چگونه از الپتیکال استفاده کنیم ؟

دستگاه های ورزشی الپتیکال یا اسکی فضایی به یکی از محبوبترین پر اقبال لوازم ورزشی مورد استفاده در باشگاه ها و مصارف خانگی تبدیل شده است . استفاده از دستگاه الپتیکال ترکیبی از حرکت های ورزشی بالا رفتن از پله، پدال زدن و انجام حرکاتی شبیه ورزش اسکی است. طراحی آن منحصر به فرد است زیرا شما پاهای خود را در یک الگوی بیضوی شکل به حرکت در می آورید و چنانچه از دسته های متحرک این وسیله ورزشی استفاده میکنید دستان خود را برای تمرین کامل بدن به عقب و جلو حرکت می دهید. الپتیکال ها برای استفاده بسیار ساده هستند و اثر کمی بر روی مفاصل به خصوص در زانوها دارند (منظور آسیب دیده گی ورزشی است). آن ها برای کاهش وزن و حفط تناسب اندام  بسیار فوق العاده و کارآمد و برای همه افراد در همه سنین مناسب هستند. همین ویژگی ها و توانمندی ها و قابلیت ها  الپتیکال باعث می شود آن ها انتخاب هوشمندانه و بی چون و چرایی برای استفاده در باشگاه و یا فضای خانه باشند.

الپتیکال مکس کاری مدل mkc901

انواع الپتیکال :

در تقسیم بندی الپتیکال ها از نظر کاربردی می توان به نوع باشگاهی و خانگی آن اشاره کرد .

 تفاوت الپتیکال با اسکی فضائی :

دستگاه های اسکی فضایی از یک جفت پدال (جای پا) و چرخدنده تشکیل شده اند که حرکات یک اسکی معمولی را به طور کامل برای شما شبیه سازی کرده است . این وسیله ورزشی به این شکل است که یک سیم به یک چرخدنده متصل  و چرخدنده را به حرکت در می آورد . در اسکی فضایی فلایویل یا چرخ طیار در جلوی دستگاه طراحی و نصب شده است . دستگاه های اسکی فضایی دارای دو نوع حرکت پا می باشند ؛ یکی مستقل و دیگری غیر مستقل. حرکات غیر مستقل یعنی یک پا به جلو می آید و دیگری به صورت خودکار به عقب می رود، در این مدل، اسکی به بدنه دستگاه متصل شده اند. حرکت مستقل یعنی یک پا به جلو می آید ولی با نیرو! و پای دیگر با نیرو پای جلویی آن را به عقب می برد.

اما در دستگاه های الپتیکال این پدال ها به ریل های متصل شده اند که به صورت بیضی شکل روی دستگاه حرکت می کنند. این به شما اجازه می دهد تا حرکات خود را به صورت دلخواه انجام دهید درست مثل عقب و جلو رکاب زدن. دستگاه های الپتیکال دسته هایی دارند که باعث می شوند تا دست نیز در انجام حرکات ورزشی نیز دخالت داشته باشد. در الپتیکال فلایویل یا چرخ طیار در پشت دستگاه قرار دارد.دستگاه الپتیکال از حرکات غیر مستقل برای بدن های ضعیف استفاده می کند. اما در مدل هایی دیگر که حرکت غیر مستقل دارند از دسته های ورزشی برای دخیل دادن نیروی دست در هنگام انجام حرکات ورزشی نیز استفاده می کنند. همه سازندگان الپتیکال ادعا می کنند که طراحی های مشخص به شما امکان میدهند که اشکال ورزشی بیضی شکل خود را تغییر دهید، تغییراتی که عضلات را به راحتی تقویت می کند. 

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب الپتیکال را می تواند به میزان طول گام آن اشاره کرد هر الپتیکالی که دارای طول گام بیشتری باشد از کارائی و قابلیت بیشتری برخوردار می باشد و بالاترین میزان خروجی خوب را به دنبال دارد . هرچه طول گام بیشتری وجود داشته باشد کیفیت ورزش و نتایج آن بسیار بالا می باشد .

الپتیکال خانگی استرانگ مستر مدل 607E

طرز استفاده از دستگاه الپتیکال :

در هر ورزشی ابتدا باید بدن خود را به آرامی گرم نمائید . شما با الپتیکال می توانید چند دقیقه پیاده روی آهسته و نرم را انجام داده و در ادامه با سرعت هدفمند و بیشتری تمرین خود را ادامه دهید .  یک باور غلط که در اکثر افراد وجود دارد این است که «اگر حرکت کنم، این کار موثر خواهد بود»، اما این طرز فکر بسیار اشتباه می باشد . شما باید یک  برنامه تمرینی هدفمند ، اصولی و مداوم و با استفاده از نظر مشورتی یک مربی حرفه ای داشته باشید تا به نتایج مطلوب و مد نظر خود برسید.

اگر برای اولین بار است که از دستگاه الپتیکال استفاده می کنید، حتما از دفترچه راهنمای طرز استفاده آن یا از یک مربی و یا یک کارشناس تربیت بدنی و یا از اینترنت برای کسب اطلاعات بیشتر و لازم اقدام و استفاده کنید. باید در نظر داشته باشید که همه دستگاههای الپتیکال کمی نسبت به هم متفاوت هستند و اگر شما با کنترل های آن ها (کنسول دستگاه) راحت نیستید، قبل از شروع، راهنمایی های لازم را دریافت و مطالعه نمائید . به مدت چند دقیقه دستورالعمل ها و اطلاعات روی کنسول جلو دستگاه را ببینید از نحوه کارکرد آن آگاهی پیدا کنید. دستورالعمل ها، نحوه استفاده از الپتیکال را به طور ساده و گام به گام توضیح و شرح می دهند.

اکثر دستگاه های الپتیکال دارای عملکرد مانیتور تعداد ضربان قلب ( حسگر ضربان قلب ) بر روی دسته های خود هستند که شما می توانید برای اندازه گیری شدت تمرین از آن استفاده نمائید.

در ابتدا پاهای خود را بر روی پدالها قرار دهید و به سمت کنسول نگاه کنید. در زمانی که شما شروع به پدال زدن کنید و دستگاه به این شیوه شروع به کار می کند. با روشن کردن مانیتور و با فشار دادن پدال توسط پاها و حرکت رو به جلو، همزمان دسته های دستگاه را نیز با دست های خود به حرکت می آورید تا ورزش شما شروع شود.

دستورالعمل های روی صفحه (کنسول) را برای انتخاب یکی از برنامه های از پیش تعیین شده مانند تنظیم مقدار سرعت و سطح مقاومت ( مقدار سختی پدال ) را در نظر بگیرید. آرام آرام پدال بزنید و در این بین از دکمه ها و نحوه کارکرد آن ها بر روی کنسول اطلاع پیدا کنید تا بتوانید در جلسات تمرینی بعدی با آگاهی بیشتری کار کنید.

شما می توانید با فشردن دکمه مقدار سختی در پدال زدن، سطح مقاومت پدال را افزایش یا کاهش دهید، این ویژگی باعث می شود تمرین هایی شدید تر جهت افزایش ضربان قلب (تمرین هوازی برای کاهش وزن) و تقویت عضلات بدن را داشته باشید. تمرکز را بر روی پاهای خود قرار دهید و به عقب و جلو حرکت کنید. شما باید بتوانید بدون استفاده از دسته های دستگاه برای پشتیبانی، قادر به حفظ تعادل خود باشید. از گرفتن دسته ها خود داری  کرده و مستقیم رو به جلو نگاه کنید. 

الپتیکال خانگی سایتک CT1902T

تقویت عضلات ضعیف پا :

استفاده از دستگاه ورزشی الپتیکال به تقویت تمامی عضلات پای شما بسیار کمک می کند. مطالعات و تحقیقات نشان می دهد تاثیر الپتیکال روی ماهیچه های همسترینگ (عضلات پشت ران) و عضلات چهار سر ران و عضلات دوقلو پشت ساق پا  نسبت به ورزش های دیگر همچون دویدن، استفاده از تردمیل و دوچرخه سواری بسیار بیشتر است.

بنابراین اگر ماهیچه های همسترینگ یا عضلات چهار سر ران ضعیفی دارید بهترین و مفید ترین راه برای تقویت آنها ورزش با الپتیکال است، بخصوص این که می توان روی این دستگاه به سمت عقب (معکوس ) نیز پدال زد که تاثیر آن روی تقویت همسترینگ به مراتب بیشتر از پدال زدن رو به جلو می باشد.

یکی از نقطه ضعف های ورزش هایی همچون دویدن و دوچرخه سواری این است که روی عضلات سرین یا باسن و ماهیچه های ران بیرونی به خوبی کار نمی کند و این قسمت ها تا حدی ضعیف تر از سایر ماهیچه های پا باقی می ماند.

استفاده منظم از دستگاه الپتیکال یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از بروز این ناهماهنگی عضلانی می باشد.

اگر در هر زمانی از تمرین، شروع به احساس ضعف و یا احساس درد کردید، پدال زدن را کند کرده و سپس کاملا متوقف شوید.

بهبود تعادل و حرکت :

کسانی که دچار آسیب های مفصل ران و یا اینکه قصد عمل جراحی مفصل ران دارند یا عمل جراحی رباط صلیبی قدامی (ACL) را انجام داده اند با استفاده از  الپتیکال می توانند حرکات طبیعی پیاده روی یا دو را تقلید کنند.

بسیاری از حرکات فیزیکی که ما انجام می دهیم ترکیبی از حافظه ماهیچه ها و نحوه پردازش اطلاعات در مغز می باشد و حرکات تکراری یا تقلیدی روی الپتیکال به ایجاد تعادل و حرکت طبیعی بدن به شما بسیار کمک می کند.

یکی از تاثیرات استفاده از الپتیکال بهبود حرکات طبیعی مفاصل ران می باشد که از تاثیر پیاده روی نیز بیشتر است، به همین دلیل بسیاری از متخصصان توصیه می کنند افراد پس از عمل جراحی جدی برای ترمیم مفاصل ران و پاها از این وسیله ورزشی استفاده کنند، اگرچه قبل از هرگونه اقدام در این زمینه، باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند . 

الپتیکال

سلامت استخوانی ماهیچه ای :

استفاده و ورزش با الپتیکال باعث تقویت استخوان ها شده و موجب افزایش و بهبود تراکم استخوانهای بدن شما بسیار کمک می کند و این مزیت الپتیکال به علت انجام تمرینات تحمل وزن حین استفاده از دستگاه است زیرا در تمام مدت وزن بدن روی پاها قرار دارد و این وزن ثابت روی عضلات و استخوان ها، باعث افزایش چگالی استخوانی و رشد سلولی آنها می شود.

این مزیت تمرینات الپتیکال از بروز بیماری های استخوانی و مفصلی، ضعیف شدن و شکستگی استخوان ها پیشگیری می کند.

مطالعات نشان می دهد که استفاده از دستگاه الپتیکال باعث جلوگیری از بیماریهای  قلبی عروقی را خواهد شد ، اما بیشترین تاثیر را بر روی مفاصل دارند. این دستگاه برای افراد مبتلا به درد مفاصل، مانند آرتریت، بسیار مفید است.

توجه داشته باشید که برای ایجاد استخوان های قوی و کمک به پیشگیری از پوکی استخوان نیاز به تمریناتی با تأثیر بیشتر دارید. بنابراین اگر شما به طور انحصاری از الپتیکال استفاده کنید، حتما در برنامه های تمرینی خود از مقدار شدت بیشتر با تنظیم مقدار سختی و مقاومت دستگاه  و زمان استفاده کنید.

الپتیکال ها مانند بسیاری از دستگاه های ورزشی دیگر مثل تردمیل تنها برای بخشی از فعالیت های ورزشی مناسب هستند و این بدان معنا است که نباید این چنین فکر شود که آن ها برای تمام تمرین های ما در جهت فیتنس یا پرورش عضلات مناسب هستند .

اسکی فضایی پروتئوس pro cross-500

الپتیکال و زانو درد :

در صورت استفاده درست از دستگاه الپتیکال معمولا درد زانو ایجاد نشده  و می تواند جایگزین خوبی برای فعالیت هایی همچون دویدن برای افرادی باشد که از درد زانو و مفاصل رنج می برند.

با این وجود استفاده از الپتیکال در برخی افراد از جمله کسانی که از تاندونیت پاتلا (التهاب تاندون زانو) یا مشکلاتی در ناحیه مفاصل ران رنج می برند ممکن است علائم بیماری را تشدید کرده و باعث ایجاد درد حین تمرین می شود، این افراد لازم است قبل از استفاده از دستگاه با پزشک مشورت کنند.

در برخی افراد حرکات دستگاه با حرکت طبیعی زانوها تداخل ایجاد کرده و باعث آسیب زانوها می شود.

یکی از علل شایع درد زانو حین تمرینات الپتیکال نیز شدت بیش از حد تمرینات است، به عنوان مثال اگر درد در ناحیه بالای کاسه زانو باشد ممکن است فرد دچار تاندونیتیت چهار سر ران یا التهاب تاندون چهار سر ران شده باشد. این آسیب دیدگی میان افرادی که تمرینات با سرعت بالا و ناگهانی از جمله تمرینات شدید الپتیکال انجام می دهند شایع تر است.

توجه: در صورتی که به بیماری های مفصلی و آرتریت مبتلا هستید قبل از خرید هرگونه دستگاه ورزشی با پزشک متخصص درباره ورزش مناسب برای وضعیت فیزیکی خود صحبت کنید.

 استفاده از دستگاه الپتیکالراهنمای استفاده صحیح از الیپتیکال (اسکی فضایی)استفاده صحیح از الیپتیکال (اسکی فضایی): زانو را کمی خم نگاه دارید 


بیشترین بهره وری از الپتیکال :

بر روی پاشنه های پا خود تمرکز کنید. فشار را از روی انگشتان پاهای خود بردارید. فشار آوردن به انگشتان پاها ، باعث می‌شود که پاهایتان بی حس گردند. اما نگه داشتن وزن روی پاشنه پا، باعث می‌شود ماهیچه‌هایتان بیشتر کار کنند و استقامت را افزایش می‌دهد و می‌توانید مدت زمان بیشتری به تمرین ادامه دهید.
صاف بایستید. از خم شدن روبه جلو و تکیه بر دسته‌ها اجتناب کنید. اینکار باعث می‌شود تمرین راحت‌تر شود و درنهایت تاثیر ورزش را کاهش می‌دهد. صاف ایستادن به شما این امکان را می‌دهد که در بر روی ماهیچه‌های شکمی نیز کار کنید. سعی کنید بیشترین وزن روی پا‌ها باشد تا روی دست ها.

هر روز تمرین یکسان انجام ندهید. اگرچه تمرین تکراری در هر روز، می‌تواند در ابتدا موثر به نظر برسد، اما می‌تواند منجر به ایجاد یک وضعیت ثابت گردد. تغییر برنامه های ورزش در هر روز می‌تواند ورزش کردن را جذاب‌تر و چالش برانگیزتر کند؛ و مقدار زیادی، تاثیر هر جلسه ورزش را افزایش می‌دهد. ایجاد تغییر درشیب و مقاومت دستگاه الپتیکال در هر روز می‌تواند در این زمینه نیز کمک کننده باشد.
تمرکز کنید. تماشا کردن تلویزیون یا مطالعه کردن در هنگام تمرین، شاید به نظر بی خطر باشد، اما در واقع حواس شما را از گرفتن بهترین نتیجه از ورزش خود پرت می‌کند. عوامل حواس پرتی را دور کنید و آگاهیتان را روی بدن قرار دهید. اینگونه، می‌توانید مطمئن باشید که در شرایط خوبی قرار گرفته اید و سرعت ثابتی دارید.
به نمایشگر توجه کنید. بر روی صفحه نمایشگر دستگاه الپتیکال، اطلاعاتی نظیر میزان کالری سوزانده شده، تعداد پدال‌هایی که زده اید و مدت زمان تمرینات آورده شده است. به آن‌ها توجه کنید.

الپتیکال خانگی مارشال فیتنس مدل MF-CT187

 

برنامه ریزی برای استفاده از الپتیکال :

  • در اولین مرحله هدف گذاری کنید. قبل از آنکه روی دستگاه قرار بگیرید، باید بدانید که در آن روز چه مقدار می‌خواهید تمرین کنید. اینکه روی دستگاه بپرید و شروع به حرکت کنید هیچ فایده‌ای ندارد. اطمینان حاصل کنید که می‌دانید چه کاری می‌خواهید بکنید و از چه سطحی از مقاومت و شیب دستگاه می‌خواهید استفاده کنید.
  • برای آشنایی با دستگاه وقت بگذارید. بیشتر دستگاه‌های الیپتیکال، دارای یک مانیتور هستند که لازم است قبل از شروع تمرینات با آن و دکمه‌هایش آشنایی کامل داشته باشید. برخی از دستگاه ها بر روی دسته های خود حسگر  ضربان قلب دارند و نحوه ی تمرینات شما را اندازه گیری می‌کنند.
  • مشخصات خود را وارد کنید. بیشتر دستگاه‌های الیپتیکال، این قابلیت را دارند که سن و وزنتان را وارد کنید. این کار به دستگاه کمک می‌کند که میزان کالری سوزانده شده در طول هر تمرین را دقیق‌تر اندازه گیری کند.

 

          راهنمای استفاده صحیح از الیپتیکال (اسکی فضایی): انتخاب شیب


شیب راحتی را انتخاب کنید. تغییر زاویه‌ی پدال می‌تواند تاثیر بسزایی بر شدت تمرینات شما داشته باشد. نگه داشتن شیب پایین بیشتر شبیه به اسکی روی زمین است. شیب متوسط مشابه دوچرخه سواری است و شیب زیاد شبیه به بالا رفتن از پله است.

مربی بیضوی به یکی از محبوب ترین وسایل در باشگاه های سلامت و برخی از سالن های ورزشی خانگی تبدیل شده است. بیضوی حرکات پله پله، دوچرخه و دستگاه اسکی کراس کانتری را ترکیب می کند. پاهای شما به شکل بیضی (بیضی شکل) حرکت می کنند در حالی که بازوهای شما دسته ها را برای تمرین کامل بدن به جلو و عقب حرکت می دهند.

این دستگاه کم ضربه روی زانوها ملایم است و استفاده از آن ساده است. تحقیقات نشان می‌دهد که مربی‌های بیضوی فواید قلبی عروقی مشابه دویدن دارند، اما تاثیر بسیار کمتری روی مفاصل دارند. این برای کسانی که درد مفاصل مانند آرتریت دارند ایده آل است . 

الپتیکال خانگی هاوس فیت مدل Lotous E1


نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ، خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها ( صندلی ماساژ ، ماساژور پا ، ماساژور چشم ، ماساژور کتف و شانه ، سنگ ماساژ ، ماساژور سر ) که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی با قیمت مناسب می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنید و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع می نماید . 

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای خرید تجهیزات ورزشی (انواع الپتیکال ها ) نو با قیمت های مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه  نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود اقدام نمائید. 

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام از امکانات و تکنسین های متبحر و متخصص برخوردار که در صورت نیاز و تماس شما می توانند در اسرع وقت برای سرویس و یا تعمیر در محل مورد نظر شما حاضر و خدمت رسانی کنند . 

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی iran-gam مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما