درمان کبد چرب با ورزش

برابر تحقیقات انجام شده  نظم داشتن در برنامه تمرینی بسیار مهمتر از شدت تمرین برای بیماران مبتلا به کبد چرب است. کبد چرب در واقع یکی از تظاهرات سندروم متابولیک است و این نوع بیماری بیشتر در اشخاص چاق یا دیابتی زیاد دیده میشود.  این بیماری درمان داروی ندارد اما با تغییر در شیوه زندگی مانند عوض کردن رژیم غذایی یا ورزش کردن و کاهش وزن می تواند به روند بهبود آن کمک زیادی کند.

تمامی ورزش ها چه ورزش های هوازی و آئروبیک و چه ورزش های مقاومتی می تواند چربی را چه در اندام ها و چه در درون شکم و یا کبد کاهش دهد .

بیماران باید به این نکته توجه نمایند که ورزش باید مداوم انجام شود تا تاثیرگذار مفید و اثر بخش داشته باشد در صورتی که این موارد رعایت نشود تاثیر چندانی در بهبودی بیماری مشاهده نخواهد شد . ضمن این که لازم نیست این ۲۰ دقیقه یا یک ساعت، مداوم باشد، بیمار میتواند ۲ تا ۱۰ دقیقه یا ۴ تا ۱۵ دقیقه ورزش کند.

بهترین زمان ورزش برای مبتلایان به کبد چرب :

زمان مطلوب برای ورزش در مبتلایان به کبد چرب صبح زود و یا عصر ها و ساعتهای ابتدای شب است . افراد مبتلاء به کبد چرب باید بطور تدریجی شدت و تعداد تمرینات ورزشی خویش را افزایش دهند. تمرین هایی که دائمی و همیشگی باشند باعث میشوند که شخص به آن تمرینها عادت کند بنابراین اثرگذاری آن ها کاهش می یابد . شخص باید تدریجاً تمرینات جدیدتری را به برنامه ورزشی خویش اضافه کند.

بهترین ورزش برای درمان کبد چرب چیست؟

ورزش های استقامتی انجام دهید :

در بررسی تأثیر تمرین های مقاومتی بر مبتلایان به کبد چرب معلوم شده است که اینگونه تمرین ها هم در کاهش چربی کبد، بهبود اکسیداسیون چربی و کنترل قند خون این بیماران  بسیار مؤثر می باشد.

انجام ورزش های استقامتی تأثیر زیادی در کاهش وزن و لاغری ندارد ولی بر چربی کبد بسیار تأثیرگذار است. پژوهشگران همینطور دریافته اند که انجام این ورزش ها به کاهش کلسترول بد خون هم کمک زیادی می کند.

درواقع انجام این ورزش ها میزان فرتیین خون را کاهش می دهد. فرتیین پروتئینی در کبد است که ذخیره سازی آهن را آسان تر می کند. مقدار زیاد فرتیین سبب آسیب رسیدن به کبد می شود؛ پس حتما این نوع ورزش ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

پیاده روی ساده ترین ورزش برای درمان کبد چرب :

حتماً می دانید که بهترین و مفیدترین ورزش ها برای تمام سنین، پیاده روی و دویدن  است؛ انجام این ورزش ها نه تنها این بیماری بلکه اضافه وزن و چاقی را نیز کنترل و درمان می کند.

بیماران مبتلا به کبد چرب باید هرروز ۲۰ دقیقه ورزش کنند البته این روند میتواند یک روز در میان باشد. یک پیاده روی و یا دویدن مناسب و ساده حتی در منزل و آن هم با تردمیل میتواند کار شما را راه بیندازد؛ پس اصلاً نگران نباشید.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک ورزش مناسب برای درمان کبد چرب است. لطفا به این نکات در موقع انتخاب و انجام این ورزش توجه نمایید.

قبل از شروع تمرین قند خون ، خود را چک کنید. قبل از انتخاب این نوع تمرین با پزشک خویش مشورت نمایید. از خوردن مواد شیرین( به ویژه فرآوری شده مثل شکر) پرهیز کنید. قبل از شروع تمرین با حرکات کششی بدن خود را گرم کنید . شما می توانید با خرید یک دستگاه دوچرخه ثابت خانگی نیز این ورزش را در کمال آرامش و آسایش انجام دهید .

بهترین ورزش برای درمان کبد چرب کدام است؟

بدنسازی

این نوع تمرین را بهتر است اشخاص چنانچه اضافه وزن بی اندازه دارند، زیر نظر مربی خصوصی بدنسازی انجام دهند. برای انجام این نوع از تمرین، بیماران کبد چرب ، بهتر است پیش از شروع با پزشک مشورت کنند. ولی در صورت شروع بهتر است که به نکته هایی زیر توجه کنند، مثل:

در شروع حرکت، با حرکات کششی پویا گرم کنید. یک ست با دست کم ۸ تکرار تمامی حرکاتی که عضلات اصلی را درگیر می کنند، انجام دهید. بهتر است در آغاز تمرین از تردمیل استفاده کنید. میتوانید برای تکمیل تمرین هوازی خود در انتهای تمرین از دوچرخه ثابت و یا الپتیکال استفاده کنید. در انتهای تمرین، سرد کردن با حرکات کششی ایستا را فراموش نکنید. اگر پیش از این تمرین نداشته اید، تمرین را اهسته و باشدت کم آغاز کنید.

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :   

برای خرید  تردمیل مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند  . برای خرید هر یک از تردمیل های با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تردمیل  با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام  تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی  به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com  مراجعه فرمائید . با تشکر