مزایا و فواید الپتیکال 

الپتیکال یا اسکی فضائی یک نوع وسیله ورزشی می باشد که به وسیله آن می توان ورزش های هوازی را به راحتی در منزل ویا در باشگاه ها استفاده نمود . در حال حاضر انواع و اقسام الپتیکال ها با قابلیت های متفاوت و کاربری های مختلف برای ورزش کاران ساخته ودر بازار وجود دارد . جهت آشنائی بیشتر در خصوص مزایا این وسیله ورزشی به تعدادی آن به شرح ذیل اشاره می گردد .

فعالیت تمامی عضلات با الپتیکال

با ورزش کردن با این وسیله تمام عضلات بدن درگیر و به تحرک وا داشته می شود . استفاده از آن سبب و به دانبال آن تحرک اندام های فوقانی و تحتانی بدن به طور همزمان فعال می شود. این تمرین علاوه بر پایین تنه اندام های فوقانی شما نظیر کتف، دستها، شانه و قفسه سینه نیز در این فعالیت شرکت کرده و تقویت می شوند .

کالری سوزی بالا با الپتیکال

الپتیکال وسیله ورزشی می باشد که چربی سوزی تاثیر گذار است . این وسیله ورزشی  در میان سایر دستگاه‌های بدنسازی کالری سوزی بالاتری دارد و بر خلاف تصور عده ای که گمان می کنند ورزش با اسکی فضایی ساده و کم تحرک می باشد استفاده از آن در کاهش وزن و تناسب اندام بسیار موثر است . حتی در مقایسه بین تردمیل و اسکی فضایی باید بگوییم که اسکی فضایی در چربی سوزی حرف اول را میزند.بنابراین استفاده از آن برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می شود .

کالری سوزی با تلاش کمتر با الپتیکال

زمانی که افراد از اسکی فضایی استفاده می کنند گمان می کنند چون فعالیت سختی برایشان نبوده است در نتیجه فایده زیادی نبره اند. در صورتی که برخلاف اینکه تمرین با اسکی فضایی خیلی مشکل نیست و نیاز به تلاش زیادی ندارد، اما میزان درگیری ماهیچه ها برای تقویت آنها و میزان کالری سوزی زیاد است . در مقایسه ورزش الپتیکال با تردمیل و دوچرخه ثابت باید بگوییم که در هنگام تمرین با اسکی فضایی خستگی بدن کمتر از دو ورزش ذکر شده می باشد در نتیجه فرد می تواند به مدت طولانی تری نیز به تمرین خود ادامه دهد .

الپتیکال از فشار زیاد به اندام ها جلوگیری می کند

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم اسکی فضایی شبیه به ورزش پیاده روی و دویدن می باشد و برای بدن همان فواید را دارد اما فشاری که از دویدن بر مفاصل و زانو وارد می شود در تمرین الپتیکال وجود ندارد و استفاده از آن خصوصاً برای افرادی که دچار مشکلات زانو هستند بیشتر از پیاده روی و دویدن توصیه می شود .


الپتیکال وسیله مناسب برای بیماران قلبی و عروقی

در تمامی ورزش های هوازی  برای بیماران قلبی و عروقی توصیه می شود قبل از استفاده از این وسیله ورزشی با پزشک و یا با کارشناسان تربیت بدنی مشورت نمایند و با توجه به شرایط خاص خود برنامه مشخص ورزشی دریافت و عمل نمایند .  ورزش با این وسیله ورزشی موجب بالا رفتن ضربان قلب ، گردش خون بهتر، خون رسانی بهتر به تمام قسمت های بدن را موجب می شود .


الپتیکال درمان آرتروز

استفاده از الپتیکال با برنامه اصولی و مناسب از ابتلا به آرتروز جلوگیری نموده وحتی در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند درمان آنها بسیار تاثیر گذار می باشد .


تقویت عضلات و ستون فقرات با الپتیکال


ورزش کردن با این وسیله ورزشی شما از گرفتگی و کوفتگی عضلات بسیار سودمند است و علاوه بر آن در تقویت و بالابردن قدرت عضلات نقش بسزای دارد . این وسیله ورزشی در کاهش درد استخوان ها و تقویت آنها بسیار تاثیر گذار است .


سایر مزایا الپتیکال

کاهش وزن و چربی های بدن شامل چربی شکم ، چربی های پهلو ، چربی های پشت و غیره را می تواند اشاره نمود . در این وسیله درصد کاهش وزن و مصرف کالری و چربی سوزی نسبت به دیگر وسایل ورزشی آن بسیار بالا می باشد . در زمان استفاده از الپتیکال ضربان قلب بالا رفته وهمین امر موجب اکسیژن رسانی فوق العاده خوبی  به خون را خواهید داشت . و همچنین استفاده از این وسیله موجب تعدیل قند خون ، کاهش کلسترول بد خون ، کاهش چربی خون ، و سایر مزایا  را دارد . استفاده از الپتیکال موجب آرامش و افزایش روحیه را نیز در پی خواهد داشت .  شما  با استفاده از این وسیله از بدی آب و هوا ، آلودهگی هوا ، آلوده گی محیط ، آلوده گی صوتی ، ترافیک ، نبود امنیت مصون خواهید شد . البته الپتیکال ها فوائد بسیار زیاد دیگر نیز دارد .
در آخر اشاره به این نکته لازم است که مطالب فوق بخش کوچکی از مزایا و فوائد الپتیکال ها می باشد که شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و بازدید از انواع و اقسام وسایل ورزشی ومطالعه مقالات ورزشی به سایت فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه فرمائید.

منبع:healthline