آموزش روغن کاری تردمیل

روغن کاری تردمیل و سرویس مناسب و به موقع  تسمه تردمیل به شما این کمک را می کند تا تردمیل را در شرایط بهینه وایده آل نگه دارید وازخرابی زود هنگام  و تعمیرات مورد نیاز جلو گیری نمائید . 

با توجه به اینکه تردمیل ها به طور کلی به دوسته تردمیل باشگاهی و تردمیل خانگی تقسیم می شوند از لحاظ زمان روغن کاری با یکدیگر متفاوت می باشند . که بر اساس زمان و کاربری تعریف شده برای استفاده از تردمیل تعریف شده است که در ادامه توضیح لازم برای هر یک از تردمیل ها ی فوق ارائه خواهد شد .

همچنین بخوانید: مزایا و فواید تردمیل


مراحل و نحوه روغن کاری تردمیل  :

در اولین مرحله از روغن کاری تردمیل لازم است تردمیل را خاموش و پریز آن را از برق جدا کنید.

در ادامه با شروع به سمت جلو ( انتها موتور) تردمیل دست خود را زیر تسمه بلغزانید و بین عرشه و تسمه فاصله ایجاد کنید.

همچنین بخوانید: لاغری با تردمیل

نازل و لوله روغن خود را تا حد امکان به مرکز عرشه ( زیر تسمه ) تردمیل نزدیک کنید .

در حالی که به آرامی فشار کنترل شده را به بطری روغن وارد می کنید، نازل آن را به آرامی از مرکز به سمت لبه تسمه تردمیل حرکت دهید. تقریباً (1/8 بطری) را به قسمت زیرین کمربند تسمه بمالید.

مراحل فوق را در طرف مقابل کمربند تسمه تردمیل تکرار کنید.

 در ادامه تردمیل را به برق زده و آن را روشن کنید و تردمیل را به مدت 3 تا 5 دقیقه  به حرکت در آورید تا روغن تردمیل به طور یکنواخت در قسمت زیر تسمه  پخش و فراگیرشود.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید تردمیل

هنگام روغن کاری تسمه تردمیل، مطمئن شوید که تردمیل روی سطحی قرار دارد که به راحتی تمیز شود. پس از روغن کاری تردمیل، سیلیکون اضافی را از روی تسمه و قاب تمیز کنید.

توصیه می کنیم بعد از هر بار استفاده از تردمیل آن را پاک کنید تا تردمیل تمیز و خشک بماند. ممکن است گاهی اوقات از یک شوینده ملایم برای کمک به پاک کردن تمام کثیفی ها و نمک از روی تسمه، قسمت های رنگ شده و کنسول استفاده شود

نوع روغن تردمیل :

اکثر تولیدکنندگان تردمیل استفاده از روغن و روان کننده های 100% سیلیکونی را توصیه  و سفارش می کنند. روغن و روان کننده های سیلیکونی که به صراحت برای تسمه های دویدن روی تردمیل طراحی و بسیار مناسب می باشند در 2 شکل اسپری سیلیکون و مایع سیلیکونی موجود می باشند .  

مجصول استاندارد: خرید روغن تردمیل

همانطور که از نام آن پیداست، اسپری سیلیکون در یک قوطی اسپری عرضه می شود که استفاده از آن را بسیار آسان کرده است . علاوه بر این، شما فقط باید کلاهک را بردارید و لوله/قوطی را به نازل وصل کنید. سپس روان کننده را در مرکز و زیر تسمه تردمیل خود اسپری کنید . 

هنگام انتخاب روان کننده تردمیل، محصولات خاصی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید. چنین محصولاتی عبارتند از وازلین و روان کننده های نفتی. چنین روغن هایی می توانند به تسمه تردمیل آسیب بزنند یا قسمت های دیگرتردمیل شما را خراب کنند. علاوه بر این، روان کننده های مبتنی بر نفت به جای کاهش اصطکاک بین عرشه و تسمه، عملکرد کلی تردمیل را افزایش می دهند. این در نهایت به تردمیل آسیب می رساند و کارایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد . 

امروزه ، اکثرتولید کنندگان روان کننده هایی را به صراحت برای مدل های تردمیل خود طراحی کرده اند. حتی بهتر از آن، ممکن است هنگام خرید تردمیل از چنین سازندگانی مقداری روان کننده دریافت کنید. اگر اینطور است، این تردمیل توصیه شده برای استفاده از دستگاه شما است لذا چنانچه شما از روغن غیر از روغن توصیه شده تولید کننده استفاده نمائید علاوه بر خرابی تردمیل  موجب ابطال گارانتی آن نیز خواهد شد .

همچنین بخوانید: بهترین برند های تردمیل

خوشبختانه، برخی از تولید کنندگان روان کننده هایی را به صراحت برای مدل های تردمیل خود طراحی کرده اند. حتی بهتر از آن، ممکن است هنگام خرید تردمیل از چنین سازندگانی مقداری روان کننده دریافت کنید. اگر اینطور است، این تردمیل توصیه شده برای استفاده از دستگاه شما است. در همین یادداشت، می‌توانید راهنمای سازنده را بررسی کنید تا مشخص کنید آیا روان‌کننده تردمیل خاصی برای تردمیل‌های خود پیشنهاد کرده‌اند یا خیر. این بسیار مهم است زیرا استفاده از روغن تردمیل که سازنده آن را توصیه نمی کند می تواند گارانتی آن را باطل کند.

همچنین بخوانید: تردمیل مناسب آپارتمان و منزل

اگر دستگاه شما روان کننده تردمیل نبود چه؟ خوشبختانه، روان کننده های جایگزین مختلفی برای تردمیل وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

اول اینکه، اکثر تولیدکنندگان تردمیل استفاده از روان کننده های 100% سیلیکونی را توصیه می کنند. روان کننده های سیلیکونی که به صراحت برای تسمه های دویدن روی تردمیل طراحی شده اند در 2 شکل موجود می باشند. یعنی اسپری سیلیکون و مایع سیلیکونی.


همانطور که از نام آن پیداست، اسپری سیلیکون در یک قوطی اسپری عرضه می شود که استفاده از آن را آسان می کند. علاوه بر این، شما فقط باید کلاهک را بردارید و لوله/قوطی را به نازل وصل کنید. سپس روان کننده را در مرکز و زیر تسمه تردمیل خود اسپری کنید.

هنگام انتخاب روان کننده تردمیل، محصولات خاصی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید. چنین محصولاتی عبارتند از، وازلین و روان کننده های نفتی. چنین روغن هایی می توانند به تسمه ترد میل  آسیب بزنند یا قسمت های از تردمیل شما را خراب کنند. علاوه بر این، روان کننده های مبتنی بر نفت به جای کاهش اصطکاک بین عرشه و تسمه، عملکرد کلی تردمیل را افزایش می دهند. این در نهایت به تردمیل آسیب می رساند و کارایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد . 

همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد تردمیل ها به دو دسته باشگاهی و خانگی تقسیم می شوند . در تردمیل های باشگاهی با توجه به زمان وتعداد افراد استفاده کننده از تردمیل لازم است هر 2 الی 3 روز یک بار تردمیل روغن کاری شود ولی در نوع خانگی به دلیل زمان و تعداد افراد محدود و استفاده کننده درهر بیست ساعت استفاده از تردمیل یا به قولی ماهی یک بار روغن کاری شود .