انواع دوچرخه ثابت خانگی

دوچرخه های ثابت انتخاب خوبی برای افرادی است که علاقه به شروع ورزش دارند اگر شما می‌خواهید ورزش را شروع کنید، این وسیله ورزشی  انتخاب بسیار خوبی برای شما خواهد بود حتی برای افرادی که به بیماریهای قلبی و عروقی مبتلاء هستند می توانند با مشورت پزشک خود و اخذ یک برنامه تمرینی مناسب می توانند از این دوچرخه های ثابت استفاده نمایند ورزش با این وسیله ورزشی یک راه بسیار خوب و ساده برای سلامت قلب می‌باشد. 


دوچرخه ثابت

این رایج ترین نوع دوچرخه ثابت خانگی است. دوچرخه های ثابت بیشتر شبیه دوچرخه های معمولی از نظر عملکرد هستند. زین دوچرخه به طور عمودی در بالای پدال قرار دارد و همچنین مصرف کننده می تواند به راحتی دسته های دوچرخه را در اختیار گرفته و شروع به انجام فعالیت ورزشی خود اقدام نمائید دوچرخه های ثابت خانگی این امکان را دارد که شما بر اساس فیزیک بدنی خود زین و دسته را با شرایط مطلوب خود تنظیم نموده و یا اینکه تنظیمات حرفه ای برای یک فعالیت ورزشی حرفه ای بر روی زین و دسته اعمال کنید در صورت عدم شناخت لازم می توانید از کارشناس تربیت بدنی یا مربی برای تنظیمات لازم این دوچرخه کمک بگیرید . شما می توانید برای استفاده راحت تنظیمات لازم را بر اساس شرایط جسمی خود شخصی نمائید . استفاده از این دوچرخه های ثابت با یک برنامه علمی ، اصولی و مداوم  می تواند مرایای بسیار زیادی را برای مصرف کننده به دنبال خواهد داشت . پدال زدن در این نوع از دوچرخه بسیار راحت  و نشاط آور است. این به این معنی است که شما می توانید هر لحظه که تمایل دارید در شرایط مطلوب پدال زدن را متوقف کنید.

دوچرخه نشسته پشتی دار

دوچرخه های نشسته پشتی دار به مانند دوچرخه های ایستاده معمول نیستند، اما برای داشتن یک دوچرخه سواری راحت بهترین انتخاب هستند. یکی از شاخصه های مهم این دوچرخه ها دارا بودن صندلی مبله برزگ به همراه پشتی طبی آن است این نوع دوچرخه به نظر می رسد بسیار راحت تر از بسیاری از دوچرخه های دیگر است. آنها به طور کلی یک صندلی یا زین پهن و بزرگ و یک پشتی دارند، همچنین پدال این نوع از دوچرخه ها در جلوی زین ( حالت افقی ) قرار دارند که باعث می شود تمرین های قدرتی با شدت بالا را محدود کند، اما هنوز هم می توانید تمرین های کم اثر با کیفیت بالا را با دوچرخه ثابت پشتی دار داشته باشید. افراد مسن و یا افراد مبتلا کمر درد پارکیسون و دچار سکته های قلبی و یا مغزی شده و تعادل لازم وکافی را ندارند و یا ورزشکاران حرفه ای که روی بالا تنه خود کار کرده اند و برای تقویت پایین تنه خود از این وسیله ورزشی استفاده می کنند . زیرا پدال زدن در آنها ساده تر است و به طور کلی بسیار مفید و کالری کم تری مصرف می شود .

                       

رکاب زدن با دوچرخه ثابت مبله می‌تواند ضمن محافظت از مفاصل ، به شما در ایجاد تناسب اندام کمک کند. شما می توانید با توجه به مشکلات جسمی خود اعم از سکته های قلبی و مغزی و یا هر مشکل دیگر مراتب را با پزشک معالج و یا مربی و کارشناس تربیت بدنی مشورت و با اخذ یک برنامه کامل و جامع و علمی می توانید بیشترین و بهترین استفاده را داشته باشید و با این روش می توانید حتی در تسریع درمان خود اقدام نمائید . 


دوچرخه اسپینینگ

یکی دیگر از انواع دوچرخه ثابت ، دوچرخه ثابت اسپینینگ است. اینها بسیار شبیه به دوچرخه های معمولی هستند، دوچرخه اسپینینگ با استفاده از یک چرخش وزن ( لنت ) که به وسیله یک سیستم انتقال متصل به پدال دوچرخه است ( زنجیره ) عمل می کند. این، همراه با ترمزهای تماس مستقیم است که به یک دوچرخه واقعی شباهت های بیشتری دارد. شما همچنین می توانید در حین پدال زدن به مانند یک دوچرخه سوار حرفه ای از زین خود بلند شوید و شدت تمرین خود را افزایش دهید، همچنین مقاومت را می توان با چرخش یک دکمه تنظیم کرد، که شبیه چرخ دنده ها در یک دوچرخه معمولی است. در این راستا برای برخورداری از یک برنامه ورزشی با قدرت و شدت بالا، کاهش وزن سریع و افزایش استقامت در پاها باید از دوچرخه اسپینینگ استفاده کنید.

دوچرخه ثابت اسپینینگ و همچنین دوچرخه ثابت نشسته همگی دارای نوع و سیستم و بخش‌های مختلف هستند و هر کدام بسته به نیاز شخص برای هدفی تعیین شده طراحی شده‌اند، پس باید ابتدا و پیش از خرید بدانید واقعا نیاز شما چه چیزی می‌باشد. دقت داشته باشید کسانی که علاقه زیادی به ورزش‌های هوازی و یا حرکات سریع دارند، می‌بایست از دوچرخه‌ای استفاده کنند که توانایی تحمل پدال زدن‌های سریع و مکرر و همچنین فشار وزنی زیاد روی پدال‌ها را داشته باشد. اگر هدف شما فقط چربی سوزی است .


تفاوت در این نوع دوچرخه ورزشی این است که مقاومت از طریق القای الکترومغناطیسی فراهم می شود، که باعث کاهش سرعت چرخش می شود. بسیاری از دوچرخه های نشسته دارای تمرین های پیش برنامه ریزی شده هستند که به شما این امکان می دهد میزان سطح مقاومت در هر برنامه تمرین را انتخاب کنید. برخی از دوچرخه های نشسته دارای ویژگی دوگانه ای هستند که اجازه می دهد تا دسته های دوچرخه قابل حرکت وتنظیم می باشد بنابراین شما می توانید یک تمرین فوق العاده را با این وسیله ورزشی فوق العاده انجام دهید .

 ویژگی مهمی که دوچرخه ثابت مبله، دوچرخه ثابت اسپینینگ و دوچرخه ثابت نشسته دارد، صرفنظر از اینکه ترافیک یا آب و هوا چگونه باشد، می‌توانید در داخل منزل یا باشگاه تمرین کنید. یک ویژگی خوبی که دوچرخه ثابت دارد این است که بیشتر این وسایل دارای برنامه‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و همچنین می‌توانید با تنظیم سطح مقاومت به کاهش یا افزایش دهید ، تمرین خود را سنگین‌تر یا سبک‌‌تر کنید.  جهت تنظیم دوچرخه ثابت در کنار دوچرخه بایستید و دقت کنید که صندلی دوچرخه باید در قسمت بالای باسن شما قرار گیرد و در هنگام سوار شدن نیز پدال‌ها بر کف پای شما کامل قرار گیرند ، دقت داشته باشید که صندلی، فرمان و پدال را نیز تنظیم کنید تا از نظر ارتفاع و سایز، با اندازه‌ی فیزیکی بدن شما مطابقت داشته باشد. دوچرخه ثابت اسپینینگ، یک دوچرخه مستقر در مکان یعنی ثابت می‌باشد، همچنین به عنوان دوچرخه ثابت نیز نامیده می‌شود. وسیله‌ای است که به عنوان تجهیزات ورزشی و باشگاهی استفاده می‌شود. دوچرخه اسپینینگ شامل یک زین، پدال، فرمان و برخی از وسائل جانبی می‌باشد. دوچرخه ثابت اسپینینگ ، را می‌توان یکی از دستگاه‌های هوازی ورزشی دانست، این دستگاه با طراحی بسیار ساده و علمی باعث شده که علاقمندان بیشماری را به خود جذب کند و تقاضا برای این وسیله ورزشی نسبت به سایر وسایل ورزشی بیشتر است . با تمرین و ورزش با دوچرخه ثابت اسپینینگ می‌توان ضربان قلب را کنترل کرد و فرد ورزشکار در بهترین و کمترین زمان به بهترین نتیجه دلخواه خود برسد. ورزش با این دستگاه ارزنده می‌تواند روی عضلات بدن شما تاثیر بسیار خوبی داشته باشد، این دوچرخه می‌تواند اضافه وزن بدن شما را کاهش دهد و ورزشکارانی که خود را برای مسابقات آماده می‌کنند، می‌توانند روند آماده سازی خود را برای مسابقات با این دستگاه به دست بیاورند. نکته بسیار مهمی که در مورد این دستگاه می توان به ان اشاره کرد این است که استفاده از این دوچرخه برای افرادی که دچار پوکی استخوان هستند بسیار مفید می‌باشد.  

داشتن اطلاعات لازم و کافی جهت خرید یک دوچرخه ثابت بسیار با اهمیت است که باید مد نظر داشته باشید ، همانطور که مطلع هستید دوچرخه ثابت مبله، دوچرخه ثابت اسپینینگ و همچنین دوچرخه ثابت همگی دارای نوع و سیستم و بخش‌های مختلف هستند و هر کدام بسته به نیاز شخص برای هدفی تعیین و طراحی و ساخته شده‌ است ، پس باید ابتدا و پیش از خرید بدانید هدف شما برای خرید این وسیله ورزشی چیست و چه انتظاراتی از این وسیله ورزشی دارید و دقت شود که کسانی که علاقه زیادی به ورزش‌های هوازی و یا حرکات سریع دارند، می‌بایست از دوچرخه‌ های استفاده کنند که توانایی تحمل پدال زدن‌های سریع و مکرر و همچنین فشار وزنی زیاد روی پدال‌ها را داشته باشند. اگر هدف شما فقط چربی سوزی است، باید در نظر داشته باشید که دوچرخه‌ای را خریداری کنید که وزن زیاد ، را تحمل کند . 


یکی از نکاتی که باید بسیار توجه شود این است که اول اینکه باید بدانید دوچرخه را که تهیه می‌کنید یک دوچرخه‌ی عمومی می‌باشد که ممکن است همه خانواده بخواهند از آن استفاده کنند، این نکته بسیار مهم می‌باشد. دوچرخه ثابت مبله یک دوچرخه خاص می‌باشد که جهت مصارف ورزشی در باشگاه‌ها و خانه مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های خوب این نوع دوچرخه داشتن یک نمایشگر LED است که کاربر و ورزشکار می‌تواند اطلاع دقیقی از زمان، مسافت، کالری مصرفی و ضربان قلب خود را دریافت کند و این کار برای کاربر بسیار خوب می‌باشد چون با اطلاع از این موارد، می‌تواند برنامه ورزشی خوبی را برای خود طراحی کند. البته لازم به توضیح است که اکثر دوچرخه های ثابت دارای نمایشگر که تمام امکانات اعلامی فوق می باشند . خرید دوچرخه ثابت برای افرادی که می‌خواهند توان هوازی خود را افزایش دهند بسیار مفید می‌باشد. دوچرخه ثابت ارزان خرید  مهمترین قسمت انتخاب خرید دوچرخه می‌باشد، باید دقت داشت که بتوان یک دوچرخه ثابت خانگی ارزان تهیه کرد و توجه داشت که این دوچرخه‌های ثابت چه مارکی باشد، چه مدلی باشد آیا گارنتی و خدمات پس از فروش آن معتبر است . با توجه به اینکه برندهای زیادی در ایران در حال فعالیت هستند و ۱۰۰ درصد این برندها تولیدات خارجی هستند  باید دقت کرد که بهترین برند با قیمت مناسب و کارایی خوب و خدمات پس از فروش خوب را پیدا کنید. برای تهیه دوچرخه ثابت ارزان می‌بایست مدل دوچرخه را انتخاب کرد و با توجه به گارانتی و کارایی بتوانید بهترین دوچرخه ثابت را برای خود خریداری نمائید . 

نکته قابل توجه بسیار مهمی که باید در این قسمت به آن پرداخته شود این است که استفاده از دوچرخه های ثابت فقط برای تقویت و یا تناسب اندام و یا سایر مورد مرتبط به پایین تنه نمی باشد چنانچه شما در زمان استفاده از این وسیله حالت خمیده گی ( کورسی ) گرفته شود می توانید عضلات بالا تنه مانند عضلات گردن ، عضلات کمر ، و سایر قسمت ها نیز تقویت نمائید

مزایای کلی دوچرخه های ثابت :

 • تقویت عضلات قلب
 • تقویت گردش خون
 • تقویت اکسیژن رسانی
 • تقویت سیستم تنفسی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تقویت عضلات بدن
 • تقویت مفاصل و استخوانهای بدن
 • کاهش درد کمر برابر اساس برنامه خاص ورزشی با نظر پزشک
 • تعدیل قند خون
 • کاهش کلسترون بد خون
 • ترشح هرمون های شادی آور
 • بالا رفتن ضریب هوش
 • جلوگیری از آلزایمر
 • تقویت و ارتقاء روحیه
 • کمک به داشتن خواب راحت
 • باز شدن منافذ پوستی که منجر به شادابی پوست می شود
 • جلوگیری از پیری زود رس
 • کاهش وزن بر اساس برنامه ورزشی مرتبط
 • مصرف کالری مناسب
 • کاهش چربی های اضافی بدن

و خیلی از مزایای دیگر .....


جدول مقدار مصرف کالری در زمان ورزش با دوچرخه

جهت اطلاع و آگاهی و مدیریت ورزش با دوچرخه ثابت لازم دانسته جدول میزان کالری مصرفی در زمان استفاده از دوچرخه ثابت بار گذاری شود .

113KG
102KG
90KG
80KG
68KG

417
375
333
292
250
9KM/H
810
729
648
567
486
16KM/H
953
857
762
667
572
19KM/H
1191
1072
953
833
714
22KM/H
1429
1286
1143
1000
857
26KM/H

راهنما جدول :

وزن
 سرعت


یک برنامه تمرینی با دوچرخه ثابت

برای استفاده بهینه و حداکثری از این وسیله ورزشی بسیار ارزنده لازم دانسته یک جدول تمرینی کلی جهت استفاده و بهره گیری شما عزیزان بار گذاری نمائیم .

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :


برای خرید  تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی  به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com مراجعه فرمائید .

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما