ورزش مناسب برای سالمندان :

امروزه افراد که دارای سن بالای 65 سال می باشند را به عنوان دوران سالمندی در نظر گرفته می شود. که این دوره زمانی موجب افزایش و بروز انواع بیماریها را به همراه خواهد داشت  ،به همین دلیل ورزش کردن برای سالمندان یک امر ضروری ، لازم و حیاتی  است .  برای آشنائی بیشتر برخی از شرایط و خصوصیات جسمی و روحی دوران  سالمندی که با انجام ورزش قابل کنترل هستند به شرح ذیل و بطور اختصار بیان می گردد :

1. رفع کاهش زمان عکس العمل، انعطاف پذیری، تحمل گلوکز ، با ورزش

2. افزایش فشار خون در هنگام استراحت و ورزش

3. درمان افزایش حجم هوای باقی مانده در ریه هنگام بازدم با ورزش

4. افزایش درصد چربی و رفع آن با ورزش های مناسب در دوران سالمندی

5. افزایش زمان بازگشت به حالت اولیه

6. کاهش اعتماد به نفس و رفع آن با ورزش

7. کنترل عصبانیت و افسردگی با ورزش های مناسب دوران سالمندی

8. کاهش توده و قدرت عضلانی

9. پوکی استخوان

10. کاهش ظرفیت تعریق و کاهش سازگاری با تمرین در گرما

11. کاهش سوخت و ساز چربی

12. افزایش مصرف کالری ( انرژی)


همه این ها موجب محدود شدن فعالیت و حرکت فرد سالمند می شود و بی تحرکی نه تنها بیماری های جسمی بسیاری را به دنبال خواهد داشت بلکه موجب تنهایی و افسردگی و مشکلات روحی و روانی نیز می شود . مشکل دیگری که با بی حرکتی به وجود می آید، عدم توانایی انجام کارهای روزمره و وابستگی سالمندان به افراد دیگر می باشد .

فعالیت و ورزش منظم در طول دوران سالمندی، به خصوص در سنین بالا عامل حفظ و حتی تقویت ظرفیت های سیستم های قلبی، ریوی، عصبی و اسکلتی است.

با فعالیت فیزیکی و ورزشی مناسب برای سالمندان می توان مرگ و میر ناشی از بیماری های عروقی قلب، سرطان روده بزرگ و افزایش قند خون سالمندان را تا حد قابل قبولی کاهش داد.

فعالیت فیزیکی و ورزش منظم و مداوم در کنترل چاقی ، کلسترول بالا و فشار خون موثر است.

ورزش مناسب برای سالمندان از افسردگی های دوران پیری و سالمندی تا حد زیادی جلوگیری می کند.


انجام فعالیتهای ورزشی منظم به شخص سالمند کمک می کند که :

 • توده عضلانی خود را حفظ کند
 • تراکم استخوان خود را افزایش دهد
 • تعادل و انعطاف پذیری خود را بهبود بخشد
 • کنترل بهتری بر علائم بیماری مزمن داشته باشد
 • درد و افسردگی خود را کاهش دهد
 • از زمین افتادن (عدم تعادل) جلوگیری می‌کند
 • انرژی را تقویت و خلق و خو و حافظه را بهبود می‌دهد.
 • وزن کاهش می‌یابد.
 • حفظ سلامتی سالمندان


اهمیت تمرینات ورزشی سالخوردگان

قبل از هر چیز بیایید نگاهی به ۱۰ مزیت ورزش از نگاه محققان برای افراد سالمند بیندازیم :

 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی
 • کاهش فشارخون
 • تقویت استخوان‌ها
 • محافظت از مفاصل
 • بهبود مشکلات زانو و تحرک
 • افزایش روحیه و کاهش افسردگی
 • بهبود عملکرد شناختی
 • بهبود کیفیت خواب
 • کمک به رفع عفونت
 • افزایش طول عمر

سالمندان و ورزش


ملاحظات در ورزش مناسب :

1. ارزیابی پزشکی

2. گرم کردن و سرد کردن به مدت 10 دقیقه بایستی بعد و قبل از ورزش سالمندان انجام و رعایت شود.

3. جلسات ورزش 3 تا 5 بار در هفته ( 1 روز در میان )

4. مدت زمان ورزش : شروع ورزش با 10 دقیقه، هر هفته 2 الی 4 دقیقه زمان افزایش یابد تا به 60_20 دقیقه برسد

5. نوع ورزش : ورزش های هوازی مثل راه رفتن، دوچرخه سواری، دوچرخه ثابت، شنا

6. تمرین با وزنه در صورت عدم ابتلا به بیماری های قلبی و تنفسی 2 بار در هفته از جمله ورزش هایی است که برای سالمندان توصیه می شود که موجب بهبود پوکی استخوان و افزایش قدرت عضله می گردد

7. محاسبهVO2MAX بر حسب وزن باشد به دلیل اضافه وزن چربی

8. ورزش سالمندان به همراه مصرف کافی کلسیم و پروتئین باشد

9. توصیه می شود که به هنگام هوای گرم و رطوبت بالا ورزش انجام نشود

10. در صورت بروز علائمی مانند بیحالی، سرگیجه و تپش قلب در سالمندان ورزش قطع شود


اگر دلایلی برای منع فعالیت فیزیکی و ورزش وجود داشته باشد، مطمئناً افزایش سن و ضعف جسمانی جزو آنها نیست. امروزه حتی برنامه های ورزشی خاصی برای افرادی که به بیماری هایی نظیر نارسایی قلبی- عروقی، فشارخون بالا، افزایش قند خون ، پوکی استخوان، افسردگی ، سرطان دستگاه گوارش و چاقی مزمن مبتلا هستند، طراحی و آموزش داده می شود.

حتی افراد بسیار ضعیف و ناتوان نیز می توانند با فعالیت های فیزیکی و ورزش مناسب سلامتی شان را به دست بیاورند و به دیگران وابسته نباشند.

بهترین ورزش برای سالمندان در سن پیری و میانسالی ایروبیک است که شامل تمامی حرکات کششی مناسب برای بدن می‌باشد. این ورزش برای سیستم قلبی، عروقی، عصبی و حالات روحی روانی فرد موثر است. همچنین ورزش غیرهوازی برای تقویت گروه خاصی از عضلات برای تقویت مفاصل انجام می‌شود، ولی عمده‌ترین ورزشی که برای سالمندان توصیه می‌شود ورزش‌های هوازی است.
پیاده روی، شنا کردن و دوچرخه سواری و بدن سازی به عنوان ورزش‌های سودمند به جامعه سالمندان پیشنهاد می‌شوند . سالمندان اگر بتوانند به مدت 30 دقیقه ورزش‌های هوازی مثل پیاده روی، را در بیشتر روزهای هفته یا هر روز هفته انجام بدهند بسیار سودمند خواهد بود. انجام ورزش‌های تحمل کننده وزن چون پیاده‌روی سبب افزایش تراکم استخوان می‌شود و ورزش‌های تقویت‌کننده عضلات بازکننده ستون فقرات پشت باعث بهبود خمیدگی قامت می شوند و ترکیب این دو به همراه ورزش‌های تعادلی و بهبود فضای داخل منزل و محیط کار از جمله مواردی است که می‌تواند به پیشگیری از زمین خوردن و شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان کمک کند.

 قبل از هر ورزشی ، سالمندان باید به مدت 5 دقیقه بدن خود را گرم کنند، آهسته راه رفتن و نرمش‌های سبک نیز برای گرم شدن و آماده شدن بدن برای انجام ورزش روزانه مناسب است. اگر سالمندی تا به حال ورزش نکرده است، بهتر است که آرام و آهسته ورزش کردن را آغاز کند و اکثرا با ورزش‌هایی آغاز کند که با انجام آن راحت‌تر است. آرام ورزش کردن سبب می‌شود که کمتر به خود آسیب بزند و در ابتدای کار مانع از دردهای عضلانی و مفصل می‌شود. پیاده روی یکی از بهترین ورزش‌ها برای آغاز کار است و می‌توان آرام آرام مدت و شدت آن را بالا برد.

نکته بسیار مهم و اساسی شرایط امروزی انجام ورزش را برای سالمندان در فضای باز تا حدودی سخت و دشوار کرده است که می توان به آلودگی هوا ، ترافیک ، شرایط بد جوی ، و خیلی از موارد دیگر نام برد اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کرده اند. تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ، تجهیزات بدن سازیو انواع ماساژورها که می توانند به جامعه سالمندان ما کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده نمایند .

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :    

برای خرید  تجهیزات ورزشی مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسب و ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاههای ورزشی از تنوع زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند  . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات لازم برخوردارمی باشند می توانید به  فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی  مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام  تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی  به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com مراجعه فرمائید .

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما