ورزش چه تاثیر بر قلب شما دارد ؟

 زندگی ماشینی ، ترافیک و آلودگی هوا ، عدم تحرکی لازم و مناسب و تغذیه نامناسب، خطرات و آسیب های بی شماری برای قلب شما به دنبال خواهد داشت  و  وجود همین عوامل تاکنون قربانیان زیادی را گرفته است . ورزش اصولی ، با برنامه و منظم به همراه تغذیه مناسب عوامل بسیار مهمی برای تقویت قلب شما هستند . با انجام ورزش های مفید و مناسب و با یک برنامه علمی و اصولی ، قلب شما را نیز مانند سایر اعضای بدن را تقویت و نیرومند می سازد .

به همان اندازه که دیواره ها و عضلات قلب بر اثر ورزش تقویت میشوند، عمل خون رسانی به تمام اعضای بدن با قدرت بیشتری صورت میگیرد و در نهایت اکسیژن رسانی کافی و با قدرت  بیشتری انجام می شود در زمانیکه اعضای بدن اکسیژن بیشتری دریافت کند شما انرژی بیشتری خواهید داشت. ما در ادامه مقاله تاثیر ورزش بر قلب مطالب بسیار مهم و ارزنده ای ارائه خواهیم کرد .

ورزش های مخصوص قلب :

تمرین های هوازی و تنفسی، از انواع ورزش هایی هستند که هوای بیشتری را به ریه های شما وارد کرده و بهترین تمرین برای تقویت قلب می باشند . از جمله ورزشهای مفید برای تقویت قلب را می تواند به موارد ذیل اشاره کرد : 

دویدن  ، پیاده روی

پرش در جا

شنا

دوچرخه سواری

طناب بازی

اسکی و قایقرانی 

تقویت قلب با ورزش و آگاهی کافی و لازم درباره، تاثیر ورزش بر قلب :


البته با توجه به شرایط امروزه انجام این نوع ورزش ها در فضای باز تا حد زیادی با مشکل مواجه خواهد شد لذا استفاده از تجهیزات ورزشی ثابت مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت ، الپتیکال ، روئینگ ، استپر ...... می توانید در فضای دلخواه خود با آرامش وآسایش ورزش نمائید و تاثیر ورزش بر قلب خود را به عینه مشاهده ، درک و حس خواهید کرد .

ورزش و فعاليت هاي هوازی موجب تقويت عضلات قلب ميگردد. امروزه بر اساس نظر پزشکان کارشناسان تربیت بدنی و تغذیه  فعاليتهاي ورزشي به عنوان اقدامي در جهت پيشگيري از بروز سكته ها ي قلبي عنوان ميشوند

در اثر ورزش عروق خونی بازتر خواهد شد و این امر سبب تسريع جريان خون رسانی بیشتر و قوی تر مي گردد و ميزان هموگلوبين خون بيشتر شده و نتيجه كار انتقال اكسيژن به قسمتهاي مختلف بدن به بهمین شکل صورت میگیرد .

ورزش مرتب تنها راه مناسب جهت پيشگيري از بروز بيماري فشار خون و همچنین ورزش ميتواند ميزان چربي خون را به حد متعادل برساند و ميزان كلسترول خون در اثر تمرينات ورزشي متعادل می شود در صورتی که با رژيم غذايي همراه باشد . ورزش بهترین روش تعدیل قند برای افراد ديابتي بوده و قند خون را تا حد مطمئن پایين مي آورد با تقويت عضلات قلب تعداد ضربان قلب در دقيقه كم شده و قلب با نيروي بيشتري خون را پمپاژ می کند .

با انقباض و انبساط عضلات پا در زمان ورزش خون راحتتر به قلب برگشته و از بروز بيماري واريس در پاها جلوگيري میکند افرادی كه ورزش می كنند در صد بيشتري از دستگاه تنفس خود را به كار مي گيرند.

افزايش حجم تنفسي در طول شبانه روز موجب دريافت اكسيژن بيشتر و رساندن آن به تمام اندامهاي بدن مي شود. افرادیكه قابليت دريافت و مصرف اكسيژن بیشتری داشته باشد دیر خسته شده  و از كارایی و انرژی بيشتري برخوردار هستند .

افزايش حجم تنفسي در کسانی كه مرتب و اصولی ورزش ميكنند موجب كاهش تعداد تنفس آنها در دقيقه شده و بر ميزان اكسيژن گيري هر بار تنفس مي افزايد . تا این قسمت از مقاله تاثیر ورزش بر قلب به موارد بسیار مهمی اشاره شده که نظر شما را به ادامه این مطالب جلب می کنیم .

ورزش و ذخیره قلبی :

تعریف ذخیره قلبی چیست : از نیروی مصرف نشده قلب در حال استراحت، برای رساندن اکسیژن به بافتهای بدن مکانیزمهای ذخیره قلبی گفته میشود که شامل موارد زیر میباشد :

تعداد ضربان قلب
حجم انقباضی و انبساطی
حجم ضربه ای
 جذب اکسیژن توسط بافتهای بدن

در یک فرد بالغ جوان ورزشکار در خلال ورزش سنگین، برون ده قلب شاید از حالت عادی که 6 لیتر در دقیقه است، به 25 لیتر در دقیقه یا بیشتر برسد، مصرف اکسیژن از 250 میلی لیتر در دقیقه به 1500 میلی لیتر در دقیقه افزایش می یابد و ضربان قلب امکان دارد از حالت عادی که 72 ضربه در دقیقه است به 180 تا در دقیقه افزایش یابد .

مزایا و تاثیرات ورزش برای قلب :

امروزه ورزش و فعالیتهای تربیت بدنی موجب تقویت عضلات قلب می گردد، امروزه فعالیتهای ورزشی بعنوان اقدامی جهت پیشگیری از بروز سکته های قلبی محسوب می شوند.

انواع آسیب های ورزشی و درمان اولیه :

همانطور که در قسمت های قبلی مقاله تاثیر ورزش بر قلب اشاره شد ورزش عروق خونی شما را گشاد کرده و سبب تسریع جریان خون میگردد، میزان هموگلوبین خون، افزایش یافته و نتیجه کار انتقال اکسیژن به قسمتهای مختلف بدن بهتر و قوی تر  انجام می شود.

ورزش مرتب راهیست مناسب جهت پیشگیری از بروز بیماری فشار خون.

ورزش می تواند میزان چربی خون را به حد متعادل برساند، پس به جای خوردن دارو بهتر است ورزش کنید.

میزان کلسترول خون در اثر تمرینات ورزشی به حد مطلوبی می رسد، خصوصا“ اگر با رژیم غذایی همراه باشد، برای بیماران دیابتی، ورزش بسیار مفید است و قند خون را تا حد مطمان پائین می آورد.

با تقویت عضله قلب تعداد ضربان قلب در دقیقه کم شده و قلب با نیروی بیشتری خون را ارسال میدارد.

با انقباض عضلات پا در حین ورزش خون راحت تر به قلب باز می گردد و از بروز بیماری واریس در پاها جلوگیری مینماید.

افزایش حجم تنفسی در افرادی که ورزش می کنند موجب کاهش تعداد تنفس آنها در دقیقه شده و بر میزان اکسیژن گیری هر بار تنفس می افزاید. امیدوار هستیم تا این قسمت از مقاله به نکات مهم و کلیدی تاثیر ورزش بر قلب آشنا شده باشید در ادامه روش صحیح انجام ورزش را تشریح می کنیم .

یک جلسه ورزش خسته کننده شامل سه قسمت است:

گرم کردن ، ورزش در حد ضربان هدف و خنک کردن

ابتدا ۵ دقیقه بدنتان را گرم کنید ۳۰-۱۵ دقیقه در حد منطقه هدف ورزش کنید و ۵ دقیقه بدنتان را سرد کنید و مطمئن باشید که ضربان قلبتان در منطقه هدف شما است. 

پزشك متخصص به شما مي گويد ورزش كنيد. دقت كنيد هر دفعه كه شما ورزش مي كنيد، ابتدا 5 دقيقه خود را گرم كنيد بعد از 5 دقيقه سرعت بگيريد. اين سرعت را براي ( 15-30 ) دقيقه حفظ كنيد. امیدواریم در مقاله تاثیر ورزش بر قلب توانسته باشیم نکات مفید را خدمت شما عزیزان ارائه کرده باشیم 

نتیجه : انجام ورزش و تحرکات مفید بدنی برای شما یک معامله برد-برد است زیرا بر روی بدن شما تأثیر بسیار زیاد و مستقیم می گذارد و برای فیزیک بدن شما نیز شگفت انگیز است. به شرطی که به روش صحیح انجام شود. علاوه بر این گنجاندن انواع میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی معمولی شما، روند کاهش چربی را نیز افزایش می دهد.

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید .

راهنمای خرید تردمیل و تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای  خرید تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام با در اختیار داشتن تکنسین های مجرب خود شرایطی را فراهم نموده است که کلیه خدمات لازم اعم از تعمیر و یا سرویس تجهیزات ورزشی شما را در اسرع وقت و در محل مورد نظر با قیمت مناسب وبا کیفیت عالی و به نحوه احسنت برای شما عزیزان انجام دهند .

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.comضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی irangam_shop مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما

استفاده از این مقاله برای  سایت فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام محفوظ است . ذکر مطلب با ذکر منبع بلامانع است .