تعمیرات تردمیل ( 2 )

همانطور در قسمت 1 این مقاله اشاره شده است امروزه تمام تردمیل ها با برند های معتبر موجود در بازار از استاندارد صنعتی و از قطعات درجه یک و با کیفیتی ساخته شده است و علاوه بر آن تمامی تردمیل ها از گارانتی و خدمات پس از فروش معتبری برخوردار هستند این خود نشان دهنده کیفیت و استحکام و دوام بسیار بالای تردمیل ها می باشد . 

اما علت اینکه چرا در بعضی از مواقع تردمیل ها با مشکل مواجه و خراب می شود این موضوع قابل تامل است با بررسی های به عمل آمده 90 درصد خرابیهای تردمیل عامل انسانی و 10 درصد اتمام قطعات مصرفی بعد از مدت زمان مشخص می باشد که باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود . حالا 90 درصد که منشا انسانی دارد به چه صورت است  تمامی تردمیل ها دارای دفترچه ها راهنما می باشند و اطلاعات تکمیلی و مشخصات تردمیل و ظرفیت و نحوه استفاده از آن را دقیقا اشاره کرده است  چنانچه شما با استفاده از اطلاعات موجود در دفترچه از آن استفاده نمائید تردمیل شما هیچ وقت با مشکل مواجه نخواهد شد . علت خرابی 90 درصد خرابی ها استفاده غیر اصولی و ناصحیح از تردمیل می باشد . تردمیل ها باید در زمان های مقرر و تعیین شده باید سرویس و روغن کاری شود چنانچه به این موضوع توجه نشود این خود یکی از علل اصلی خرابی تردمیل خواهد بود . 10درصدد دیگر خرابی مربوط به موارد مصرفی آن مانند ذغال موتور ، تسمه ، و ....  که باید در زمان تعیین شده نسبت به تعویض و یا سرویس آن اقدام شود . 

خراب شدن تردمیل ممکن است بر اثر فشار بیش از حدی که به آن وارد می شود به وجود بیاید یا ممکن است به طور مرتب روغن کاری و سرویس نشود یا در صورت استفاده غیر اصولی از آن با مشکلاتی مواجه شود که به طور قطعی نمی توان گفت که خرابی تردمیل بر اثر یک مورد مشخص است بلکه در اینجا عوامل انسانی بسیار دخیل هستند .

یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین قطعات تردمیل ها ، برد الکترونیکی آن است. وظیفه‌ی هماهنگی و برقراری ارتباط بین اجزای و قسمت های مختلف تردمیل ها را  مانند موتور، سنسور سرعت و شیب برقی و .... را بر عهده‌ی این برد است. عمده‌ی خطاهای که این دستگاه هنگام خرابی نشان می‌دهد مرتبط با همین برد الکترونیکی است . یکی از شایع‌ترین خرابی‌هایی که در این دستگاه شناسایی شده و توسط برد نشان داده می شود ، سنسور سرعت است. اما قبل از پرداختن به آن لازم است با تعدادی از خرابی‌های تردمیل آشنا شوید. علت خرابی تردمیل به جز سنسور سرعت، می تواند عوامل مختلفی مثل چگونگی استفاده از آن، تمام شدن ذغال موتور، وزن بالای استفاده کننده، استفاده بی‌وقفه از آن، کم شدن روغن تردمیل، عدم نظافت و استفاده غیر اصولی و … می باشد که به هر کدام آنها به صورت مجزا و اختصاصی به صورت مختصر اشاره خواهیم کرد .

نوع استفاده از تردمیل :

نکته‌ای که کاملا پیش پا افتاده ولی بسیار مهم و با اهمیت می باشد  آن است که قبل از روشن‌کردن تردمیل ، کف پای خود را بر روی تسمه آن قرار داده و سپس دکمه‌ی شروع را فشار دهید و با قدم‌زدن اجازه دهید دستگاه از سرعت کم به زیاد افزایش یابد و خیلی وقت‌ها مشاهده شده رعایت نکردن همین نکته موجب خرابی تردمیل شده است.

تمام‌ شدن ذغال موتور :

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند موجب سوختن موتور تردمیل شود، سهل‌انگاری و عدم رسیدگی و توجه به میزان ذغال موجود در موتور یا جاروبک است. با رسیدگی و توجه به این موضوع، می‌توانید از سوختن موتور تردمیل خود جلوگیری نمایید.

وزن بالا :

توجه داشته باشید هر کدام از تردمیل‌ها یک حداکثر وزن مجاز  ( تحمل وزن ) دارند. چنانچه به این موضوع توجه نشود ، ممکن است شخصی با وزنی بیشتر از تحمل وزن اعلام شده بر روی دستگاه قرار گیرد که همین موضوع باعث فشار آمدن غیر متعارف برموتور  و سوختن آن شود.


عدم رسیدگی و روغن‌کاری :

تردمیل همانند سایر وسایل برقی و الکترونیکی و مکانیکی نیازمند رسیدگی و سرویس است. برای آنکه دستگاه شما طول عمر بیشتری داشته باشد بهتر است هر شش ماه یکبار نسبت به سرویس و روغن کاری آن اقدام نمایید. برای سرویس و روغن‌کاری آن توصیه اکید می‌شود از روغن سیلیکون استفاده شود. البته لازم به توضیح است که مدت زمان مورد نیاز برای سرویس تردمیل باشگاهی و خانگی با یکدیگر متفاوت است . که این موارد در دفترچه راهنما دقیق اشاره شده است . زمان سرویس تردمیل های باشگاهی به دلیل استفاده زیاد افراد در بعد زمانهای کوتاه باید صورت بگیرد .


عدم نظافت :

در صورتی که قسمتهای از نوار نقاله ( تسمه ) در دستگاه کثیف و یا  بر روی آن جرم گرفته شود و این امکان وجود دارد این آلودگی‌ها به قسمت های دیگر پایین رفته و به برد الکترونیکی تردمیل آسیب برساند . پس لازم است برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، هر چند روز یکبار با یک دستمال خیس و نم دار و با محلول شیشه پاک‌کن آن را تمیز نمائید .

سنسور سرعت تردمیل :

و اما مهم‌ترین عامل خرابی‌ها مربوط به سنسور سرعت است. سنسور سرعت از آن دست قطعاتی است که هر گونه خللی در آن موجب خراب شدن دستگاه خواهد شد. سنسور سرعت در تردمیل برای شمارش مقدار گردش موتور استفاده می‌شود، به طوری که بروز هرگونه مشکل در فرایند فعالیت آن، باعث توقف دستگاه و نمایش کد خطا بر روی صفحه‌نمایش می‌شود. این خطا عموما با  کد یا ( ارور) E1 یا E5 یا E3 نمایش داده می شود ( البته بستگی به سازنده‌ی برد آن دارد).


در این قسمت با رایج ترین عیب های احتمالی تردمیل آشنا خواهید شد و نحوه رفع عیب و تعمیر موتور تردمیل به شما آموزش داده می شود .
1چگونه تردمیل خود را تعمیر کنیم ؟

  • نکات مهم قبل از تعمیر موتور تردمیل
  • علت سر و صدای تردمیل
  • کارنکردن صفحه مانیتور تردمیل

نکات مهم قبل از تعمیر موتور تردمیل

قبل از اینکه اقدام به تعمیر موتور تردمیل نمائید ابتدا باید موتور آن را از هر گونه گرد و غبار تمیز کرد. بعد از اتمام این کار آن را مجددا روشن و نحوه عملکرد آن ارزیابی نمائید . چنانچه مدت زمان زیادی از خرید دستگاه نمی گذرد و تعمیر تردمیل شما شامل گارانتی می شود با نمایندگی مجاز مربوطه تماس گرفته تا نسبت به رفع عیب و تعمیر تردمیل شما اقدام نمایند .

اما اگر مدت زمان زیادی از خرید تردمیل شما می گذرد بهتر است با یک تعمیرکار مجاز تردمیل در محل سکونت خود تماس گرفته  و برای حل مشکل تردمیل خود درخواست حضور تعمیر کار مجاز در محل را نمائید . موتور برخی از تردمیل ها از نوع DC می باشد این نوع موتور ها دارای جاروبک هستند که ممکن است بعد از چندسال استفاده ذغال های آن تمام شده و موتور قادر به روشن شدن نباشد ضمن اینکه این نوع موتورها نسبت به وزن بالا ضعیف بوده و احتمال بروز سوختگی سیم پیچ هم دور از انتظار نیست .

موتور برخی دیگر از تردمیل ها از نوع AC می باشد که قابلیت تحمل وزن حدودا تا 250 کیلو گرم را دارند . معمولا این تردمیل ها برای مصارف باشگاهی و اماکن ورزشی کاربرد دارند و قیمت بالاتری هم نسبت به سایر تردمیل ها دارند برای راه اندازی این موتورها از سرور درایو استفاده می شود .

چنانچه تردمیل شما روشن نمی شود و موتور آن از نوع DC می باشد باید نسبت به تهیه زغال برای آن اقدام کرد و در صورت نداشتن اطلاعات کافی از یک تعمیرکار مجاز تردمیل محل سکونت خود درخواست حضور وتعویض آن را نمائید . برای تعمیر موتورهای از نوع AC شما باید حتما با تعمیر کار مجاز تماس گرفته و یا اینکه از تعمیرات تخصصی تردمیل اطلاعات کافی داشته باشید .

در ادامه به برخی از عیب های تردمیل برقی اشاره که با رعایت نکات گفته شده فوق می توانید تعمیر تردمیل خود را انجام دهید چنانچه تخصص و اطلاعاتی در خصوص تعمیر تردمیل ندارید به شما پیشنهاد می شود به هیچ عنوان شخصا دست به تعمیر تردمیل نزنید به دلیل اینکه این دستگاه از قطعات زیادی تشکیل شده و از یک طرف هم بسیار گران قیمت می باشد و در صورت دستکاری کردن تردمیل ممکن است هزینه های بیشتری برای شما به دنبال داشته باشد.

علت سر و صدای تردمیل

برای بررسی علت صدای تردمیل ابتدا باید نوار نقاله ( تسمه ) آن را کنترل کرده و مطمئن شوید که تسمه شل و یا بسیار سفت نشده نباشد. نوار نقاله (تسمه) تردمیل جز مواردی هستند که باید به طور مرتب روغن کاری وسرویس  شوند. در هنگام خرید دقت شود که جنس نوار نقاله (تسمه) تردمیل از جنس با کیفیت و دارای  استاندارد باشد چون بیشترین عامل سر و صدای تردمیل از نوار نقاله (تسمه) می باشند که از جنس بی کیفیت استفاده شده باشد .

تردمیل ها با اینکه دارای ضربه گیر هستند باز هم زمانی که فرد شروع به دویدن بر روی آنها می کند مقداری سر و صدا ایجاد می کند که برای رفع این مشکل شما می توان از زیرانداز مخصوص استفاده کرد، زیراندازهای مخصوص تردمیل صدا را تا 50 درصد کاهش و باعث می شود که تردمیل حرکت اضافی نداشته باشد و روی زمین ثابت قرار گیرد .

مزیت زیرانداز تردمیل این است که مانع از چسبیدن گرد و غبار به تردمیل می شود چرا که وجود این گرد و غبار باعث خرابی موتور و غلتک های تردمیل می شود.

لازم به ذکر است که اگر در حین دویدن بر روی تردمیل متوجه سر و صدای غیر عادی تردمیل خود شدید و این صدا به نظر شما غیر طبیعی و عجیب به نظر می رسد فورا از تردمیل پیاده شده و از ادامه ورزش کردن خودداری کنید و تردمیل را از برق کشیده  و در اولین فرصت با یک تعمیرکار مجاز تردمیل تماس و درخواست حضور جهت رفع ایراد بوجود آمده را نمائید  .


کارنکردن صفحه مانیتور تردمیل

بهتر است قبل از اینکه با تردمیل شروع به ورزش کنید حتما از نحوه عملکرد آن اطلاع داشته باشید می توانید به دفترچه راهنمایی که در هنگام خرید به شما داده شده مراجعه کنید. نحوه کار با صفحه نمایش تردمیل یکی از مطالب بسیار مفید می باشد که برای افزودن به اطلاعات شما در مورد تردمیل در این صفحه قرار داده شده مطالعه کردن آن و به کار گیری نکات گفته شده خالی از لطف نیست و به شما کمک می کند تا با دقت و اطلاعات بیشتری از تردمیل استفاده کنید. 

اما اگر بعد از استفاده طولانی مدت از تردمیل و در برخی مواقع قبل از شروع به ورزش کردن ممکن است تعدادی  از دکمه های نمایشگر تردمیل شما مانند دکمه استارت عمل نکند که ممکن است پنل مربوط به مانیتور کلید دچار مشکل شده باشد که در زیر لیست برخی ایراهای رایج بر روی صفحه  مانیتور نشان داده شده است که عبارتند از:

علت نمایش عکس کلید بر روی صفحه مانیتور

ممکن است روی صفحه نمایش به جای اعداد خط فاصله دیده شود و یا اینکه تردمیل خطای E0 را نشان دهد یا نمایش کلید روی صفحه مانیتور باشد که برای رفع عیب این مشکل باید کلید آهنربایی استارت تردمیل به طور کاملا دقیق روی مانیتور قرار داشته باشد.


علت نمایش خطای E_E1 پس از زدن دکمه استارت

برای رفع این خطا ابتدا باید تردمیل از برق کشیده شود و پس از گذشت چند ثانیه صبر کردن می توانید مجددا به برق متصل نمائید و سپس بررسی شود که سیم ها و سوکتهای برد پایین تردمیل شل نشده باشد و بعد از مطمئن شدن می توان دکمه استارت را دوباره فشار داد.

علت کار نکردن دکمه های مانیتور تردمیل

این ایراد ممکن است به دلیل فشار زیادی که به قطعه آی سی برد تردمیل وارد شده است به وجود بیاید که برای رفع این ایراد حتما باید از یک تعمیرکار مجاز تردمیل کمک گرفته شود. دلایل دیگری مانند اینکه: کلیدهای مانیتور تردمیل به دلیل اینکه زیاد مورد استفاده قرار گرفته اند دچار فرسودگی شده اند و پنل زیر دکمه های تردمیل آسیب دیده است دور از انتظار نیست .

دلیل نمایش خطای E2

یکی از خطاهای رایج در صفحه مانیتور تردمیل این است که مانیتور تردمیل شما کد و یا ارور E2 را نشان می دهد دلیل وجود این خطا ایراد در برد پاور می باشد و یا آسیب دیدگی در موتور تردمیل باعث روشن نشدن تردمیل می شود که قبلا گفته شده موتور تردمیل یکی از قطعات مهم این دستگاه می باشد و افراد عادی قادر به تعمیر موتور تردمیل و رفع عیب آن نمی باشند بنابراین بهتر است حتما از یک فرد متخصص و دارای مهارت کمک گرفته شود.

علائم خرابی سنسور سرعت:

  • ممکن است پس از آن که بر روی تردمیل قرار گرفتید و دکمه‌ی شروع (استارت) را فشار دادید، دستگاه پس از 10 الی 30 ثانیه از حرکت بایستد.
  • هنگام استفاده از تردمیل متوجه تغییر سرعت آن می‌شوید که با کم و زیاد شدن سرعت همراه است. معمولا پس از چنین اتفاقی دستگاه متوقف می‌شود و ارور مربوط به سنسور سرعت بر روی صفحه‌‌نمایش نشان داده می‌شود.

برای رسیدگی به سنسور سرعت، کافی‌ست به‌طور سالیانه آن را تمیز کنید. لازم به ذکر است که بهترین گزینه برای تعمیر سنسور سرعت در هنگام بروز ارور، تعویض آن است. توجه داشته باشید که برای آگاهی از خرابی دستگاهتان، همیشه منتظر اعلام ارور بر روی صفحه‌نمایش نباشید. تسمه تردمیل از جمله قطعاتی‌ست که با چشم قابل مشاهده است و در صورت بروز خرابی، مشکل را احساس خواهید کرد. این مشکل می‌تواند با لغزش شما بر روی دستگاه خود را نشان دهد. تسمه از اصلی‌ترین و مهم‌ترین قطعات است که همواره در معرض فرسایش بوده و به همین دلیل نیازمند سرویس دوره‌ای است. هرگونه لغزش در تسمه تردمیل نشان دهنده مشکل در این قسمت است. از طریق دفترچه راهنمایی که در داخل دستگاه موجود است و همچنین با استفاده از آچارهای مخصوصی که برای این کار تعبیه شده، می‌توانید تسمه تردمیل را تنظیم کنید. البته علائمی هستند که در صورت بروز، باید سریعا به تعویض تسمه اقدام نمود. به‌طور مثال چنانچه متوجه بوی سوختگی همانند بوی سوختگی پلاستیک از دستگاه شدید، باید تسمه را تعویض کنید.مطالبی که تا اینجا مطالعه فرمودید مربوط به شایع‌ترین خرابی‌های تردمیل بود اما همیشه به ما گفته‌اند که پیش‌گیری بهتر از درمان است! پس لازم است در ادامه نکاتی را ذکر کنیم که باعث افزایش کارایی و طول عمر دستگاه شما شود.


1. نوسانات برق

قبل از آنکه بخواهید وسیله‌ی ورزشی‌تان را روشن نمایید، مطمئن باشید اتصالات برقی سالم هستند و با توجه به وجود نوسانات برق و یا قطع و وصول شدن برق لازم است حتما از محافظ برق در مسیر دستگاه تردمیل استفاده شود .

2. موقعیت محیطی

دستگاه را در مکان‌هایی که نور خورشید مستقیم به آن می‌تابد و گرد و غبار و رطوب در محیط زیاد است قرار ندهید. برای آنکه دمای دستگاه نه زیاد باشد نه کم، می‌توانید پنجره را باز کنید یا از تهویه استفاده کنید.

3. محل قرارگیری

دستگاه را بر روی سطوح هموار بگذارید تا پایه‌های آن هم‌تراز یکدیگر باشند. چنانچه این تراز شکل نگیرد، سبب لغزش و آسیب‌رسانی به تسمه و بروز بعضی از مشکلات خواهد شد .

4. تسمه تردمیل

قبل از استفاده از دستگاه از سفت و محکم بودن تسمه‌ها مطمئن شوید. اگر هنگام کار کردن با آن متوجه لغزش شدید، پیچ‌های رگلاژ که در پشت دستگاه قرار دارند را سفت کنید.

5. روغن کاری

توجه داشته باشید که هنگام انجام این کار، دستگاه خاموش باشد و سپس با دست تسمه را بالا ببرید تا بتوانید به‌طور کامل زیر آن را روغن کاری کنید. تمام این مطالبی که عنوان شد برای شناخت خرابی‌های شایع در تردمیل و پیشگیری از آن بود. همچون رسیدگی و سرویس دوره‌ای، موقعیت قرارگیری تردمیل و توجه به خطاها و بررسی آن‌ها. اما در صورت بروز هر مشکلی در تردمیل‌تان کافی‌ست با تکنسین های مجرب فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام تماس حاصل فرمایید تا علاوه بر مشاهده و مشاوره‌ی رایگان، در سریع‌ترین زمان ممکن به حل مشکلتان اقدام نمایند .

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور هاکه با خرید یکی از این وسیله های ورزشی با قیمت مناسب می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید . 

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای خرید تجهیزات ورزشی ( تردمیل ) نو و دست دوم با قیمت مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود اقدام نمائید. 

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام از امکانات و تکنسین های متبحر و متخصص برخوردار که در صورت نیاز و تماس شما می توانند در اسرع وقت برای سرویس و یا تعمیر در محل مورد نظر شما حاضر و خدمت رسانی کنند . 

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرسhttps://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی iran-gam مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما