تاثیر ورزش بر قلب

امروزه زندگی ماشینی ، ترافیک و آلودگی هوا ، عدم تحرکی لازم و مناسب و تغذیه نامناسب، خطرهای بی شماری برای قلب شما بوجود می آورد و همین عوامل تاکنون قربانیان زیادی را گرفته است . ورزش اصولی ، با برنامه و منظم عامل  بسیار مهمی برای تقویت قلب شما است. ورزش، قلب را نیز مانند سایر اعضای بدن را تقویت و نیرومند می سازد .

به همان اندازه که دیواره ها و عضلات قلب بر اثر ورزش تقویت میشوند، عمل خون رسانی به تمام اعضای بدن با قدرت بیشتری صورت میگیرد و در نهایت اکسیژن رسانی کافی و با قدرت  بیشتری انجام می شود در زمانیکه اعضای بدن اکسیژن بیشتری دریافت کند شما انرژی بیشتری خواهید داشت. 

ورزش های مخصوص قلب

تمرین های هوازی و تنفسی، از انواع ورزش هایی هستند که هوای بیشتری را به ریه ها وارد کرده و بهترین تمرین برای تقویت قلب می باشند . از جمله ورزشهای مفید برای تقویت قلب مانند : 

دویدن  ، پیاده روی

پرش در جا

شنا

دوچرخه سواری

طناب بازی

اسکی و قایقرانی 

تقویت قلب با ورزش و آگاهی درباره، تاثیر ورزش بر قلب


البته با توجه به شرایط امروزه انجام این نوع ورزش ها در فضای باز تا حد زیادی با مشکل مواجه خواهد شد لذا استفاده از تجهیزات ورزشی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت ، الپتیکال ، روئینگ ، استپر ...... می توانید در فضای دلخواه خود با آرامش وآسایش ورزش نمائید . 

ورزش و فعاليت هاي هوازی موجب تقويت عضلات قلب ميگردد. امروزه فعاليتهاي ورزشي به عنوان اقدامي جهت پيشگيري از بروز سكته ها ي قلبي عنوان ميشوند

در اثر ورزش عروق خونی بازتر شده و سبب تسريع جريان خون  رسانی مي گردد و ميزان هموگلوبين خون 

بيشتر شده و نتيجه كار انتقال اكسيژن به قسمتهاي مختلف بدن به بهمرین شکل صورت میگیرد .

ورزش مرتب تنها راه مناسب جهت پيشگيري از بروز بيماري فشار خون و همچنین ورزش ميتواند ميزان چربي خون را به حد متعادل برساند . 

ميزان كلسترول خون در اثر تمرينات ورزشي متعادل می شود در صورتی که با رژيم غذايي همراه باشد.

ورزش بهترین روش تعدیل قند برای افراد ديابتي بوده و قند خون را تا حد مطمئن پایين مي آورد با تقويت عضلات قلب تعداد ضربان قلب در دقيقه كم شده و قلب با نيروي بيشتري خون را پمپاژ می کند .

با انقباض و انبساط عضلات پا در زمان ورزش خون راحتتر به قلب برگشته و از بروز بيماري واريس در پاها جلوگيري میکند افرادی كه ورزش می كنند در صد بيشتري از دستگاه تنفس خود را به كار مي گيرند.

افزايش حجم تنفسي در طول شبانه روز موجب دريافت اكسيژن بيشتر و رساندن آن به تمام اندامهاي بدن مي شود. افرادیكه قابليت دريافت و مصرف اكسيژن بیشتری داشته باشد دیر خسته شده  و از كارایی بيشتري برخوردار می باشند .

افزايش حجم تنفسي در کسانی كه مرتب و اصولی ورزش ميكنند موجب كاهش تعداد تنفس آنها در دقيقه شده و بر ميزان اكسيژن گيري هر بار تنفس مي افزايد

ورزش و ذخیره قلبی

تعریف ذخیره قلبی چیست : از نیروی مصرف نشده قلب در حال استراحت، برای رساندن اکسیژن به بافتهای بدن مکانیزمهای ذخیره قلبی گفته میشود که شامل موارد زیر میباشد :

تعداد ضربان قلب
حجم انقباضی و انبساطی
حجم ضربه ای
 جذب اکسیژن توسط بافتهای بدن

در یک فرد بالغ جوان ورزشکار در خلال ورزش سنگین، برون ده قلب شاید از حالت عادی که 6 لیتر در دقیقه است، به 25 لیتر در دقیقه یا بیشتر برسد، مصرف اکسیژن از 250 میلی لیتر در دقیقه به 1500 میلی لیتر در دقیقه افزایش یابد و ضربان قلب امکان دارد از حالت عادی که 72 ضربه در دقیقه است به 180 تا در دقیقه افزایش یابد.

مزایا و تاثیرات ورزش برای قلب

امروزه ورزش و فعالیتهای تربیت بدنی موجب تقویت عضلات قلب می گردد، امروزه فعالیتهای ورزشی بعنوان اقدامی جهت پیشگیری از بروز سکته های قلبی محسوب می شوند.

انواع آسیب های ورزشی و درمان اولیه

در اثر ورزش عروق خونی گشاد شده و سبب تسریع جریان خون میگردد، میزان هموگلوبین خون، افزایش یافته و نتیجه کار انتقال اکسیژن به قسمتهای مختلف بدن بهتر انجام می شود.

ورزش مرتب راهیست مناسب جهت پیشگیری از بروز بیماری فشار خون.

ورزش می تواند میزان چربی خون را به حد متعادل برساند، پس به جای خوردن دارو بهتر است ورزش کنید.

میزان کلسترول خون در اثر تمرینات ورزشی به حد مطلوبی می رسد، خصوصا“ اگر با رژیم غذایی همراه باشد، برای بیماران دیابتی، ورزش بسیار مفید است و قند خون را تا حد مطمان پائین می آورد.

با تقویت عضله قلب تعداد ضربان قلب در دقیقه کم شده و قلب با نیروی بیشتری خون را ارسال میدارد.

با انقباض عضلات پا در حین ورزش خون راحت تر به قلب باز می گردد و از بروز بیماری واریس در پاها جلوگیری مینماید.

افزایش حجم تنفسی در افرادی که ورزش می کنند موجب کاهش تعداد تنفس آنها در دقیقه شده و بر میزان اکسیژن گیری هر بار تنفس می افزاید.

یک جلسه ورزش خسته کننده شامل سه قسمت است:

گرم کردن

ورزش در حد ضربان هدف

و خنک کردن

ابتدا ۵ دقیقه بدنتان را گرم کنید ۳۰-۱۵ دقیقه در حد منطقه هدف ورزش کنید و ۵ دقیقه بدنتان را سرد کنید و مطمئن باشید که ضربان قلبتان در منطقه هدف شما است. 

پزشك متخصص به شما مي گويد ورزش كنيد. دقت كنيد هر دفعه كه شما ورزش مي كنيد، ابتدا 5 دقيقه خود راگرم كنيد بعد از 5 دقيقه سرعت بگيريد. اين سرعت را براي ( 15-30 ) دقيقه حفظ كنيد.

نکته بسیار مهم:

بنابراین در بیماران قلبی، حتما باید با توجه به نوع و شدت بیماری، سایر مشکلات همراه و شرایط فرد بیمار نوع و میزان فعالیت او مشخص شود.

شركت در برنامه توان بخشي قلبي موجب پيشگيري از مرگ ناگهاني و كاهش سكته‌ هاي مكرر و كاهش نياز به بستري شدن، كاهش علايم بيماريهاي قلبي مثل: آنژين و تنگي نفس حين انجام فعاليت، كاهش و توقف روند آترواسكروزيس و در نهايت افزايش كارآيي بيمار در زندگي روزمره مي‌شود.

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :  

برای خرید  تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند  . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام  تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی  به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com  مراجعه فرمائید . با تشکر