تعمیرات تردمیل ( 1 ) :

امروزه کمتر کسی است نام و یا خود تردمیل را نشنیده و یا ندیده باشد در حال حاضر افراد بسیار زیادی از این وسیله ورزشی بسیار ارزشمند استفاده و از مزایای فراوان آن بهرمند می شوند . تردمیل وسیله ورزشی شبیه سازی شده از ورزش پیاده روی و دویدن می باشد که امکان انجام ورزش پیاده روی و دویدن را در فضای های سر پوشیده و در زمان دلخواه را برای افراد امکان پذیر می کند .

تردمیل ها امروزه یکی از شاخص ترین و پر کاربردی ترین تجهیزات ورزشی می باشد که در حال حاضر استفاده می شود و به نوعی می توان گفت این وسیله ورزشی با توجه به قابلیت های و امکانات و نوع کاربردی آن در اکثر رشته ها و یا شاخه ها دیگرقابل استفاده و وجود دارد این وسیله ورزشی توانسته است با توجه به ویژگی های خود از نظر کاربردی در باشگاهها ، خانه ها ، اماکن ورزشی ، خانه های سالمندان ، مراکز درمانی ، مراکز توانبخشی ، مراکز ارتوپدی ، استخر های مخصوص ورزش های آبی ، و سایر فضای های که امکان استفاده وجود دارد نقش بسیار پر رنگی را ایفاء می کند . 

امروزه تردمیل های موجود در بازار از نظر کاربردی بیشتر به انواع باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، توانبخشی ، آبی ، مکانیکی می توان اشاره کرد که هر یک از این موارد فوق دارای امکانات و قابلیت های بسیار زیادی نسبت به نوع کاربردی خود می باشند .

با توجه به اینکه موضوع مقاله در خصوص تعمیرات تردمیل می باشد ابتدا باید قسمتهای مختلف یک تردمیل را بشناسید لذا برای جهت کسب اطلاعات و شناخت بیشتر اجزائی تشکیل دهنده یک تردمیل توضیحات مختصری به شرح ذیل برای شما عزیزان ارائه می شود .

قسمت های مختلف یک تردمیل :

1- موتور تردمیل : یکی از قسمت های اصلی و بسیار مهم یک تردمیل موتور به کار رفته در آن است در تردمیل ها برای تامین انرژی مورد نیاز از موتورهای خاص و مرتبطی استفاده می شود در تردمیل ها به طور کلی از دو نوع موتور AC ، DC استفاده شده است که نوع DC آن بیشتر کاربرد خانگی دارد و قدرت آن بین 1 الی 3 اسب بخار می باشد این موتور به لحاظ خانگی بودن از مصرف برق و از صدای کمتری بر خوردار هستند  . 

موتور تردمیل های باشگاهی از نوع AC و قدرت آنها از 3 الی 8 اسب بخار می باشد که براساس مقدار قدرت از دوام و استقامت بسیار بالائی برخوردار است این نوع موتور ها از جریان برق متناوب تغذیه میکند. پیشنهاد می شود افرادی که دارای وزن بیش از 100کیلو گرم می باشند بهتر است برای مصارف خانگی خود از تردمیل های خریداری نمایند که دارای موتوری از نوع AC برخوردار است .

 قیمت انواع موتور تردمیل بستگی به نوع و قدرت آن متفاوت است. قیمت موتور تردمیل بستگی به نوع و قدرت آن است که هرچه قدرت موتور تردمیل بیشتر باشد قیمت آن نیز به مراتب بالاتر است.

قسمت های مختلف موتور تردمیل :

آهنربا ، بدنه اصلی ، بلبرینگ ، پروانه خنک کننده ، گرد گیر ، آرمیچر ، کاسه نمد ، سوکت اتصال برق ، ذغال ، فنر ذغال و ....

2 . موتور شیب : موتور شیب نیز در بخش جلویی تردمیل و در کنار موتور اصلی به کار گرفته و نصب شده است که با حرکت دادن چرخ دنده حلزونی مقدار شیب تردمیل مد نظر را تنظیم می کند. لازم به ذکر است برخی از تردمیل ها تنظیم شیب آنها برقی بوده و توسط کلید میانبر نصب شده در دسته تردمیل تنظیم می گردد و در بعضی دیگر از تردمیل ها موتور شیب وجود نداشته و تنظیم شیب در آنها به صورت دستی انجام می شود . مقدار شیب موجود در تردمیل ها دارای شیب به مقدارکمی با هم متفاوت هستند ولی اکثر آنها بین 0 الی 15 درجه شیب قابل تنظیم است . درجه صفر آن سطح هم سطح و درجه 15 آن پیاده روی کوهستانی یا کوهنوردی را برای کاربر تداعی می کند . 

3- قطعه الکترونیکی بالا : این بخش شامل صفحه نمایشگر LCD یا LED می باشد  که بر روی آن تعدادی کلید های الکترونیکی به صورت لمسی طراحی شده است در این نوع از تردمیل ها مقدار ضربان قلب ، زمان ، سرعت ، مسافت ، و مقدار مصرف کالری و ... را به صورت همزمان به کاربر ارائه و وجود این ویژگیها می تواند در مدیریت و برنامه ریزی و استفاده بهینه از تردمیل شما را بسیار کمک کند در برخی از تردمیل ها کلید هایی در کنار صفحه نمایش تردمیل و یا بر روی دسته های آن تعبیه گردیده است که شامل حسگر ضربان قلب ، تنظیم شیب و ... است که باعث ارتباط کاربر با تردمیل می گردد .

4 . قطعه الکترونیکی پایین : این برد الکترونیکی در قسمت جلوی تردمیل و در کنار موتور قرار دارد که وظیفه تغذیه و برق رسانی به بخشهای مختلف تردمیل را بر عهده دارد .


5 . شاسی تردمیل : این بخش اسکلت اصلی تردمیل و بخش فلزی آن است که تمام اجزاء تردمیل بر روی آن مونتاژ می شود . استحکام این بخش یک فاکتور بسیار مهم در انتخاب یک تردمیل خوب است . جنس بدنه تردمیل از فلز درجه و بسیار با دوام ساخته می شود . جنس بدنه تردمیل های آبی از استیل درجه یک  ساخته شده است که در برابر فرسایش آب بسیار مقاوم و ضد زنگ می باشد . این تردمیل با توجه به جنس بدنه دارای طول عمر بسیار بالایی برخوردار است .

6 . تخته تردمیل : بخشی است که تسمه اصلی تردمیل دور آن است و همواره باید صاف و صیقلی باشد .

7. تسمه موتور : تسمه ای است که حرکت موتور را به غلطک جلویی انتقال می دهد و موجب چرخش تسمه اصلی می شود . 


8 . غلطک : در تردمیل دو غلطک وجود دارد که به آنها غلطک جلویی و عقبی می گویند که تسمه تردمیل به دور آنها می افتد و کشش تسمه را نیز تنظیم می کنند .

9 . تسمه اصلی : تسمه ای است که ما بر روی آن می دویم و جنس و کیفیت آن از فاکتور های یک تردمیل خوب می باشد . تسمه به کار رفته در تردمیل ها از بهترین نوع لاستیک و که از چند لایه لاستیک درجه یک و یک لایه الیاف پارچه ای مخصوص ساخته شده است که به نرمی و استحکام آن بسیار کمک کرده است .

10. کلید اضطرای : کلید ایمنی تردمیل که از طریق رشته نخی در انتهای آن به صفحه جلو و ثابت تردمیل متصل شده و از طرف دیگر به فرد متصل می‌شود. هدف آن ارائه ویژگی توقف اضطراری به کاربر است زیرا دستگاه بلافاصله پس از خارج شدن کلید از جای خود متوقف می‌شود .

11. ضربه گیر : ضربه گیر در تردمیل های مختلف به اشکال مختلف دیده می شود ولی همگی یک وظیفه را بر عهده دارند و آن هم وارد کردن فشار کمتر به کمر و زانو می باشد. در واقع ضربه گیرها فنرها و یا لاستیک های فنری هستند که موجب می شوند زمانی که ما بر روی تردمیل میدویم صفحه تردمیل انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و موجب شود فشار کمتری به پاهای شما وارد شود، اگر فشار از طریق تردمیل به پای ما وارد شود ان فشار تا زانو و ستول فقرات پیش می رود و می تواند موجب عوارض منفی برای ما شود از این رو در زمان خرید تردمیل به این ضربه گیرها دقت کنید .

12. اسپیکر : گوش دادن به موسیقی باعث ترغیب افراد برای تلاشی بیشتر در زمان ورزش است و به افراد کمک می کند تا مدت زمان بیشتری تمرین انجام بدهند. وجود این اسپیکر ها در تردمیل ها می تواند نقش بسیار مهیجی را برای شما به دنبال داشته باشد . 

13 . قابلیت اتصال به AUX و USB: جزو امکانات اضافی تردمیل ها می باشد. آموزش صفحه تردمیل آن بدین صورت است که دارای ورودی Audio و اسپیکر بوده که شما می توانید در هنگام ورزش، به موسیقی گوش دهید و یا به وسیله ی گوشی هوشمند خود می توانید به آن متصل گشته و موسیقی مورد علاقه ی خود را play کنید. همچنین برخی مدل های جدیدتر با اتصال گوشی هوشمند به تردمیل، توانایی دریافت اطلاعات اعم از ضربان قلب، سرعت و مسافت طی شده و… را دارند که به طور مثال مربی شما با دریافت آن، می تواند آگاهی بیشتری از نحوه ی ورزش شما داشته باشد. شنیدن موسیقی در هنگام ورزش، فعالیت بدنی را افزایش داده و نیز تنوع آن سبب می شود که از ورزش کردن خسته نشوید و برایتان یکنواخت نگردد و همین امر سبب می شود که رضایت بیشتری از ورزش خود به وسیله ی تردمیل داشته باشید. 

14. نگهدارنده موبایل و قمقمه : در برخی از تردمیل های برای راحتی کاربر و استفاده بهینه فضاهای را درنظر گرفته شده که کاربر می تواند لوازم خود را مانند موبایل و یا قمقمه را در آن قرار داده و در مواقع لازم از آنها استفاده نماید .

15. امکانات جانبی : اگر دقت کرده باشید یک دسته از تردمیل های موجود در بازار تردمیل های چند کاره می باشند که این نوع تردمیل ها علاوه بر پیاده روی و دویدن ورزش های تناسب اندام مانند ماساژور ، دراز و نشست ، دمبل و ... بکار گرفته شده است که این موضوع می تواند یک ورزش کامل و مفید را برای کاربرد به دنبال داشته باشد .

امروزه تمام تردمیل ها با برند های معتبر موجود در بازار از استاندارد صنعتی و از قطعات درجه یک و با کیفیت موجود می باشد و علاوه بر آن تمامی تردمیل ها از گارانتی و خدمات پس از فروش معتبری برخوردار هستند این خود نشان دهنده کیفیت و استحکام و دوام بسیار بالای تردمیل ها می باشد . 

اما علت اینکه چرا در بعضی از مواقع تردمیل ها با مشکل مواجه و خراب می شود این موضوع قابل تامل است با بررسی های به عمل آمده 90 درصد خرابیهای تردمیل عامل انسانی و 10 درصد اتمام قطعات مصرفی بعد از مدت زمان مشخص می باشد که باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود . حالا 90 درصد که منشا انسانی به چه صورت می باشد تمامی تردمیل ها دارای دفترچه ها راهنما می باشند و اطلاعات تکمیلی و مشخصات تردمیل و ظرفیت و نحوه استفاده از آن را دقیق آورده شده است چنانچه شما با استفاده از اطلاعات موجود در دفترچه استفاده و بر اساس آن استفاده نمائید تردمیل شما هیچ وقت با مشکل مواجه نخواهد شد . علت خرابی 90 درصد فوق استفاده غیر اصولی و ناصحیح از تردمیل می باشد . تردمیل ها باید در زمان های مقرر و تعیین شده باید سرویس و روغن کاری شود چنانچه به این موضوع توجه نشود این خود یکی از علل اصلی خرابی تردمیل خواهد بود . 10درصدد دیگر خرابی مربوط به موارد مصرفی مانند ذغال موتور ، تسمه ، و ....  که باید در زمان تعیین شده نسبت به تعویض آن اقدام شود . 

در قسمت دوم این مقاله به صورت تکمیلی و تخصصی در این خصوص نکاتی بیان خواهد شد . 

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور هاکه با خرید یکی از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید و در کاهش وزن و لاغری به شما کمک بسیار زیادی نماید

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای خرید تجهیزات ورزشی ( تردمیل ) نو و دست دوم مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود اقدام نمائید. 

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام از امکانات و تکنسین های متبحر و متخصص برخوردار که در صورت نیاز و تماس شما می توانند در اسرع وقت برای سرویس و یا تعمیر در محل مورد نظر شما حاضر و خدمت رسانی کنند . 

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرسhttps://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی iran-gam مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما