مزایا و فواید استپر ورزشی


یکی از وسایل کمک ورزشی موجود در بازار استپر می باشد . که با توجه به ویژه گیهای خاص و متنوع آن مورد اقبال واقع گردیده است این وسیله ورزشی در انواع و اقسام با تکنولوژی و امکانات مختلف طراحی  و جهت استفاده ارائه گردیده است . استپر در انجام ورزشهای هوازی بسیار مفید و تاثیر گذار است . شما با خرید و استفاده از این وسیله ورزشی علاوه بر سلامتی در هزینه و وقت صرفه جوئی بسیاری خواهید نمود . ودر کمال آرامش و امنیت میتوانید بر اساس برنامه اصولی و منظم ورزش نمائید . برای آشنائی بیشتر با این وسیله ورزشی به تعدادی از مزایاء و فوائد آن به شرح ذیل اشاره می گردد .

استپر موجب جلو گیری از ابتلاء به آرتروز

انجام ورزشهای هوازی با استپرموجب فعالیت و تقویت بیشتر عضلات وعصب های پایین تنه میشود . ورزش هایی منظم و با برنامه های اصولی که در طی انجام آنها نیروی ملایمـی به صورت عمودی بطور متناوب به غــضروف مفـصلی زانــو وارد می شود؛ از جمله راه رفتن و دویدن ملایــم یا ورزش با دستــگاه هایی نـظیر تـردمیل، اســتپر، اسکی ثابت و دوچـرخه ثابت، بـاعث بهبود تغذیه غضروف مفصلی و پیشگیری از تخریب آن می شود. با توجه به این که تخریب غضروف مفصلی مهمترین عامل ایجاد آرتروز است، این ورزش ها باعث پیشگیری و پیشرفت بیشتر آرتروز می شوند .


کاهش وزن با استپر

ورزش های هوازی با استفاده از برنامه منظم و اصولی با استپر ها و با مشاوره با کارشناسان تربیت بدنی بسیار تاثیر گذار می باشد لذا تمامی فعالیت های ورزشی باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و مصرف انرژی را در بدن افزایش می دهند. انرژی بدن از مولکول هایی به نام ATP تأمین میشود. افزایش مصرف انرژی بدن باعث تغییر مـنبع تولید ATP از قند های ساده به چربیها می شود. مصــرف بـیشتر از معــمول چربی ها باعث کـوچک شدن بافـتهای چربی بدن، کاهش وزن و تناسب اندام میشود .

استپر برای بیماران قلبی و عروقی

قبل از هر چیزی بیماران قلبی و عروقی جهت استفاده از استپر باید با پزشک خود مشورت نموده  وبا اخذ برنامه مناسب و علمی اقدام به ورزش های هوازی نمایند . بیماران قلبی و ریوی با ورزش های ملایم می توانند ظرفیت هوازی ریه های خود را زیاد کرده و بر قدرت ضربان قلب خود بیافزایند. در نتیجه توان هوازی آنها یعنی استقامت و تحمل فعالیت آنها افزایش می یابد . در بیمارانی که به هر علــتی دچار ضایعه عروقی و فشار خون هستند، ورزش هایی مــناسب می بـاشند که زیاد بــاعث تغــییر فــشار خون و تـنگ و گشاد شـدن عروق نمی شوند. بنابراین ورزش های ملایم منظم و روزانه نه تنها مشکلی ایجاد نمی کنند بلکه از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به بهبودی آن کمک می کنند .

استپر برای بیماران دیابتی

همانگونه که در پاراگراف قبلی تاکید شده است بیماران دیابتی نیز باید با پزشک و کارشناسان تربیت بدنی در خصوص ورزش های هوازی مشورت و برنامه مناسبی را برای خود اتخاذ نمایند . لذا ورزش های هوازی با استپر  به بیماران دیابتی (نوع ٢) کمک میکند که راحت تر قند خونشان را کنترل و تعدیل کنند؛ زیرا افزایش سوخت و ساز بدن در زمان ورزش باعث مصرف سریعتر قند خون میشود. در ضمن ورزش حساسیت سلول های بدن را نسبت به انسولین افزایش می دهد .

استپر مناسب برای کاهش درد در ستون فقرات

یکی دیگر از مزایا استفاده از استپر کاهش درد در ستون فقرات  و تقویت آن می باشد البته توجه به این موضوع بسیار مهم است در زمان ورزش مدت زمان را کاهش و دفعات را بیشتر نمائیم .  علاوه بر کاهش درد باتمریـناتی که در طی آنهـا به محور طولی استخـوان ها فـشـار وارد می شـود بـاعـث استخوانسازی ، جذب کلسیم از خون و افزایش تراکم استخوان می شوند .  


تقویت عضلات با استپر

ورزشهای هوازی علی الخصوص با استپر و یا پیاده روی و یا دوچرخه سواری و یا سایر موارد موجب باعث تقویت و افزایش قدرت وافزایش استقامت بدن می شود . علاوه بر این عضلات باسن، جلو ران و ساق در طی تمرین با این دستگاه به فعالیت مشغولند. که به ترتیب باعث باز شدن مفصل ران، باز شدن مفــصل زانو و حرکات مچ پا می شوند. انقباضات منظم و روزانه این عضلات باعث تقویت آنها می شود .

استپر باعث ایجاد نظم و هماهنگی در حرکات

استپر ها را می توان از دسته وسایل ورزشی کمک در مانی محسوب کرد که در باز یابی توان و قدرت قسمت های آسیب دیده استفاده نمود .
در انواعی از استپـــرها که دارای دســته ی متـحرک هستنـد و دست ها هماهنگ با پاها به فعالیـت می پردازند، هماهنگی حرکات متقابل بین دستها و پاها زیاد میشود. این ویژگی به خصوص در بیماران همی پلژی (فلج نیمه بدن) و آسیب های نخاعی کاربرد دارد  .
»  تقویت تعادل در نوع بدون دسته (برای افراد سالم یا نقص تعادلی خفیف)در اســتپر هــای بدون دســته تلاش افراد برای ایجاد تعادل بدون استفاده از دسته، باعث تقویت حس عـمقی مـــفاصل اندام تحتانی و تنه و همچنین هماهنگی عضلات اطــراف آنــها و پـیشرفت رفـلکس های تـعادلی می شود ، در نتیـجه تـعادل فرد بهتر میشود .
در آخر اشاره به این نکته لازم است که مطالب فوق بخش کوچکی از مزایا و فوائد استپرها می باشد که شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و بازدید از انواع و اقسام وسایل ورزشی ومطالعه مقالات ورزشی به سایت فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه فرمائید .

منبع:livehealthy.chron