الپتیکال چیست و چه فوایدی دارد؟

اِلپتیکال Elliptical از دستگاه‌های ثابت ورزشی ، که با نام دیگر اسکی فضایی به اشتباه نیز شناخته و اطلاق می شود . این وسیله ورزشی در بیشتر باشگاههای ورزشی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد . الپتیکال توانسته است در مدت کوتاهی به یکی از محبوب‌ترین‌ وسایل ورزشی ثابت در تناسب و پرورش اندام تبدیل شده است . الپتیکال یک دستگاه ورزشی هوازی است که با بالا بردن ضربان قلب و کمترین فشار به مفاصل و عضلات وارد میکند  و در بین دستگاههای ورزشی از جایگاه ویژه ای برخوردار است . ما در مقاله الپتیکال چیست ؟ شما را با این ورزشی بسیار ارزشمند آشنا خواهیم کرد .


چگونه از الپتیکال استفاده کنیم ؟

 قبل از شروع ورزش با این وسیله ورزشی لازم است بدانید که ورزش با الپتیکال ترکیبی از بالا رفتن از پله، پدال زدن و اسکی‌کردن است؛ حرکاتی که در نظر اول ممکن است برای شما وسوسه‌کننده به نظر برسد و شما را مجبور به استفاده نادرست از این وسیله نماید . فراموش نکنید که برای استفاده از هر دستگاه ورزشی ، لازم است ابتدا بدن خود را با نرمش یا چند دقیقه پیاده‌روی گرم کنید. اگر شما برای اولین بار است که با دستگاه الپتیکال تمرین می‌کنید، حتما دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه را مطالعه کرده و از مربی با تجربه در این زمینه مشاوره بگیرید. در ادامه مقاله الپتیکال چیست ؟ با مزایای این دستگاه ورزشی آشنا خواهید شد .

در ابتدا پاهای خود را بر روی پدال گذشته و رو به کنسول نگاه کنید. به محض پدال زدن شما دستگاه شروع به کار می‌کند. با روشن کردن مانیتور دستگاه و فشار دادن پدال‌ها، همزمان دسته‌های الپتیکال را نیز با دست‌های خود به حرکت در آورید و شروع به تمرین نمائید. با استفاده از دستورالعمل‌های روی کنسول یکی از برنامه های از پیش تعریف  شده و مقدار سرعت و سختی پدال زدن را کنترل کنید و با فشردن کلید میزان سختی در پدال زدن، مقاومت پدال را بر اساس میزان دلخواه و قدرت بدنی خود زیاد و کم کنید . این قابلیت باعث می‌شود تمرین‌هایی شما با شدت بیشتر در جهت افزایش ضربان قلب، انجام تمرین هوازی برای کاهش وزن و تقویت عضلات بدن را در بر داشته باشد. به مرور باید بتوانید بدون گرفتن دسته‌های دستگاه، قادر به حفظ تعادل خود باشید و با حفظ کامل تعادل، مستقیم به جلو نگاه کنید.  


مزایای الپتیکال چیست ؟

لاغری و چربی‌سوزی

دستگاه‌های الپتیکال دارای ۲ دسته ثابت و ۲ دسته متحرک هستند شما با گرفتن دسته‌های متحرک می‌توانید دستان خود را هماهنگ با پاها به سمت جلو و عقب حرکت دهید. این کار، به ویژه اگر با مقاومت پایین دستگاه همراه باشد، تعداد حرکات شما را در یک بازه زمانی خاص افزایش داده و منجر به افزایش ضربان قلب و اکسیژن رسانی بیشتر به بدن و در نهایت چربی‌سوزی می‌شود. با وزن ۸۰ کیلوگرم، می‌توانید در هر ساعت روی دستگاه الپتیکال، حدود ۸۰۰ کالری بسوزانید. این میزان کالری با تغییر سرعت رکاب زدن و مقاومت دستگاه کم یا زیاد می‌شود.

تقویت عضلات و عضله‌سازی

بدن شما برای حفظ تعادل از عضلات شکم و پاها و برای برخاستن و نشستن از ستون فقرات کمک می‌گیرد. بنابراین شما نیاز به تقویت عضلات در این نواحی دارید. با دستگاه‌های الپتیکال عضلات چهارسر، سرین و همسترینگ درگیر  و تقویت می‌شوند. عضلات دو قلو پشت ساق پا نیز در این تمرینات به طور مستقیم درگیر فعالیت می شوند . برای تقویت عضلات مرکزی بدن و سوزاندن چربی‌های اضافه بدن لازم است عضلات شکم را به چالش بکشید برای این کار لازم است  افزایش سرعت و مقاومت دستگاه را بر حسب نیاز و هدف در نظر گرفته شده تنظیم نمائید . در ادامه مقاله الپتیکال چیست ؟ به موارد دیگری اشاره خواهد شد .


التیام دیسک کمر

دیسک کمر یکی از بیماریهای رایج امروزی است که همین مشکل موجب می شود از ورزش کردن و حتی حرکات ساده شما بازمی‌دارد. ورزش با الپتیکال مانع از فشار در ناحیه کمر و ستون فقرات شما جلوگیری می نماید شاید این سوال برای شما متصور شود که چگونه الپتیکال از این مشکلات جلوگیری می نماید . در پاسخ باید گفت که در هنگامی که دسته متحرک اسکی فضایی را در دست می‌گیرید، تمام بدن شروع به فعالیت می کند و موجب وارد آمدن نیرو وفشار به بالاتنه می‌شود. کاهش شیب پدال و کاهش مقاومت دستگاه هر دو موجب وارد آمدن کمترین فشار به دیسک کمر خواهد شد. چنانچه در زمان ورزش با اسکی فضایی احساس درد در ناحیه کمر کردید، برای چند دقیقه روی زمین دراز بکشید.

چند نکته مهم درخرید اسکی فضایی

وزن : منظور وزن اصلی محصول و میزان وزنی که الپتیکال می تواند تحمل نماید . دستگاه‌های الپتیکال با وزن کم  به هنگام پدال زدن دچار لرزش و لغزش می‌شوند و تعادل و تمرکز شما را حین ورزش به هم می‌زنند. پیشنهاد می‌شود که وزن الپتیکال کمتر از ۳۰ کیلوگرم نباشد. بعد از وزن اصلی دستگاه، به وزنی که الپتیکال می‌تواند تحمل کند باید توجه داشته باشید.

نوع مقاومت: مقاومت الپتیکال‌ها به دو صورت مکانیکی و مغناطیسی می باشد در الپتیکال با مقاومت مکانیکی هر چه بیشتر پدال بزنید، سطح مقاومت دستگاه افزایش می یابد و باید فشار بیشتری برای حرکت به پدال‌ها وارد کنید. در نوع مغناطیسی ، سطح مقاومت از طریق پنلی که روی دستگاه تعبیه شده، تعیین و تنظیم می‌شود.

صندلی: الپتیکال‌ها در دو نوع با صندلی و بدون صندلی طراحی و ساخته شده است ، چنانچه الپتیکال بدون صندلی باشد باید ایستاده تمرین کنید. اگر دچار مشکلان حرکتی و دیسک کمر هستید، از الپتیکال های صندلی‌دار استفاده نمائید .

دسته‌ها: برای طراحی این نوع از وسایل ورزشی از ۲ مدل دسته ثابت و متحرک استفاده می‌شود. دسته‌های متحرک سبب ورزیده شدن ماهیچه‌های بالاتنه می‌شود، با این حال اگر هدف شما تقویت عضلات بالاتنه نیست می‌توانید از دسته‌های ثابت استفاده کنید.

نمایشگر: نمایش پارامترهای جذابی چون میزان سرعت، زمان ، میزان مسافت طی شده، شمارش ضربان قلب، میزان کالری مصرف شده  و…  از امکاناتی است که به شما انگیزه می‌دهد تا برنامه‌‌های ورزشی خود را با دقت و حساسیت دنبال کنید . 

امیدوار یم مطالب ارائه شده در مقاله الپتیکال چیست ؟ برای شما عزیزان مفید واقع شود .

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید .

راهنمای خرید الپتیکال و دیگر تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای خرید الپتیکال باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام با در اختیار داشتن تکنسین های مجرب خود شرایطی را فراهم نموده است که کلیه خدمات لازم اعم از تعمیر و یا سرویس تجهیزات ورزشی شما را در اسرع وقت و در محل مورد نظر با قیمت مناسب وبا کیفیت عالی و به نحوه احسنت برای شما عزیزان انجام دهند .

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.comضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی irangam_shop مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید .

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما

استفاده از این مقاله برای  سایت فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام محفوظ است . ذکر مطلب با ذکر منبع بلامانع است .