تردمیل چگونه کار میکند

 تردمیل از جمله تجهیزات ورزشی مدرنی است که امروزه جهت انجام تمرینات حرفه ای باشگاهی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد اگر چنانچه مایل به تهیه این دستگاه در منزل خود هستید و یا قصد استفاده از آن در باشگاه های ورزشی را دارید بهتر است جهت افزایش بازدهی از این وسیله محبوب به نکات زیر توجه فرمایید.

معرفی مختصر دستگاه تردمیل

تردمیل (Treadmill) با تردمیل های مکانیکی ( بدون استفاده از برق ) و برقی در بازار کالاهای ورزشی شهرت دارد. شما با این وسیله می توانید با کمترین فضای ممکن امکان پیاده روی و دویدن داشته باشید. اکثر مدل های تردمیل دارای موتور می باشد که غلطک هایی که در دو طرف صفحه قرار دارد را به حرکت در می آورد. برخی مدل های ساده تری نیز وجود دارد که موتور نداشته و تنها با نیرو و حرکت دونده بر روی غلطک ها، حرکت می کند. این دستگاه ورزشی روز به روز پیشرفته تر شده و امکانات خود را جهت افزایش محبوبیت خود در میان ورزشکاران افزایش می دهد. این امکانات شامل تنظیم قدرت موتور، سرعت، زمان کارکرد، شیب صفحه دو، و صفحه نمایشگر دیجیتالی مقدار ضربان قلب، مسافت طی شده، میزان کالری و زمان و سرعت دویدن را به نمایش می گذارد. برخی از این دستگاه ها شامل دستگاه تست ورزش است که می تواند سلامت قلب و عروق دونده را به نمایش بگذارد


قبل از استفاده از دستگاه حتما دفترچه راهنمای استفاده از آن را مطالعه، تا با نحوه تنظیمات آن به خوبی آشنا شوید. برای شروع بهتر است ابتدا در حالت پیاده روی و با سرعت کم (۳-۵) شروع کنید. مراقب باشید موقعیت شما در مرکز صفحه دو باشد و سر وسینه خود را همواره بالا نگه دارید. این نکته را به خاطر داشته باشید که دویدن و یا پیاده روی بر روی تردمیل همانند دویدن در فضای باز باید از کفش و جوراب مخصوص پیاده روی و دویدن استفاده شود. خیلی از کاربران بدون کفش مناسب از تردمیل استفاده می کنند و آسیب های جدی ای به کمر و مفاصل و عضلات خود وارد می کنند. اگر به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستید حتما برای استفاده از این دستگاه از پزشک معالج خود مشاوره بگیرید.

قبل از استفاده :

همانند سایر ورزش ها خود را گرم کنید. این کار را می توانید با خود دستگاه انجام دهید

حتما یک ساعت و نیم قبل از استفاده آب بنوشید

از کفش مناسب استفاده کنید

حتما جوراب بپوشید تا از تاول زدن پاها جلوگیری کنید

گیره ایمنی را حتما وصل کنید تا به هنگام زمین خوردن و اتفاق های خطرناک دستگاه به صورت خودکار خاموش شود

هدف خود را از استفاده ازین دستگاه مشخص کنید(چربی سوزی و استقامت و …) و جهت مدت استفاده و سرعت دستگاه با مربی حرفه ای مشورت کنید.

انجام تمریناتی ساده اما با شدت و به صورت مستمر است که می توان این تمرین را در جهت چربی سوزی به کمک تردمیل انجام داد. به این صورت که، بدن را به مدت ۳ الی ۴ دقیقه با سرعت ۶ کیلومتر در ساعت بر روی تردمیل گرم کنید، سپس سرعت دستگاه را به ۱۰ کیلومتر در ساعت افزایش دهید و برای مدت ۳ دقیقه بر روی تردمیل بدوید. پس از پایان زمان، مجددا دستگاه را بر روی سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت قرار دهید. این عمل را در ۴ ست متمادی تکرار کنید تا مدت زمان تقریبی تمرین شما در مجموع به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه برسد. پس از آن با سرعت ۶ کلیومتر بر ساعت بر روی تردمیل گام بردارید تا بدن به اصطلاح سرد شود از شیب تردمیل می توان در جهت چربی سوزی بیشتر نیز بهره برد. طبیعتا هر فردی دویدن در سربالایی را تجربه کرده و به این نکته واقف است که این عمل از چه میزان سختی برخوردار است. می توان از قابلیت شیب دستگاه در جهت چربی سوزی بیشتر بهره گرفت

.