ورزش با دوچرخه های ثابت : 


یکی از موهبت ها و نعمت ها خاص و ویژه ی خداوند متعال سلامت جسم و روان می باشد که بر اساس تکلیف اخلاقی و شرعی نسبت به تضمین و ارتقاء سلامتی خود سعی و تلاش مضاعفی را در سر لوحه زندگی خود باید قرار دهیم دو عامل بسیار مهم در جهت تضمین و ارتقاء سلامتی را  به رژیم مناسب غذای و تحرکات فیزیکی مناسب و مفید ( ورزش کردن ) را می توان نام برد که ارتباط بسیار نزدیک و مستقیمی با مقوله سلامت جسم و روان ما انسان ها دارد . زمانی که شما روز خود را با انجام دادن حرکات ورزشی آغاز می کنید،  احساس سرزندگی و نشاط و شادابی در جسم و روان شما نهادینه خواهد شد . با داشتن یک برنامه مداوم ورزش صبحگاهی وضعیت خواب شما بمراتب روز به روز بهبود خواهد یافت و اضافه وزن و بسیاری از انواع و اقسام بیماری ها رفته رفته کاهش و محو و یا درمان خواهد شد . ورزش کردن منظم در ساعات اولیه صبحگاهی ، ضربان قلب شما را افزایش می دهد و اکسیژن تازه با سرعت بیشتر به تمام بافت های بدن شما انتقال می یابد و همین امر موجب سوزاندن چربی های اضافی بدن شما را در پی خواهد داشت . در واقع با این کار متابولیسم بدن شما بهبود می یابد. در ادامه به مزایای ورزش صبحگاهی با دوچرخه های ثابت توضیحات لازم ارائه خواهد شد .

اکثر افراد فکر می کنند که اگر صبح ها ورزش کنند، تمام روز احساس خستگی و کوفتگی خواهند کرد. در صورتی که چنین برداشتی به هیچ وجه درست نیست . انجام ورزش صبحگاهی با دوچرخه های ثابت قدرت و ضریب فعالیت ذهنی شما را افزایش داده و تمرکز و قدرت یادگیری را بیشتر و دوچندان خواهد کرد .

ورزش با دوچرخه های ثابت قبل صبحانه :

اما واقعیت امر این است که باید در اول صبح از ورزش های سنگین پرهیز کرد چون بدن شما از چربی و کربوهیدرات به عنوان سوخت استفاده می کند. اگر به طور ناگهان بدن با کمبود چربی برای سوزاندن مواجه شود، به سراغ ذخایر کربوهیدرات می رود. البته در افرادی که دچار اضافه وزن هستند، چون ذخایر چربی به حد کافی زیاد است این اتفاق رخ نمی دهد. بلکه باعث از بین رفتن چربی های زائد می شود. به هر حال وقتی شما تازه از خواب بیدار شدید، هنوز ذخایر قند بدن محدود است پس بنابر این ممکن است ورزشکار با افت شدید قند مواجه شود. درست به همین خاطر به افراد توصیه می شود بلافاصله پس از بیدار شدن از ورزش های سنگین خوداری کنند . بنابر این برای ورزش صبحگاهی ما استفاده از دوچرخه های ثابت را به شما توصیه می کنیم. زیرا دوچرخه های ثابت وسیله ای است که شما می توان با آن ورزش های سبک انجام داد.

دوچرخه های ثابت قدیمی ترین وسیله ورزشی است که برای ورزش خانگی اختراع شده است . این دستگاه مزایای بسیار زیادی برای سلامت بدن شما دارد. دوچرخه های ثابت استرس و اضطراب را کاهش  و مانند ورزش ایروبیک و سایر ورزش های هوازی سبب ترشح هورمون اندروفین در بدن شما می شود. این هورمون در افزایش شادی و نشاط تاثیر چشمگیری دارد. این وسیله فشار زیادی به مفاصل زانو و کمر شما وارد نمی کند. از طرفی با تقویت عضلات پا و ماهیچه های ران و باسن موجب می شود پایین تنه ای خوش فرم و زیبا داشته باشید . از طرفی دوچرخه های ثابت فضای کمی می گیرد و نگه داری از آن در منزل کار راحت است.
صبح ها، قبل از شروع ورزش صبحگاهی با دوچرخه های ثابت این وسیله به مدت 5 تا 10 دقیقه بدن خود را گرم کنید. به این ترتیب که حدود 2 دقیقه نرم رکاب بزنید. سپس سرعت خود را تا آنجا که می توانید بالا ببرید. حدود 3 دقیقه به اینکار ادامه بدهید و بعد دوباره با سرعت رکاب زدن را کاهش دهید . در این مرحله بدن شما گرم شده است.

شما می توانید 30 دقیقه دیگر با همین روش تمرین کنید. به این گونه تمرینات، تمرین اینتروال گفته می شود. یعنی شما در مدتی طولانی با بالاترین و پایین ترین نیروی خود کار می کنید. وقتی آرام رکاب می زنید، در حال استراحت فعال هستید. تمرینات اینتروال علاوه برچربی سوزی بالایی که دارند، عملکرد قلبی- عروقی و تنفسی بدن را بهبود می بخشند.

 درهنگام استفاده از دوچرخه های ثابت ورزش دم و باز دم منظم و عمیق را فراموش نکنید. اجازه بدهید بدن اکسیژن لازم را دریافت کند. همیشه با کفش ورزشی مناسب ورزش کنید. کفشی که برای کار با دوچرخه های ثابت می پوشید نباید کف نرم و نازکی داشته باشد. کفش با کف سفت فشار را در سطح پا پخش می کند. در هنگام رکاب زدن با دوچرخه های ثابت حتما عرق می کنید، برای اینکه بدنتان آب از دست ندهد و دچار کم آبی و گرمازدگی نشوید، یک بطری آب دم دست داشته باشید و هر چند دقیقه یک بار آب بنوشید. پس از پایان ورزش با دوچرخه ثابت با حرکات کششی ایستا بدن خود را سرد کنید. 5 دقیقه سرد کردن کمک می کند عضلات شما آسیب نبینند.

بعد از پایان ورزش صبحگاهی با دوچرخه های ثابت حتما با آب ولرم دوش بگیرید. این کار خستگی شما را از بین می برد و با نشاط فراوان می توانید به دنبال بقیه کارهای روزمره خود بروید.


چرا ورزش صبحگاهی با دوچرخه های ثابت بهتر است ؟

همانطور میدانید دوچرخه ها به دو دسته کلی متحرک و ثابت تقسیم می شوند که لازم است جهت آشنائی بیشتر به مزایا و معایب هر یک بصورت اختصار توضیحاتی داده شود .

مقایسه دوچرخه های متحرک  با دوچرخه های ثابت :

- دوچرخه های متحرک دارای سایز های متفاوتی می باشند و تعداد افراد استفاده کننده محدود به همان سایز است در صورتی که در دوچرخه های ثابت چنین مشکلی برای شما وجود ندارد حتی تمامی افراد خانواده با هر سنی میتوانند از آن استفاده نمایند .

- دوچرخه های متحرک به مسیر و یا خط ویژه برای دوچرخه سواری نیاز دارد که در حال حاضر در سیستم شهری ما نهادینه و در نظر نگرفته شده است اما دوچرخه های ثابت نیاز به خط ویژه ندارد شما می توانید در منزل خود به راحتی از آن استفاده نمائید .

- احتمال بروز حادثه در زمان استفاده از دوچرخه متحرک برای شما هر لحظه وجود دارد اما در دوچرخه های ثابت این موضوعی پیش نخواهد آمد .

- احتمال خرابی دوچرخه متحرک بدور از منزل وجود دارد که لازم است برای بازگشت به خانه برای شما اتلاف وقت و صرف هزینه را در پی خواهد داشت در صورتی که در دوچرخه های ثابت چنین مواردی وجود ندارد .

- هزینه نگهداری و تعمیرات دوچرخه های متحرک به مراتب بیشتر از دوچرخه های ثابت است .

- استهلاک دوچرخه های متحرک که در معرض شرایط جوی میباشند بیشتر از دوچرخه های ثابت می باشد .

- احتمال بروز مزاحمت برای بانوان در زمان استفاده از دوچرخه متحرک دور از انتظار نیست اما در دوچرخه های ثابت چنین مضوعاتی وجود ندارد .

- در دوچرخه های متحرک سطوح مقاومت ( دنده ) محدود می باشد اما در دوچرخه های ثابت تعداد سطوح مقاومت بیشتری وجود دارد .

- در دوچرخه های متحرک هیچ گونه فناوری وجود ندارد در صورتی که در دوچرخه های ثابت مجهز به نمایشگر های LCD ،  LED که زمان ، سرعت ، مقدار مصرف کالری ، مسافت ، تعداد ضربان قلب و... را به شخص کاربر بصورت همزمان ارائه می دهد و همین امتیاز می تواند در مدیریت ورزش توسط کاربر کمک شایانی کند .

- برای افراد سالمند و بانوان باردار استفاده از دوچرخه های متحرک با توجه به خطرات احتمالی وجود دارد اما با داشتن یک برنامه خاص و با مشورت پزشک خود می توانند از دوچرخه های ثابت به بهترین شکل ممکن استفاده نمایند .

- در دوچرخه های متحرک زمان برای شما محدود است اما در دوچرخه های ثابت ایچنین نیست .

- امکان استفاده از دوچرخه متحرک در فصل سرما و بارندگی به هیچ وجه امکان پذیر نیست اما در باره دوچرخه های ثابت این موضوع صدق نمی کند .

- و سایر امتیازاتی که دوچرخه های ثابت نسبت به دوچرخه های متحرک دارند .مزایای کلی ورزش با دوچرخه های ثابت :

 • تقویت عضلات قلب
 • تقویت گردش خون
 • تقویت اکسیژن رسانی
 • تقویت سیستم تنفسی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تقویت عضلات بدن
 • تقویت مفاصل و استخوانهای بدن
 • کاهش درد کمر برابر اساس برنامه خاص ورزشی با نظر پزشک
 • تعدیل قند خون
 • کاهش کلسترون بد خون
 • ترشح هرمون های شادی آور
 • بالا رفتن ضریب هوش
 • جلوگیری از آلزایمر
 • تقویت و ارتقاء روحیه
 • کمک به داشتن خواب راحت
 • باز شدن منافذ پوستی که منجر به شادابی پوست می شود
 • جلوگیری از پیری زود رس
 • کاهش وزن بر اساس برنامه ورزشی مرتبط
 • مصرف کالری مناسب
 • کاهش چربی های اضافی بدن

و خیلی از مزایای دیگر .....

انواع دوچرخه های ثابت :

دوچرخه ثابت نشسته

دوچرخه اسپینینگ

تجهیزات نرم افزاری متصل بر روی دوچرخه های ثابت :

در تمام دوچرخه های خانگی و چه باشگاهی کم وبیش دارای ویژه گی های نرم افزاری می باشند که به کاربران کمک شایانی می نماید اکثر دوچرخه ها دارای صفحه نمایش LED  یا LCD می باشند که به کمک آن کاربران مقدار مسافت ، مقدار زمان ، ضربان قلب ، مقدار مصرف کالری ، سرعت را در زمان استفاده  هم زمان مشاهده می نماید . و این امکان را دارد ورزشکار برنامه تمرینی خود را تنظیم و ذخیره نماید . در بعضی از دورچرخه های  خانگی و باشگاهی بر روی دسته آن حسگر ضربان قلب مجهز می باشد که به کاربر اطلاعات مربوط به ضربان قلب خود را نشان می دهد و از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد از امکاناتی ماننداسپیکر ، AUX  یا USB و یا هر دو را مجهز می باشند .

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانندتردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ، خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها  که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی با قیمت مناسب می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنید و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع می نماید . 

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای خرید تجهیزات ورزشی (انواع دوچرخه های ثابت) نو با قیمت های مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گاممراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمتدستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود اقدام نمائید. 

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گاماز امکانات و تکنسین های متبحر و متخصص برخوردار که در صورت نیاز و تماس شما می توانند در اسرع وقت برای سرویس و یا تعمیر در محل مورد نظر شما حاضر و به نحو شایسته خدمت رسانی می کنند . 

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی iran-gam مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما