مشکلات ترک ورزش

عوارض ترک ورزش

ترک تمرین و فعالیت ورزشی بنابرهردلیلی که باشد، باعث می شود بدن شما مقدار زیادی از پیشرفت هایی را که از قبل  داشته اید از دست بدهید. و در صورت ترک ورزش انواع و اقسام بیماریها و عوارض و مشکلاتی را برای شما به همراه خواهد داشت .این عوارض و البته بیماری ها به صورت خلاصه به شرح ذیل مورد بررسی قرار میگیرد .

کاهش قدرت بدنی :

در زمانی که ورزش‌های قدرتی را ترک می کنید تغییراتی در عضلات شما ایجاد می‌شود. عضلات شروع به از دست دادن پروتئین می‌کنند، زیرا پروتئین جذب خون شده و از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود. کم شدن پروتئین عضلات در 72 ساعت اتفاق می‌افتد و بعد از دو تا سه هفته توانایی برای بلند کردن وزنه کاهش می‌یابد. البته افرادی که مدت زمان بیشتری ورزش کرده‌اند با سرعت کمتری شاهد این کاهش توانایی خواهند بود.


 افزایش فشار خون :

یکی از مواردی که در اولین روزهای ترک ورزش بر شما عارض می شود فشار خون است  در روزهایی که دیگر ورزش نمی کنید، فشار خون، بالاتراز حالت طبیعی است. رگ های خونی با گذشت دو هفته از ورزش نکردن، شروع به تطبیق خود با کاهش جریان خون و کاهش فعالیت بدنی، می کنند. در طی یک ماه، فشار خون به حالت دورانی که مربوط به زمان هایی است که ورزش نمی کرده اید، بر می گردد. بهتر است برای اینکه تنظیمات فشار خون بر هم نخورد،  ورزش را دوباره شروع کنید. در روز اول شروع ورزش، فشار خون کمی دچار اُفت خواهد شد . اما در طی یک هفته، فشار خون شما در محدوده طبیعی قرار خواهد گرفت . بعد از گذشت یک تا دو ماه، انعطاف رگ های خونی بیشتر شده و کنترل فشار خون در جهت حفظ سلامتی بدن، با قابلیت بیشتری صورت میگیرد .

کاهش متابولیسم بدن :

چنانچه شما یک هفته ورزش خود را ترک کنید عضلات شما توانایی و قدرت چربی سوزی رو تا حدودی از دست می دهند و متابولیسم کاهش پیدا می کند . در نتیجه ذخیره چربی در بدن افزایش پیدا می کند. باید به این نکته توجه کرد حتی اگر امکان داشت هفته یک روز ورزش را انجام دهید که این موضوع می تواند تاثیرات حداقلی برای شما داشته باشد . 

 کاهش آمادگی جسمانی :

پس از قطع ورزش قدرت و آمادگی جسمانی شما رفته رفته کاهش یافته و این مساله باعث می‌شود که احساس خستگی بیشتری کنید . همچنین هنگامی که ورزش را متوقف می‌کنیم در صورت مبتلا شدن به بیماری آمادگی جسمانی تان نسبت به گذشته سریعتر کاهش می‌یابد و همچنین نسبت به گذشته زمان بیشتری نیاز دارید تا دوران نقاهت را پشت سر بگذارید.


افزایش ناگهانی قند خون :

با خوردن غذا قند خون بدن ، به طور طبیعی افزایش پیدا کرده و سپس، به منظور تولید انرژی برای ماهیچه ها و بافت های بدن، کاهش پیدا می کند. اگر فعالیت بدنی نداشته باشیم، پس از گذشت پنج روز، قند خون بلافاصله پس از صرف غذا، به جای اینکه مجدد پایین بیاید، بالا باقی می ماند. اگر بی تحرکی ما ادامه پیدا و به طبع آن ورزش نکنیم ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت رو افزایش می یابد و کافیست که ورزش کردن را شروع تا قند خون پس از صرف غذا، کنترل شود. این اثر مفید، حتی در کسانی هم که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، به خوبی قابل مشاهده است.

کاهش استقامت هوازی :

دو هفته بعد از ترک ورزش، حداکثر اکسیژنی که توسط ماهیچه های بدن مورد استفاده قرار می گیرد، به میزان ۲۰% کاهش پیدا می کند. در اثر ترک ورزش، میتوکندری موجود در سلول های ماهیچه ای که اکسیژن رو به انرژی تبدیل می کنند، از بین می روند. یعنی ظرفیت میتوکندری هایی که با ۶ هفته ورزش به دست آورده بودید، در طی ۲ هفته ورزش نکردن، کاهش پیدا می کند.

ما می توانیم میتوکندری از دست رفته را بازسازی کنیم اما مدت زمان لازم برای این بازسازی، طولانی تر از زمانی است که منجر به از دست رفتن میتوکندری ها شده است. البته تحقیقات نشان می دهند که حتی افراد مسن هم می توانند با ورزش، تناسب اندام بهتری داشته باشند و هیچ وقت برای این کار، دیر نیست.

کاهش آمادگی قلبی عروقی :

در صورتی که  یک هفته ورزش را ترک کنید، آمادگی هوازی و قلبی عروقی که توانایی انتقال اکسیژن از خون به عضلات را مشخص می‌کند. بعد از یک یا دو هفته نداشتن فعالیت کم می شود . در این حالت کارایی قلب نیز کاهش می‌یابد. بعد از سه تا چهار هفته استراحت و ورزش نکردن ضربان قلب در حالت استراحت 4 تا 15 ضربه افزایش می‌یابد. بدین ترتیب حجم خونی که به عضلات می‌رسد 5% در طول شبانه‌روز و 20 درصد در دو هفته کاهش می‌یابد.


تحلیل بافت عضلانی

با ترک ورزش، بسته به اینکه به چه میزان بی تحرک شده اید ، عضلات شما شروع به کوچکتر شدن و جمع شدن، می کند. توده عضلانی با گذشت ۲ هفته که هیچ فعالیت خاصی نداشته ایم، تحلیل می رود و در توانایی فیبرهای عضلانی برای تحمل فشار و سختی، اختلال ایجاد می کند.عضلات در مدت کوتاهی تحلیل می روند اما زمان می برد تا دوباره ساخته شوند. طول دوره بازسازی برای کسانی که تاکنون ورزش نکرده اند، بیشتر از زمان لازم برای کسانی است که پیش از این ورزش کرده اند. تعداد فیبرهای ماهیچه ای با گذشت سه هفته از شروع دوباره ورزش، به میزان ۲۲% افزایش پیدا می کند.

کاهش عملکرد مغز :

کافیست که دو هفته از ورزش دوری کنید تا تمایل ذهنی شما برای بازگشت به برنامه منظم ورزشی، کم شود. تحقیقات بر روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهند که وقتی که حیوان به مدت یک هفته، کم تحرک باشد، تعداد سلول های مغزی وی کاهش یافته و در آزمایشات هوشی ضعیف تر عمل می کنند. همچنین، قسمت هایی از مغز که نقش کلیدی در حافظه دارند، در اثر ورزش در طول یک سال، رشد بهتری خواهند داشت. به علاوه، شواهد نشان می دهند که هر قدر قبل از توقف ورزش، بدن متناسب تری داشته باشیم، مغز هم با شروع دوباره ورزش، چالاک تر خواهد بود.

آثار نامطلوب روانی :

همانطور که بارها ذکر شده ورزش با کنترل استرس و درمان و پیشگیری از افسردگی خلق و خوی ما را تقویت می کند.همچنین با فعالیت بدنی میزان اعتمادبه نفس در افراد بالاتر می رود .اما تمام این فواید روانی ورزش با قطع و ترک آن از بین می رود و در مورد بیمارانی که مبتلا به افسردگی هستند ،ترک ورزش بسیار خطرناک و گاهی عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت .

ترک ورزش، تاثیر نامطلوبی هم روی بدن و هم روی مغز افراد می‌گذارد و باعث بروز بیماری‌های قلبی و به طور کلی کاهش قدرت بدنی می‌شود . همچنین با ترک ورزش بدن شما بیشتر در معرض انواع و اقسام بیماری‌هایی از قبیل دیابت قرار می‌ گیرد و می‌توان نتیجه گرفت که این تغییرات خیلی سریع و زودتر از آنچه که فکرش را می‌کنید به سراغتان می‌آیند. تنها چند روز بعد از اینکه ورزش را ترک می‌کنید، ماهیچه‌تان شروع به تحلیل رفتن می‌کنند و به تدریج تغییر و آسیب کلی در تمام بدن رخ می‌دهد.

توصیه پزشکان :

از آنجاییکه گاهی برخی افراد ناگزیرند تا بنابر دلایلی همچون مسافرت، تغییر و جابه جایی محل زندگی، تحصیل، امتحانات، تغییر ساعات کاری، بارداری، بیماری و یا حتی بی حوصلگی و بی انگیزگی اقدام به ترک ورزش کنند ، پزشکان توصیه می کنند برای جلوگیری از عوارض ترک ورزش بهتر است تا با برنامه ریزی و هماهنگی با مربی ورزشی خود به تدریج با کم کردن ورزش اقدام به این کار کنند. این افراد باید سعی کنند حتی اگر ورزشکار حرفه ای هم نیستند، در اولین فرصت دوباره فعالیت های ورزشی خود را آغاز کنند .

شما می توانید با استفاده از تجهیزات ورزشی مناسب که امروزه در دست همگان دارد مانند تردمیل ، استپر ، الپتیکال ، دوچرخه ثابت ، و سایر  وسایل دیگر به راحتی ورزش های هوازی و کاردیو را انجام داده و بدن و روان خود را از انواع و اقسام بیماری های فوق مصون نمائید . 

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :    

برای خرید  تجهیزات ورزشی  مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند  . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تردمیل  با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام  تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی  به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com  مراجعه فرمائید . با تشکر