چه دستگاه های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟


امروزه اکثر باشگاه‌های ورزشی سه دستگاه معروف و پر کاربرد را در دل خود جای‌داده‌اندو از آنها به صورت حداکثری توسط ورزشکاران استفاده میشود این سه دستگاه پر طرفدار شامل تردمیل، دوچرخه ثابت و الپتیکال می باشند البته دستگاه های دیگری مانند روئینگ و سایر تجهیزات ورزشی نیز وجود دارد البته این سه دستگاه فوق بیشترین علاقمند را به خود جلب نموده است و درصد استفاده از آنها بسیار بسیار بالا می باشد . ما در مقاله کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟ تا حد زیادی شما عزیزان را با دستگاه های مرتبط با این موضوع به صورت اختصار آشنا می کنیم . 

در ادامه ما برای شناخت بهتر و بیشتر شما از وسیله های ورزشی موجود در باشگاه‌های ورزشی از نظر امتیاز کلی ، میزان فایده و تاثیر گذاری برای تناسب‌اندام و نرخ بازدهی آنها را بررسی و رتبه‌بندی کرده‌ایم.

دستگاه روئینگ نیز همانند تردمیل ، دوچرخه ثابت و دیگر دستگاه های هوازی موجود در باشگاه ها شناخته شده نیست و میتوان آن را یک وسیله تازه وارد به دنیای ورزش امروزی معرفی کرد .

دستگاه روئینگ چیست؟

در سال 1950 اولین بار دستگاه روئینگ ظهور کرد. طرح اولیه این دستگاه شبیه به چرخ لنگر می باشد. دستگاه روئینگ در اواسط دهه 90 میلادی بود که به شکل کامل خود رسید.
دستگاه روئینگ به این صورت کار می کند ، دستگاه دارای یک زنجیر است که برای چرخاندن دنده ای که بر روی توپی قرار دارد ، نیاز به نیروی جسمانی دارد ، همانند کار با دوچرخه.
زنجیر به کابلی کشش متصل شده است که ورزشکار باید آن را بکشد و رها کند ، , وسیله ای شبیه به قایقرانی . 

استفاده ای از این وسیله ورزشی در تقویت عضلات ، مفاصل ، سیستم گردش خون ، سیستم تنفسی ، سیستم عصبی ، کاهش وزن ، کالری سوزی بسیار بالا و خیلی از موارد دیگر بسیار تاثیر گذار است . ما در ادامه مقاله کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟ مزایای کلی این وسیله ورزشی بسیار ارزشمند و سودمند به اختصار ارائه می گردد . 

فواید استفاده از دستگاه روئینگ :

از تمام گروه های عضلانی اصلی استفاده می کند

این یک تمرین فوق العاده سازگار است

این یک کالری سوز عالی است

از نظر زمان کارآمد است

برای سلامت استخوان شما مفید است

می تواند قدرت گرفتن شما را بهبود بخشد

برای تمام سطوح تناسب اندام خوب است

برای سلامت روان شما خوب است

این تمرین متقابل برای ورزش های دیگر مفید است

تقویت اکثر عضلات بدن مانند : عضلات کتف ، عضلات شانه ، عضلات زیر بغل ، عضلات پشت و رو بازو ، عضلات ساعد ،قسمتی از عضلات گردن ، عضلات دست ، عضلات باسن ، عضلات ران ، عضلات دوقلو پشت ساق پا ، عضلات شکم و سایر عضلات بدن که در تصویر بالا کامل مشخص شده است در زمان ورزش با این وسیله درگیر می شوند .

علاوه بر موارد فوق این وسیله ورزشی این قابلیت و توانائی را دارا که نسبت به تقویت سیستم گردش خون بهتر و قوی تر ، تقویت سیستم تنفسی ، افزایش اکسیژن رسانی به خون ، کاهش کلسترول بد خون ، تعدیل قند خون ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، تقویت ماهیچه های قلب ، و موارد دیگر را می توان به آن اشاره کرد . حال در این قسمت از مقاله ی کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟ یکی دیگر از دستگاه های بسیار پر کاربرد در زمینه را به شما معرفی خواهیم کرد .

تردمیل :

چرا ورزشکاران تمامی رشته‌های مختلف ورزشی تردمیل بیشترین کاربرد و بیشترین استقبال را دارد ؟ چون در تمام رشته های ورزشی قبل از ورود به ورزش تخصصی نیاز به گرم کردن و بالا بردن تعداد ضربان قلب دارد از آنجایی‌ که دویدن و پیاده روی مادر همه ورزش‌هاست، تمامی ورزشکاران حرفه ای و یا اینکه ورزشکاران مبتدی باید به نکته بسیار مهم توجه داشته باشند که استفاده اصولی و دقیق و با برنامه می تواند کالری سوزی فوق العاده ای برای شخص ورزش کار به دنبال داشته باشد چنانچه هر ورزشکاری جهت کالری سوزی مفید و قابل قبول می خواهد از تردمیل استفاده نماید باید برنامه ای جامع و اصولی داشته باشد تا بتواند به هدف خود دست یابد مثلا در ابتدا یک زمان مشخص و مفید را برای خود مشخص نموده و بر اساس این برنامه چند دقیقه بر حسب آمادگی جسمانی شما پیاده روی آرام و سپس چند دقیقه پیاده روی تند (جاگین ) و در ادامه چند دقیقه دویدن را انجام می دهید و بعد از پایان زمان دویدن به صورت معکوس به پیاده روی تند و سپس به پیاده روی آرام بر می گردید با وجود و انجام این شیوه تمرین ، شما فرود و صعود خود به شکل عالی و ایده آل ضربان قلب خود را بالا برده که به طبع آن بیشتری کالری را مصرف خواهید کرد . 

ویژگی خاص تردمیل؛ برنامه‌های متنوع با وجود شیب :

 اگر در برنامه تمرین شما هوازی وجود دارد، یا اینکه می‌خواهید با استفاده از یک برنامه ورزشی، چربی‌های اضافی  بدن خود را کاهش و از بین ببرید ، بهتر است تردمیل را در اولویت اول و اصلی  تمرین خود قرار دهید.

باید توجه داشته باشید که روی بیشتر تردمیل‌ها برنامه‌های از پیش تنظیم‌شده‌ای وجود دارد که با ایجاد تناوب میان شیب، سرعت و زمان دویدن می‌تواند بدن فرد را به چالش بکشد و آن را برای کاهش چربی‌های بدن آماده کند. وجود همین برنامه‌ها و قابلیت شیب دستی و اتوماتیک، تأثیر زیادی روی قیمت تردمیل دارد . حال با توجه به مطالب فوق برای رسیدن به پاسخ سوال کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟ لازم است نسبت به خرید یک وسیله ورزشی مرتبط اقدام نمائید . 

با توجه به شرایط بد و آلودگی هوا، لازم است به فکر خرید یک تردمیل مناسب باشید :

با توجه به شرایط هوای شهری و آلودگی‌های موجود و همچنین خطرات حاصل از آلاینده‌های زیستی و وارونگي هوا كه منجر به آلودگي هوا و تنگي نفس ميشود پیشنهاد می شود به خرید یک تردمیل فکر کنید. در فصل زمستان نیز به علت برودت هوا می‌توانید از ورزش در محیط خانه لذت ببرید. البته این بدان معنا نیست که نباید در محیط خارج از خانه ورزش کنید. در مواقعی که ورزش کردن در فضای باز امکان‌پذیر نیست، تردمیل می‌تواند راه‌حلی مناسب و ارزنده برای دوستی دوباره با ورزش باشد.

دوچرخه ثابت :

اگر از آن دسته از افرادی هستید که خیلی زود از نفس می‌افتید و خسته می‌شوید، دوچرخه ثابت انتخاب بسیار درست و شایسته برای افزایش استقامت بدن است. بر اساس تحقیقات انجام شده ، به این نتیجه رسیده اند که ورزش متناوب بر روی دوچرخه ثابت و به‌خصوص دوچرخه اسپینینگ می‌تواند به قوی شدن ریه و کارکرد بهتر عضلات قلب کمک کند. این تحقیق در مقایسه با تردمیل صورت گرفته است . با توجه به سوال کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟ می توان به دوچرخه های ثابت که نقش بسیار مهمی را برای شما ایفاد کند اشاره کرد . 

عضله سازی بهتر با دوچرخه ثابت :

 استفاده و ورزش با دوچرخه ثابت می‌تواند به تقویت عضلات  ران و شكم تاثير بيشتري دارد . با پیروی از یک برنامه منظم و اصولی هوازی می‌توانید عضلات ران به‌خصوص همسترینگ را درگیر کرده و به فرم مناسب و دلخواه خود برسانید. علاوه بر تأثیری که روی پایین‌تنه می‌گذارد،  با توجه به اینکه عضلات شکم از سه بخش تحتانی ، میانی ، فوقانی تشکیل شده است استفاده از دوچرخه های ثابت این قابلیت دارد که چربی های اضافی شکم در قسمت تحتانی را کاهش و به لاغری بدن و کاهش وزن شما بسیار کمک نماید. با یک برنامه دقیق و حساب شده و و با انجام رکاب زدن تند ، متوسط ، آرام و تنظيم دسته دوچرخه در حالتهاي مختلف مثل كورسي و كوهستان شما می توانید ضربان قلب خود را بالا برده و با این نوع برنامه بیشترین کالری سوزی را به دنبال خواهید داشت و با آهسته رکاب زدن نیز می توانید عضلات خود را قوی کنید . 

الپتیکال یا اسکی فضایی :

در بیشتر باشگاه‌های بدنسازی از الپتیکال یا اسکی فضایی به‌عنوان یک دستگاه برای گرم کردن بدن استفاده می‌شود. چرا؟ به دلیل اینکه ورزش روی یکی از این دستگاه‌ها، بیشتر عضلات بالاتنه و پایین‌تنه را درگیر و ضربان قلب را به‌خوبی بالا می‌برد تا بدن کاملاً برای ورزش و وزنه زدن آماده شود . البته باید به این نکته کلیدی اشاره کرد که در ایران از الپتیکال نسبت به اسکی فضائی بیشترین استفاده را به عمل می آورند و اسکی فضایی کمتر دیده شده است . 

اما گرم کردن بدن تنها کاربرد این وسیله هوازی نیست، الپتیکال به شما امکان می‌دهد تا ضربان قلب را بالا ببرید و میزان زیادی کالری بسوزانید. با کاهش وزن ناشی از فعالیت‌های هوازی طولانی، پاهای شما به خاطر سوزاندن چربی، شکیل‌تر به نظر می‌رسند. اگر می‌خواهید عضلات پاها بیشتر رشد کنند و نمایان شوند، تمرینات هوازی الپتیکال را با تمرینات قدرتی مانند وزنه‌برداری، ترکیب کنید. تمرینات قدرتی به شما کمک می‌کنند که به‌طور مؤثرتری کالری بسوزانید و همچنین نسبت عضله به چربی را افزایش می‌دهند. شما نمی‌توانید تعیین کنید که کدام قسمت بدنتان، اول چربی بسوزاند اما می‌توانید با استفاده از تمرینات قدرتی، تعیین کنید که اندازه کدام عضلات، افزایش یابد در ادامه مقاله کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟ تفاوت های این دو دستگاه برای شما عزیزان باز گو خواهد شد .

تفاوت اصلی الپتیکال با اسکی فضایی؛ نوع حرکت و ظاهر :

در اسکی فضایی فلایویل در جلوی دستگاه نصب‌ شده است. اسکی فضایی، اسکی سواری را شبیه‌سازی می‌کند، درست مانند حرکات اسکی، پاها به عقب می‌روند و به زمین فشار می‌آورند. از طرف دیگر، الپتیکال قدم زدن و دویدن را به‌طور کامل شبیه‌سازی می‌کنند، در الپتیکال پاها به‌صورت دوایر متحدالمرکزی حرکت می‌کنند. در الپتیکال معمولاً فلایویل در پشت دستگاه قرار دارد .

البته لازم به توضیح است سایر دستگاههای ورزشی و یا تجهیزات ورزشی مانند استپر ، تجهیزات بدن سازی و ....  با داشتن یک برنامه اصولی و علمی و مداوم و اخذ مشاوره لازم از کارشناسان و مربیان متبحر می تواند شما را برای رسیدن به اهداف مد نظر بسیار کمک نماید . امیدوار هستیم مقاله ی کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟ توانسته باشد سوالات ذهن شما را پاسخگو باشد .

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید . 

راهنمای خرید تردمیل و تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای  خرید ( کدام وسیله های ورزشی برای چربی سوزی مناسب و مفید است ؟ ) باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام با در اختیار داشتن تکنسین های مجرب خود شرایطی را فراهم نموده است که کلیه خدمات لازم اعم از تعمیر و یا سرویس تجهیزات ورزشی شما را در اسرع وقت و در محل مورد نظر با قیمت مناسب وبا کیفیت عالی و به نحوه احسنت برای شما عزیزان انجام دهند .

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانیirangam_shop مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما

استفاده از این مقاله برای  سایت فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام محفوظ است . ذکر مطلب با ذکر منبع بلامانع است .