
  6. سر و گردن باید در راستای بدن باشند و از خم شدن یا افتادن سر به سمت پایین حین تمرین جدا خود داری نمائید .
  7. در صورت لزوم به سمت عقب پدال نزنید چرا که ممکن است به دلیل وارد کردن نیروی زیاد به زانو ها باعث آسیب دیدگی بافت های نرم گردد.
  8. کفش مناسب داشته باشید.
  9. قبل از تمرین بدن را گرم کنید و بعد از تمرین بدن خود را سرد کنید و حرکات کششی برای جلوگیری از گرفتگی عضلات پا قبل از استفاده از دوچرخه ثابت را انجام دهید.
  10. اسپینینگ یک ورزش هوازی است بنابراین تعرق زیادی به دنبال خواهید داشت بنابراین آب زیاد بنوشید تا بدن شما با مشکل کم آبی مواجه نگردد.

نمونه تمرین

در این قسمت برای شما را 3 نمونه تمرینی که با دوچرخه اسپینینگ می توانید انجام دهید آورده شده تا بتوانید با این 3 روش تمرین کنید .

تمرین سرعتی

وقت و زمان مورد نیاز برای انجام این تمرین 30 دقیقه است در ابتدا باید 3 دقیقه بدن را گرم کنید سپس به طور آهسته و نرم 6 دقیقه رکاب بزنید در ادامه 3 دقیقه با سرعت متوسط رو به بالا پدال بزنید و این روند را برای 3 ست با همین ترتیب تکرار کنید و در انتها 3 دقیقه بدن خود را سرد کنید.

تمرین تاباتا

وقت و زمان مورد نیاز برای انجام این تمرین 30 دقیقه است ولی این یک تمرین هیت است در نتیجه کالری سوزی بالاتری دارد. 5 دقیقه با سرعت کم تا متوسط بدن را گرم کنید سپس با درجه مقاومت متوسط 2 دقیقه با سرعت پدال بزنید و 30 ثانیه با سرعت کم برای ریکاوری رکاب بزنید در ادامه برای 4 دقیقه با درجه مقاومت پایین با سرعت ادامه دهید و سپس 40 ثانیه ریکاوری داشته باشید این روند را برای 4 ست تکرار کنید و در انتها سرد کردن بدن خود را فراموش نکنید.

تمرین استقامتی

تمرین استقامتی برای دوچرخه سوارن قدیمی و حرفه ای تر است و زمان این تمرین 45 دقیقه میباشد و طبق روال همیشه 5 دقیقه با سرعت پایین تا متوسط بدن خود را گرم و اماده کنید سپس با درجه مقاومت متوسط برای 1 دقیقه با سرعت 100 دور در دقیقه رکاب بزنید و برای 30 ثانیه ریکاوری کنید و در دور بعدی برای 90 ثانیه با مقاومت بالاتر از دور قبل با سرعت 90 دور در دقیقه پدال بزنید سپس 30 ثانیه ریکاوری کنید و برای 120 ثانیه با درجه مقاومت بالا و سرعت 80 دور در دقیقه رکاب بزنید و این تمرین را برای 3 ست تکرار کنید و در نهایت 5 دقیقه بدن خود را سرد کنید.

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای خرید دوچرخه های اسپنینگ و یا انواع دوچرخه خانگی و باشگاهی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرسhttps://iran-gam.com  ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام مراجعه فرمائید .

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما