چگونه کبد چرب خود را با ورزش درمان کنیم ؟

درمان کبد چرب با ورزش یک روش بسیار عالی و تاثیر گذار است . برابر تحقیقات انجام شده داشتن نظم در برنامه تمرینی بسیار مهمتر از شدت تمرین برای بیماران مبتلا به کبد چرب است. کبد چرب در واقع یکی از نشانه های سندروم متابولیک است و این نوع بیماری بیشتر در اشخاص چاق یا دیابتی زیاد دیده میشود . این بیماری با تغییر در شیوه زندگی مانند تغییر در رژیم غذایی ، ورزش کردن و کاهش وزن می تواند به روند بهبود آن کمک بسیار زیادی کنید.

تمامی ورزش ها چه ورزش های هوازی و آئروبیک و چه ورزش های مقاومتی می تواند چربی را چه در اندام ها و چه در درون شکم و یا کبد را کاهش دهد .

بیماران باید به این نکته توجه نمایند که ورزش باید مداوم انجام شود تا تاثیرگذاری مفید و اثر بخش داشته باشد در صورتی که این موارد رعایت نشود تاثیر چندانی در بهبودی بیماری مشاهده نخواهد شد . ضمن این که لازم نیست این ۲۰ دقیقه یا یک ساعت، مداومت داشته باشد، بیمار میتواند ۲ تا ۱۰ دقیقه یا ۴ تا ۱۵ دقیقه ورزش کند. ما در ادامه مقاله درمان کبد چرب با ورزش به نکات بسیار مهم و کلیدی اشاره خواهیم کرد . 

بهترین زمان ورزش برای مبتلایان به کبد چرب :

زمان مطلوب برای ورزش در مبتلایان به کبد چرب صبح زود و یا عصر ها و ساعتهای ابتدای شب است . افراد مبتلاء به کبد چرب باید بطور تدریجی شدت و تعداد تمرینات ورزشی خود را افزایش دهند. تمرین هایی که دائمی و همیشگی باشد این مزیت را دارد که شخص مبتلا به این بیماری را به آن تمرینها عادت نماید بنابراین اثرگذاری آنها کاهش یافته و شخص باید تدریجاً تمرینات جدیدتری را به برنامه ورزشی خویش اضافه کند. در ادامه مقاله درمان کبد چرب با ورزش به تعدادی از ورزش های مفید برای درمان این بیماری اشاره خواهیم کرد . 

بهترین ورزش برای درمان کبد چرب چیست؟

ورزش های استقامتی انجام دهید :

در بررسی تأثیر تمرین های مقاومتی بر مبتلایان به کبد چرب معلوم شده است که اینگونه تمرین ها هم در کاهش چربی کبد ، بهبود اکسیداسیون چربی و کنترل قند خون این بیماران  بسیار مؤثر می باشد.

انجام ورزش های استقامتی تأثیر زیادی در کاهش وزن و لاغری ندارد ولی بر چربی کبد بسیار تأثیرگذار است. پژوهشگران همینطور دریافته اند که انجام این ورزش ها به کاهش کلسترول بد خون هم کمک  بسیار زیادی می کند.

در واقع انجام این ورزش ها میزان فرتیین خون را کاهش می دهد. فرتیین پروتئینی در کبد است که ذخیره سازی آهن را آسان تر می کند. مقدار زیاد فرتیین سبب آسیب رسیدن به کبد می شود؛ پس حتما این نوع ورزش ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

پیاده روی ساده ترین ورزش برای درمان کبد چرب :

حتماً می دانید که بهترین و مفیدترین ورزش ها برای تمام سنین ، پیاده روی و دویدن  است؛ انجام این ورزش ها نه تنها این بیماری بلکه اضافه وزن و چاقی را نیز کنترل و درمان می کند.

بیماران مبتلا به کبد چرب باید هرروز ۲۰ دقیقه ورزش کنند البته این روند میتواند یک روز در میان باشد. یک پیاده روی و یا دویدن مناسب و ساده حتی در منزل و آن هم با تردمیل میتواند کار شما را راه بیندازد؛ پس اصلاً نگران نباشید.


دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک ورزش مناسب برای درمان کبد چرب است. لطفا به این نکات در موقع انتخاب و انجام این ورزش توجه نمایید.

قبل از شروع تمرین قند خون ، خود را چک کنید. قبل از انتخاب این نوع تمرین با پزشک خویش مشورت نمایید. از خوردن مواد شیرین( به ویژه فرآوری شده مثل شکر) پرهیز کنید. قبل از شروع تمرین با حرکات کششی بدن خود را گرم کنید . شما می توانید با خرید یک دستگاه دوچرخه ثابت خانگی نیز این ورزش را در کمال آرامش و آسایش انجام دهید . تا این قسمت از مقاله درمان کبد چرب با ورزش به سه نوع ورزش مفید معرفی گردید ، که نظر شما را به ادامه مقاله جلب می نمائیم . 

بهترین ورزش برای درمان کبد چرب کدام است؟

بدنسازی :

این نوع تمرین را بهتر است اشخاص چنانچه اضافه وزن بی اندازه دارند، زیر نظر مربی خصوصی بدنسازی انجام دهند. برای انجام این نوع از تمرین، بیماران کبد چرب ، بهتر است پیش از شروع با پزشک مشورت کنند. ولی در صورت شروع بهتر است که به نکته هایی زیر نیز توجه کنند، مثلا :

در شروع حرکت، با حرکات کششی پویا گرم کنید . یک ست یا دست کم ۸ تکرار تمامی حرکاتی که عضلات اصلی را درگیر می کنند، انجام دهید. بهتر است در آغاز تمرین از تردمیل استفاده کنید. میتوانید برای تکمیل تمرین هوازی خود در انتهای تمرین از دوچرخه ثابت و یا الپتیکال استفاده کنید. در انتهای تمرین ، سرد کردن با حرکات کششی ایستا را فراموش نکنید. اگر پیش از این تمرین نداشته اید، تمرین را آهسته و با شدت کم آغاز کنید.

البته سایر ورزش ها مانند شنا ، اینتروال و ... نیز این قابلیت را دارند که شما در درمان کبد چرب با ورزش شما را یاری کنند . 

عوامل تاثیر گذار در ابتلا به بیماری کبد چرب دخیل هستند که می توان به موارد ذیل اشاره کرد .

 • سن: در افراد مسن بیشتر دیده می شود.
 • کم کاری تیروئید
 • سندروم متابولیک
 • کاهش سریع وزن
 • فشار خون بالا
 • قرار گرفتن در معرض سموم و هوای آلوده
 • عفونت های خاص مانند هپاتیت C
 • کلسترول خون بالا
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • غده هیپوفیز کم کار
 • ژنتیک
 • افرادی که دخانیات و الکل مصرف می کنند.
 • نژاد: در سفیدپوستان بیشتر مشاهده می شود
 • اختلال در سلامت روده
 • افرادی که تحرک کافی و مفید بدنی نداشته باشند .
 • و موارد دیگر ....

امیدوار هستیم که مقاله درمان کبد چرب با ورزش برای شما مفید و آموزنده باشد . 

انجام ورزش جهت درمان کبد چرب با ورزش برای شما یک معامله برد - برد است زیرا بر روی بدن شما تأثیر بسیار زیاد و مستقیم می گذارد و برای فیزیک بدن شما نیز شگفت انگیز است. به شرطی که به روش صحیح انجام شود. علاوه بر این گنجاندن انواع میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی معمولی شما، روند کاهش چربی را نیز افزایش می دهد. مجموعه کادر فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام امیدوار است که مقاله چرا باید ورزش کاردیو انجام دهیم ؟ برای شما عزیزان مفید ، آموزنده و تاثیر گذار باشد . 

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید .

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای  خرید تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام با در اختیار داشتن تکنسین های مجرب خود شرایطی را فراهم نموده است که کلیه خدمات لازم اعم از تعمیر و یا سرویس تجهیزات ورزشی شما را در اسرع وقت و در محل مورد نظر با قیمت مناسب وبا کیفیت عالی و به نحوه احسنت برای شما عزیزان انجام دهند .

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی irangam_shop مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما

استفاده از این مقاله برای  سایت فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام محفوظ است . ذکر مطلب با ذکر منبع بلامانع است .