مزایای ورزش های هوازی چیست ؟

بر کسی پوشیده نیست که داشتن یک سبک زندگی ایده آل و بدن سالم ، نیاز به داشتن یک برنامه ورزشی مناسب ،  رژیم غذایی متعادل ، خواب کافی است. اگر چه هر فعالیت ورزشی فواید خاص خود را دارد؛ بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که ورزش های هوازی، بهترین ورزش برای سلامتی بدن انسان می باشد .

اما ورزش هوازی چیست؟ انواع ورزش های هوازی کدام‌اند؟ فواید ورزش های هوازی برای سلامتی بدن چیست؟ برای پاسخ به این قبیل سوال‌ها و آشنایی بیشتر با فعالیت‌های هوازی لازم است تا پایان این مقاله را مطالعه فرمائید .


ورزش هوازی چیست؟

ورزش های هوازی که به آن‌ها کاردیو یا ایروبیک هم گفته می‌شود، ورزشی‌ است که در حین انجام آن، خون با قدرت بیشتری به سراسر بدنتان پمپاژ می‌شود و ریه‌های شما اکسیژن بیشتری نسبت به قبل از ورزش دریافت می‌کند . همانگونه از اسم این ورزش پیدا است به مجموعه فعالیت های ورزشی که اکسیژن بیشتری را به عضلات انتقال میدهد  ورزش هوازی گفته میشود .

در بافت های عضلات اکسیژن موجود دارد که این اکسیژن به حرکت این عضلات کمک می‌کند و باعث می‌شوند که عضلات شما از قدرت لازم برای ورزش‌کردن برخوردار شود . علاوه‌ بر اکسیژن، بدن شما این انرژی فعالیت و ورزش‌کردن را از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌های ذخیره‌شده در بدن به‌ دست می‌آورد. در زمان انجام فعالیت‌های هوازی، سیستم قلبی و عروقی و عضلات شما در کنار هم در حال فعالیت هستند که بدن شما بتواند فعالیتی مداوم و مفید را به‌مدت حداقل ۳۰ دقیقه انجام دهد.

فواید ورزش های هوازی چیست؟

کارشناسان ورزشی و تربیت بدنی و جامعه پزشکان توصیه می‌کنند که در هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید برای بدن لازم می باشد . اگر این سوال برای شما هم پیش آمده است که دلیل این سفارش و توصیه چیست ، ادامه این مقاله را بادقت مطالعه کنید تا با فوایدو مزایای ورزش های هوازی برای بدن بیشتر آشنا شوید:

1. تنظیم قند خون

فعالیت ورزشی هوازی منظم به تنظیم سطح انسولین و تعدیل قند خون شما بسیار کمک خواهد کرد .  و بر کنترل وزن بدن شما نیز بسیار موثر است . در مطالعه‌ای بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دانشمندان ومحققان به این نتیجه رسیده اند که انجام هر نوع فعالیت، هوازی یا بی‌هوازی، می‌تواند بر تنظیم قند خون شما بسیار موثر است . از فواید و مزایای ورزش های هوازی برای بهبود دیابت و قند خون به هیچ وجه کوتاهی نکنید .


2. کاهش فشار خون

یکی از مهم‌ترین فواید ورزش های هوازی این است که به بهبود علائم فشار خون بالا کمک می‌کند. اگر دوست دارید بدون مصرف دارو، فشار خونتان را متعادل کنید، از انجام تمرینات هوازی غفلت نکنید.

3. بهبود سلامت قلب و عروق

بسیاری از پزشکان، به افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی یا افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار دارند، توصیه می‌کنند که از فواید ورزش های هوازی غافل نشوند . فعالیت‌های هوازی به کاهش فشار خون کمک می‌کنند و با افزایش کلسترول HDL و کاهش سطح کلسترول LDL خون، شریان‌های شما را پاک نگه می‌دارند و گردش خون روان تر و بهتری به دنبال خواهد داشت . اگر به‌دنبال کاهش فشار خون و کلسترول بد خون هستید، 4-3 بار در هفته به مدت 40 دقیقه، فعالیت‌های هوازی با شدت متوسط تا شدید را انجام دهید.

۳. تنظیم قند خون

فعالیت ورزشی هوازی منظم به تنظیم سطح انسولین و تعدیل قند خون شما بسیار کمک خواهد کرد .  و بر کنترل وزن بدن شما نیز بسیار موثر است . در مطالعه‌ای بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دانشمندان ومحققان به این نتیجه رسیده اند که انجام هر نوع فعالیت، هوازی یا بی‌هوازی، می‌تواند بر تنظیم قند خون شما بسیار موثر است . از فواید و مزایای ورزش های هوازی برای بهبود دیابت و قند خون به هیچ وجه کوتاهی نکنید .

4. کاهش درد مزمن

اگر شما مبتلاء به کمردرد مزمن می باشید  انجام ورزش های هوازی، به‌ویژه فعالیت‌هایی مانند شنا یا ایروبیک در آب، به شما بسیار کمک می‌کند عملکرد و استقامت عضلات پشت را بهبود و تقویت می بخشد. فعالیت‌های هوازی همچنین به کاهش وزن شما بسیار کمک می‌کند که این مسئله به‌نوبه خود تا حد بسیار زیادی کمردرد مزمن را کاهش می‌دهد.

5. بهبود عملکرد مغز

شایدتاکنون شنیده باشید که پس از ۳۰ سالگی مغز کم‌کم شروع به از دست ‌دادن بافتهای  خود می کند بررسی داده های محققان نشان می دهد که ورزش های هوازی سرعت این روند را کند و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند.

6. بهبود خواب شبانه

اگر شما در خواب شبانه‌ خود دچار مشکل هستید باید در طول روز از انجام فعالیت‌های هوازی غافل نشوید. یکی دیگر از مهم‌ترین فواید ورزش های هوازی، بهبود کیفیت خواب شما است. توجه داشته باشید که انجام فعالیت‌های ورزشی و هوازی بلافاصله پیش از خواب، می‌تواند خوابیدن را برای شما دشوارتر کند. سعی کنید تمرینات ورزشی خود را حداقل ۲ ساعت پیش از خواب به‌پایان برسانید.


7. بهبود خلق‌وخو

تحرک بدن می‌تواند خلق‌ و خوی شما را بهبود بخشد. در مطالعه‌ای که روی افراد مبتلا به افسردگی انجام شده بود، نشان داده شد که علائم افسردگی در افرادی که ۱۰ روز متوالی به‌مدت ۳۰ دقیقه ورزش کرده بودند، کاهش پیدا کرده است. برای مشاهده فواید ورزش های هوازی برای بهبود خلق‌ و خو، لازم نیست مدت‌زمان زیادی را صبر کنید؛ حتی یک جلسه ورزش هم تاثیر خود را خواهد داشت.


8. کاهش وزن

همواره این موضوع به اثبات رسیده است که رژیم غذایی و ورزش، پایه و اساس کاهش وزن هستند. اما ورزش های هوازی به‌تنهایی این قدرت و توانائی را دارند که به کاهش و تثبیت وزن شما کمک کنند. اگر قصد دارید مقداری از وزنتان را کاهش دهید، از فواید ورزش های هوازی برای لاغری نهایت استفاده  را ببرید.

9. تقویت سیستم ایمنی بدن

تحقیقات محققین نشان داده است که کم‌تحرکی، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ در عین حال، انجام منظم فعالیت‌های ورزشی و هوازی باعث می‌شود که ترشح پادتن‌های خاصی به‌نام ایمونوگلوبولین در بدن افزایش پیدا کند. علاوه‌ بر این، ورزش های هوازی بر کاهش سطح کورتیزول هم موثر هستند.10. مقرون‌به‌صرفه و در دسترس‌

برای انجام فعالیت‌های هوازی نیازی هزینه زیادی نیست. این شاید از بزرگ‌ترین فواید و مزایای ورزش های هوازی به‌حساب به شمار می آید. پیاده‌روی ، پیاده روی تند ، دو آهسته ، دو تند از اثرگذارترین ، مفید ترین ، ساده‌ترین و ارزان‌ترین فعالیت‌های هوازی محسوب می‌شود .


انواع ورزش های هوازی کدام‌اند؟

یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین فواید ورزش های هوازی این است که این ورزش انواع گوناگونی دارد و با توجه به شرایط و علاقه شما می‌توانید ورزشی را انتخاب کنید که به  آن علاقه دارید. در حقیقت، هر فعالیتی که ضربان قلب شما را بالا می‌برد و تنفس شما را تند می‌کند، نمونه‌هایی از ورزش های هوازی است؛ به‌ویژه فعالیت‌هایی که به‌طور مداوم و برای مدت‌زمان طولانی‌تری انجام می‌شوند.


چند نمونه از تمرینات هوازی که اثربخشی بسیار خوبی دارند، عبارت‌اند از:

 • دویدن
 • دوچرخه‌سواری
 • شناکردن
 • پیاده‌روی
 • اسکیت‌سواری
 • تردمیل
 • بالارفتن از پله
 • قایق‌رانی
 • رقصیدن
 • اسکی
 • طناب‌زدن
 • انجام ورزش‌هایی مثل بسکتبال، فوتبال، هاکی، والیبال و…تفاوت فعالیت‌های هوازی و بی‌هوازی چیست؟

منظور از فعالیت‌های بی‌هوازی، ورزش‌هایی مثل وزنه‌برداری‌ست که شدت آن‌ها بسیار بالاست و از حرکات سریع برای افزایش قدرت عضلانی استفاده می‌شود. این نوع فعالیت‌ها، از اکسیژن به‌عنوان منبع انرژی استفاده نمی‌کنند.

ورزش‌های بی‌هوزای از انرژی ذخیره‌شده در ماهیچه‌های شما استفاده می‌کنند و معمولا هر ۱۵-۱۰ ثانیه یک‌بار انجام می‌شوند. این ورزش‌ها به چربی‌سوزی، افزایش توده عضلانی و تقویت استخوان‌ها کمک می‌کنند. برای تناسب اندام می‌توانید در کنار ورزش های هوازی، تمرین‌های بی‌هوازی هم انجام دهید.

توصیه :

با توجه به نوع زندگی ماشینی و مدرن و یک نواخت و بدون تحرک مفید امروزی و به دلیل ترافیک ، نبود زمان مناسب ، آلوده گی آب و هوا ، شرایط جوی مانند سرما و گرما ، نبود امکانات لازم عمومی ، نبود امنیت لازم ، و موارد دیگر انجام ورزش های هوازی سخت و تا حدی برای علاقمند غیر ممکن شده است . اما امروز به توجه به رشد و ارتقاء صنعت و تکنولوژی شاهد طراحی و ساخت انواع اقسام تجهیزات ورزشی شبیه سازی شده هستیم که به راحتی و در کمال آرامش و آسایش می توانید بیشترین استفاده را در جهت نیل به اهداف خود در نظر بگیرید شما می توانید با خرید و تهیه  دستگاههای ورزشی مانند تردمیل که شامل تردمیل باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی و یا دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، نشسته ، ایستاده ، استپر ، الپتیکال ( خانگی - باشگاهی ) ، تجهیزات بدن سازی  و ..... می توانید در محیط و زمان دلخواه ورزش مورد علاقه خود را انجام دهید . شما با خرید یکی از دستگاه فوق می توانید در وقت و هزینه بیشترین صرفه جوئی را داشته باشید و علاوه بر آن محیط منزل خود را به یک باشگاهی ورزشی کوچک برای خود و خانواده تبدیل می نمائید و نسبت به ارتقاء سلامتی و پیشگیری از ابتلاء انواع اقسام و بیماریها خود و خانواده را بیمه نمائید .


راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

  

برای خرید  تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام  تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی  به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com مراجعه فرمائید .

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما