ترک ورزش چه مشکلاتی را در پی دارد ؟

عوارض ترک ورزش

ترک تمرین و فعالیت ورزشی بنابرهردلیلی که باشد، باعث می شود بدن شما مقدار زیادی از پیشرفت هایی را که از قبل  داشته اید از دست بدهد. و در صورت ترک ورزش انواع و اقسام بیماریها و عوارض و مشکلاتی را برای شما به همراه خواهد داشت .این عوارض و البته بیماری ها به صورت خلاصه به شرح ذیل مورد بررسی قرار میگیرد . ما در مقاله مشکلات ترک ورزش به نکات بسیار مهمی اشاره خواهیم کرد . 

کاهش قدرت بدنی :

در زمانی که ورزش‌های قدرتی را ترک می کنید تغییراتی در عضلات شما ایجاد می‌شود. عضلات شروع به از دست دادن پروتئین می‌کنند، زیرا پروتئین جذب خون شده و از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود. کم شدن پروتئین عضلات در 72 ساعت اتفاق می‌افتد و بعد از دو تا سه هفته توانایی برای بلند کردن وزنه کاهش می‌یابد. البته افرادی که مدت زمان بیشتری ورزش کرده‌اند با سرعت کمتری شاهد این کاهش توانایی خواهند بود .


 افزایش فشار خون :

یکی از مشکلات ترک ورزش این است که در اولین روزهای ترک ورزش بر شما عارض می شود فشار خون است  در روزهایی که دیگر ورزش نمی کنید، فشار خون، بالاتر از حالت طبیعی است. رگ های خونی با گذشت دو هفته از ورزش نکردن، شروع به تطبیق خود با کاهش جریان خون و کاهش فعالیت بدنی می کنند. در طی یک ماه فشار خون به حالت دورانی که مربوط به زمان هایی است که ورزش نمی کرده اید، بر می گردد. بهتر است برای اینکه تنظیمات فشار خون بر هم نخورد ، ورزش را دوباره شروع کنید. در روز اول شروع ورزش، فشار خون کمی دچار اُفت خواهد شد . اما در طی یک هفته، فشار خون شما در محدوده طبیعی قرار خواهد گرفت . بعد از گذشت یک تا دو ماه، انعطاف رگ های خونی بیشتر شده و کنترل فشار خون در جهت حفظ سلامتی بدن، با قابلیت بیشتری صورت میگیرد .


کاهش متابولیسم بدن :

یکی از مشکلات ترک ورزش این است که چنانچه شما یک هفته ورزش خود را ترک کنید عضلات شما توانایی و قدرت چربی سوزی را تا حدودی از دست می دهند و متابولیسم بدن شما کاهش پیدا می کند . در نتیجه ذخیره چربی در بدن افزایش پیدا می کند. باید به این نکته توجه کرد حتی اگر امکان داشت هفته یک روز ورزش را انجام دهید که این موضوع می تواند تاثیرات حداقلی برای شما در پی داشته باشد . 

 کاهش آمادگی جسمانی :

پس از قطع ورزش قدرت و آمادگی جسمانی شما رفته رفته کاهش یافته و این مساله باعث می‌شود که احساس خستگی بیشتری کنید و همچنین هنگامی که ورزش را متوقف می‌کنیم در صورت مبتلا شدن به بیماری آمادگی جسمانی شما نسبت به گذشته سریعتر کاهش می‌یابد و به همین دلیل نسبت به گذشته زمان بیشتری نیاز دارید تا دوران نقاهت را پشت سر بگذارید . در ادامه مقاله مشکلات ترک ورزش به نکات بیشتری می پردازیم .


افزایش ناگهانی قند خون :

با خوردن غذا قند خون بدن شما به طور طبیعی افزایش پیدا کرده و سپس ، به منظور تولید انرژی برای ماهیچه ها و بافت های بدن، کاهش پیدا می کند این هم یکی دیگر از موارد مشکلات ترک ورزش که برای شما ایجاد می شود . اگر فعالیت بدنی نداشته باشیم، پس از گذشت پنج روز، قند خون بلافاصله پس از صرف غذا، به جای اینکه مجدد پایین بیاید، بالا باقی می ماند. اگر بی تحرکی ما ادامه پیدا و به طبع آن ورزش نکنیم احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت در شما افزایش می یابد و کافیست که ورزش کردن را شروع تا قند خون پس از صرف غذا، کنترل شود. این اثر مفید، حتی در کسانی هم که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، به خوبی قابل مشاهده است.

کاهش استقامت هوازی :

در ادامه مقاله مشکلات ترک ورزش به موضوع کاهش استقامت هوازی می پردازیم . دو هفته بعد از ترک ورزش، حداکثر اکسیژنی که توسط ماهیچه های بدن مورد استفاده قرار می گیرد، به میزان ۲۰% کاهش پیدا می کند. در اثر ترک ورزش، میتوکندری موجود در سلول های ماهیچه ای که اکسیژن رو به انرژی تبدیل می کنند، از بین می روند. یعنی ظرفیت میتوکندری هایی که با ۶ هفته ورزش به دست آورده بودید، در طی ۲ هفته ورزش نکردن، کاهش پیدا می کند.

شما می توانید میتوکندری از دست رفته را بازسازی کنید اما مدت زمان لازم برای این بازسازی، طولانی تر از زمانی است که منجر به از دست رفتن میتوکندری ها شده است. البته تحقیقات نشان می دهند که حتی افراد مسن هم می توانند با انجام ورزش مناسب ، تناسب اندام بهتری داشته باشند و هیچ وقت برای این کار، دیر نیست.


کاهش آمادگی قلبی عروقی :

نکته دیگر در مورد مشکلات ترک ورزش این است که در صورتی که یک هفته ورزش را ترک کنید، آمادگی هوازی و قلبی عروقی که توانایی انتقال اکسیژن از خون به عضلات را مشخص می‌کند. بعد از یک یا دو هفته نداشتن فعالیت کم خواهد شد . در این حالت کارایی قلب شما نیز کاهش می‌یابد. بعد از سه تا چهار هفته استراحت و ورزش نکردن ضربان قلب در حالت استراحت 4 تا 15 ضربه افزایش می‌یابد. بدین ترتیب حجم خونی که به عضلات می‌رسد 5% در طول شبانه‌روز و 20 درصد در دو هفته کاهش می‌یابد.


تحلیل بافت عضلانی

یکی دیگر از مشکلات ترک ورزش ، بستگی به این دارد که چه میزان بی تحرک شده اید ، عضلات شما شروع به کوچکتر شدن و جمع شدن، می کند. توده عضلانی با گذشت ۲ هفته که هیچ فعالیت خاصی نداشته ایم، تحلیل می رود و در توانایی فیبرهای عضلانی برای تحمل فشار و سختی، اختلال ایجاد می کند.عضلات در مدت کوتاهی تحلیل می روند اما زمان می برد تا دوباره ساخته شوند. طول دوره بازسازی برای کسانی که تاکنون ورزش نکرده اند، بیشتر از زمان لازم برای کسانی است که پیش از این ورزش کرده اند. تعداد فیبرهای ماهیچه ای با گذشت سه هفته از شروع دوباره ورزش، به میزان ۲۲% افزایش پیدا می کند.

کاهش عملکرد مغز :

کافیست که دو هفته از ورزش دوری کنید تا تمایل ذهنی شما برای بازگشت به برنامه منظم ورزشی، کم شود. تحقیقات بر روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهند که وقتی که این حیوان به مدت یک هفته، کم تحرک باشد، تعداد سلول های مغزی وی کاهش یافته و در آزمایشات هوشی ضعیف تر عمل می کنند. همچنین، قسمت هایی از مغز که نقش کلیدی در حافظه دارند، در اثر ورزش در طول یک سال، رشد بهتری خواهند داشت. به علاوه، شواهد نشان می دهند که هر قدر قبل از توقف ورزش، بدن متناسب تری داشته باشیم، مغز هم با شروع دوباره ورزش، چالاک تر خواهد بود.

آثار نامطلوب روانی :

همانطور که بارها ذکر شده ورزش با کنترل استرس و درمان و پیشگیری از افسردگی خلق و خوی ما را تقویت می کند.همچنین با فعالیت بدنی میزان اعتمادبه نفس در افراد بالاتر می رود .اما تمام این فواید روانی ورزش با قطع و ترک آن از بین می رود و در مورد بیمارانی که مبتلا به افسردگی هستند ،ترک ورزش بسیار خطرناک و گاهی عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت .

ترک ورزش، تاثیر نامطلوبی هم روی بدن و هم روی مغز افراد می‌گذارد و باعث بروز بیماری‌های قلبی و به طور کلی کاهش قدرت بدنی می‌شود . همچنین با ترک ورزش بدن شما بیشتر در معرض انواع و اقسام بیماری‌هایی از قبیل دیابت قرار می‌ گیرد و می‌توان نتیجه گرفت که این تغییرات خیلی سریع و زودتر از آنچه که فکرش را می‌کنید به سراغتان می‌آیند. تنها چند روز بعد از اینکه ورزش را ترک می‌کنید، ماهیچه‌تان شروع به تحلیل رفتن می‌کنند و به تدریج تغییر و آسیب کلی در تمام بدن رخ می‌دهد. با توجه به مشکلات ترک ورزش امیدوارم هستیم که در برنامه روزانه خود به هیچ وجه ورزش را حذف و یا کاهش ندهید که در صورت بروز این موضوع برای شما تبعات جبران ناگذیری را به دنبال خواهد داشت .  

توصیه پزشکان :

از آنجاییکه گاهی برخی افراد ناگزیر هستند تا بنابر دلایلی همچون مسافرت، تغییر و جابه جایی محل زندگی، تحصیل، امتحانات، تغییر ساعات کاری، بارداری، بیماری و یا حتی بی حوصلگی و بی انگیزه گی اقدام به ترک ورزش کنند ، پزشکان توصیه می کنند برای جلوگیری از عوارض ترک ورزش بهتر است تا با برنامه ریزی و هماهنگی با مربی ورزشی خود به تدریج با کم کردن ورزش اقدام به این کار کنند. این افراد باید سعی کنند حتی اگر ورزشکار حرفه ای هم نیستند، در اولین فرصت دوباره فعالیت های ورزشی خود را آغاز کنند .

شما می توانید با استفاده از تجهیزات ورزشی مناسب که امروزه در دست همگان دارد مانند تردمیل ، استپر ، الپتیکال ، دوچرخه ثابت ، و سایر  وسایل دیگر به راحتی ورزش های هوازی و کاردیو را انجام داده و بدن و روان خود را از انواع و اقسام بیماری های فوق مصون نمائید . سعی و تلاش ما در نگارش مقاله مشکلات ترک ورزش این است که شما را با تمامی زوایای این فرایند آشنا نمائیم . 

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید .

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :    

برای خرید تجهیزات ورزشی مناسب برای کاهش استرس باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام با در اختیار داشتن تکنسین های مجرب خود شرایطی را فراهم نموده است که کلیه خدمات لازم اعم از تعمیر و یا سرویس تجهیزات ورزشی شما را در اسرع وقت و در محل مورد نظر با قیمت مناسب وبا کیفیت عالی و به نحوه احسنت برای شما عزیزان انجام دهند .

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.comضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی irangam_shop مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما

استفاده از این مقاله برای  سایت فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام محفوظ است . ذکر مطلب با ذکر منبع بلامانع است .