تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

امروزه انجام ورزش های هوازی یکی از اصول اصلی و اولیه ورزشهای تخصصی و عمومی محسوب می گردد و در زمانی که صحبت از وسایل ورزشی به میان می آید تردمیل و دوچرخه ثابت ورزشی از محبوب ترین و رایچ ترین این وسایل ورزشی محسوب می گردد . 

 در حال حاضر در اماکن ورزشی ، باشگاههای بدن سازی ، خانه ها ، مراکز توانبخشی و فضاهای تمرینی به طور یکسان، تردمیل و دوچرخه ثابت  ورزشی راهی عالی برای انجام تمرینات هوازی شما هستند که امکان و شرایط لازم برای انجام ورزشی هوازی برای شما در محیط باز وجود ندارد  .

انتخاب هر یک از این وسایل ورزشی بستگی به اهداف ، فیزیک بدن  ، سبک زندگیشما دارد که یکی از این وسایل ممکن است بهتر از دیگری مناسب شرایط شما باشد .

مشاهده محصولات : تردمیل

جهت شناخت و انتخاب بهتر شما لازم است ابتدا با این وسایل ورزشی بیشتر آشنا شوید تا بتوانید وسیله مورد نظر خود را با آگاهی و اطلاعات بیشتر انتخاب نمائید .

تردمیل چیست؟

تردمیل وسیله ورزشی است که به شما این امکان را می دهد در داخل خانه ورزش های مانند پیاده روی و دویدن  که از جمله ورزش های اصلی هوازی می باشد را انجام دهید می توانید سرعت آن را به صورت دستی و الکترونیکی قابل تنظیم می باشد.

تردمیل ها معمولاً دارای دسته هایی در دو طرف سکوی تسمه هستند.  که  در زمان حرکت از سطح شیب دار از آنها کمک بگیرد.

در حالی که بیشتر تردمیل ها موتوری هستنداما  نوع غیر موتوری آن نیز محبوب دارد . نمونه غیرموتوری معمولاً دارای سطح دویدن آن  کمی منحنی داشته و قدرت و توان فیزیکی شما در وسیله حرف اول را میزند تحقیقات نشان می‌دهد که با دویدن بر روی تردمیل غیر موتوری، تمرینات ورزشی سخت‌تری در مقایسه با سرعت مشابه روی تردمیل موتوردار می باشد . 

همچنین بخوانید: مزایا و فواید تردمیل

همه تجهیزات ورزشی یکسان ساخته نمی شوندو ساخت آنها بر اساس نوع کاربردی و عملکردی و فضای مورد استفاده شاخته می شود و هر کدام دارای  مزایا و معایب خاص مرتبط با خود می باشند . بنابراین درک این موارد شما را در مسیر انتخاب درست راهنمایی می کند. هنگامی که به دوچرخه ثابت در مقابل تردمیل نگاه می کنید، تفاوت های مشخصی وجود دارد که باید در مورد آنها اطلاعات کافی داشته باشید ..

تردمیل ها کالری زیادی می سوزاند، تمرینات شدیدی را ارائه می دهند، اما دربعضی از موارد شما را در معرض خطر بالایی به لحاظ نداشتن تعادل  قرار می دهد. دوچرخه ثابت کالری زیادی نمی سوزاند، اما مزایای تقویتی بیشتری دارد خطر آن برای ورزش کار بسیار کمتراز تردمیل می باشد .

قابلیت های تردمیل و دوچرخه ثابت 

تردمیل :

 • در هنگام استفاده از سطح شیب دار در درجات مختلف آن کالری زیادی می سوزاند 
 • تمامی افراد می توانند به راحتی از آن استفاده نمایند.
 • قابلیت تنظیم سرعت و سطح شیب وجود دارد .
 • احتمال اسیب دیده گی زانو و یا کمر به هنگام دویدن بر روی تردمیل وجود دارد .
 • برای استفاده وکمک به ورزش کردن خود می توانید از دسته های آن استفاده نمائید .
 •  به تعمیر و نگهداری وسرویس  مداوم نیاز دارد.

دوچرخه ثابت :

 1. خطر کلی آسیب  دیده گی کمتر نسبت به تردمیل دارد .
 2. وسیله ورزشی است که تمامی افراد به راحتی می توانند از آن استفاده نمایند. 
 3. عضلات  و مفاصل پایین تنه را تقویت می کند.
 4. در صورت استفاده از مقاومت کافی بالا، ممکن است به ایجاد استحکام  عضلات کمک کند.
 5. بدون ضربه می باشد.
 6. به اندازه کافی کالری نمی سوزاند.
 7. بالاتنه اصلاً درگیر تمرین نیست.


کالری سوزی چیست؟

ابتدا به کالری سوزی فکر کنید. برای کاهش وزن، باید بیش از کالری مصرفی خود کالری بسوزانید. بنابراین هر تمرینی که باعث سوزاندن کالری زیادی شود برای کمک به روند کاهش وزن عالی خواهد بود. هر چه بتوانید کالری بیشتری را در یک بازه زمانی معین بسوزانید، ورزش مفیدتر است.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت بیشتر کالری می سوزاند یا تردمیل

در اینجا، تردمیل برنده می شود. به شرطی که در حال دویدن یا پیاده روی با شیب بالاتر با سرعت تند باشید، می توانید در برخی موارد تا 600 یا حتی 700 کالری در ساعت بسوزانید. این به خوبی به ایجاد کسری مورد نیاز برای کاهش چربی کمک می کند.

با دوچرخه ثابت ، اگر با سرعت بسیار زیاد حرکت می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که حدود 400 کالری در ساعت بسوزانید، شاید 500 کالری اگر واقعاً خود را به حد مجاز بسوزانید.

حال دوچرخه ثابت خود به دو مدل پر طرفدار تقسیم میشود :

دوچرخه اسپینینگ 

دوچرخه ایستاده

دوچرخه ثابت نشسته


هزینه

به عنوان یک قاعده، تردمیل ها نسبت به دوچرخه های ورزشی هزینه بیشتری دارند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. هر دو وسیله ورزشی نیاز به تعمیر و نگهداری و سرویس دارند، اما در تردمیل ها با توجه به وجود تسمه  به صورت مرتب نیاز به روغن کاری و سرویس دارد که این موضووع در دوچرخه ثابت کمتر دیده می شود .

میزان آسیب دیدگی

در نظر گرفتن میزان آسیب در این وسایل ورزشی نیز بسیارضروری است. در هنگام انجام هر یک از این دووسیله ورزش احتمال خطر و آسیب دیده گی وجود دارد در تردمیل نه تنها ضربه بالایی دارد، بلکه این احتمال را نیزوجود دارد که تعادل خود را از دست داده و از دستگاه سقوط کنید . یا اگر به تصادفی  پا روی پای خود گذاشتید، می‌تواند منجر به رگ به رگ شدن مچ پا شود که بسته به شدت آسیب دیده گی ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها شما را از ورزش کردن دور کند.

همچنین بخوانید: لاغری با تردمیل

اما در استفاده از دوچرخه ثابت این خطرات و آسیب ها وجود ندارد اما . سه خطر آسیب اصلی که در دوچرخه ورزشی با آن روبرو خواهید شد عبارتند از :

درد باسن ناشی از نشستن طولانی مدت روی صندلی ) (که می‌توان با زیرپوش‌های مناسب براین مشکل غلبه کنید)

زانو درد ناشی از چرخش دایره ای دائمی که به وسیله  پاها ایجاد می شود.

درد کمر یا شانه ناشی از خمیدگی طولانی مدت

در مجموع، اگر رویکرد درستی داشته باشید، این لیست بسیار کوتاه و به طور کلی بسیار قابل کنترل است. اطمینان از تعطیلات کافی در طول هفته به به حداقل رساندن احتمال زانو درد و استفاده از وضعیت مناسب در حین دوچرخه‌سواری و در نظر گرفتن ماساژ برای گردن و شانه‌ها برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی کار بسیار هوشمندانه است .

مشاهده محصولات : دوچرخه ثابت

صدمات تردمیل نسبت به دوچرخه ثابت  شدیدتر و کمتر قابل اجتناب هستند، بنابراین اگر صدمات نگران کننده باشد، احتمالاً بیشتر اوقات شما را به انتخاب دوچرخه به جای تردمیل سوق می دهد.

پیشرفت در تمرین و تغییر پذیری

یک عنصر مهم برای مشاهده پیشرفت مداوم در تمرینات، اصل تغییرپذیری ثابت است. اساساً، باید به طور منظم چیزی را با تمرین تغییر دهید که به هدف خود دست پیدا کنید در غیر این صورت بدن شما خود را تطبیق نداده و به طور کامل پاسخ نمی دهد. در عوض، شما فقط وضعیت موجود را حفظ می کنید.


بنابراین کدام ماشین بهترین تنوع را ارائه می دهد؟ دوچرخه ثابت در مقابل تردمیل؟

این یک زمین بازی یکنواخت است. با دوچرخه، می‌توانید سرعتی را که با آن می‌روید افزایش دهید یا کل مقاومتی که استفاده می‌کنید را افزایش دهید.

با تردمیل می توانید سرعت سواری خود را نیز افزایش دهید، اما علاوه بر آن می توانید شیب را نیز افزایش دهید. این به شما امکان می دهد از پیاده روی (یا آهسته دویدن) روی زمین صاف به انجام آن روی تپه (شیب) بروید.

هر دو روش عالی برای افزایش شدت برنامه هستند و نتایج خوبی به شما می دهند.

راحتی در استفاده:

در مورد سهولت استفاده، هر دوی اینها به الگوهای حرکتی طبیعی نیاز دارند که احتمالاً بارها و بارها انجام داده اید، بنابراین تفاوت واقعی وجود ندارد. برای بیشتر افراد تردمیل کمی به عادت کردن نیاز دارد زیرا احساس حرکت تسمه زیر آن را می‌آموزند.

دوچرخه معمولاً فقط یک نوع ماشین است، بنابراین هیچ منحنی یادگیری در اینجا وجود ندارد. هر دو بسیار کاربر پسند هستند، بنابراین برای مبتدی تا کارآموزان پیشرفته عالی هستند.

دوام ماشین:

هنگامی که به این می‌رسیم که کدام دستگاه بیشتر احتمال خراب شدن را دارد، دوچرخه ثابت در مقابل تردمیل، احتمال تردمیل بیشتر می‌شود. معمولاً در مورد تسمه، موتور و توانایی شیب بیشتر از دوچرخه ثابت مشکلی وجود دارد در دوچرخه های ثابت احتمال خراب شدن نسبت به تردمیل به مراتب کمتر می باشد .

ابعاد فیزیکی:

دوچرخه های ثابت از نظر وزن ، حجم ، ابعاد و جابجای نسبت به تردمیل دارای بیشترین قابلیت و امتیاز می باشد وزن و حجم و ابعاد دوجرخه ثابت نسبت به تردمیل کمتر واحتمال جابجائی راحت وجود دارد .