آیا ورزش از پیری زود رس جلو گیری می کنید ؟

ورزش یکی از هیجان انگیز ترین و مفید ترین فعالیت های بدنی است که از پیری زودرس جسم و روح جلوگیری میکند. پیر شدن پوست و تقلیل قوای جسمی یک امر طبیعی است و در حال حاضر امکان جلوگیری از این اتفاق وجود ندارد اما می توانید با تدبیر و انجام برخی موارد آن را به تاخیر انداخت ، این هدف نیازمند سبک زندگی سالم ، رژیم غذایی متعادل ، کنترل استرس ، اضطراب و فعالیت های فیزیکی یا همان ورزش جوان ماندن است . در میان اینها فعالیت های فیزیکی نقش مهم تری را در جوانی پوست دارد و ورزش کردن یکی از آسانترین راه های تناسب اندام است.با ورزش کردن می توانید وزن اضافی خود را کاهش دهید و هورمون های خود را متعادل کنید . پوست و موی زیبا از عوامل زیبایی محسوب میشوند و همراه با ورزش اعتماد به نفس شما بالا میرود ما در مقاله ( با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید ) مطالب بسیار مفید و ارزنده ای را در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم . 

در ابتدا باید شایع ترین علل پیری زود رس را بشناسیم .

1- عدم تحرک کافی :

با توجه به زندگی ماشینی و یک نواختی آن و نبود تحرک کافی و مفید  یکی از علل اصلی پیری زود رس می باشد که شتاب آن را دو چندان می کند . داشتن یک برنامه اصولی و علمی و مداوم می تواند به شما این امکان را می دهد از پیر زودرس جلو گیری نمائید . و از یک زندگی ایده آل بهرمند شوید . 

2- عوامل جوی : 

قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه خورشید می تواند روند پیری شما را تسریع کند. آسیب های ناشی از نور خورشید علت شماره یک چین و چروک و پوستی است . لکه های پیری و سایر اشکال تغییر رنگ در اثر اشعه ماورا بنفش مضر خورشید ، به طور جدی آن را تشدید می کند . 

قرار گرفتن طولانی در محیط های سرد می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. در این شرایط به جای پوستی سخت تر، پوست بیش از حد نازک شده و چین و چروک صورت بیشتر می شود زمانی که  چربی های طبیعی پوست شما کاهش پیدا کنند، پوست قابلیت ارتجاعی خودش را از دست داده و صورت پیر می شود. شما می توانید با مرطوب کردن روزانه، گاهی اوقات دو و سه بار در روز، و محافظت از پوست در برابر آفتاب و سرمازدگی می تواند با این اثرات نسبتاً رایج در روند پیری زود رس مقابله کنید . در ادامه مقاله ی با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید به عوامل تاثیر گذار دیگر اشاره خواهیم کرد . 


3- رژیم نامناسب غذائی :

یکی از عواملی که خیلی آن را جدی گرفته نمی شود، نوعی روند پیری زودرس است که رژیم غذایی بر آن تاثیر می گذارد. غذاهایی وجود دارد که می توانید بخورید و به شما کمک می کند بدن جوانتری داشته باشید. حتی غذاهایی وجود دارند که می توانند منجر به بروز پیری زودرس شوند.

غذاهایی که باعث التهاب می شوند، مانند شکر تصفیه شده، آرد سفید و حتی محصولات لبنی بیش از حد، می توانند به راحتی التهابی در بدن ایجاد کنند که منجر به بروز پیری زودرس می شود. این غذاها تمایل دارند بدن از نظر احساس و ظاهر “سنگین تر” شوند. زیرا اندام های داخلی در واقع از التهاب رنج می برند. جدا از این، بدن ما غذاهایی که به شکل طبیعی آنها نیستند را خیلی خوب تجزیه نمی کند. این بدان معنی است که تجزیه آلی مواد مغذی به خوبی مورد استفاده بیولوژیکی قرار نمی گیرد.

جایگزینی رژیم غذایی شیرین و غذاهای سرخ شده و چرب، حتی اگر اضافه وزن ندارید، با یک رژیم غذایی که سرشار از محصولات طبیعی است، می تواند کل بدن را قوی و جوانتر نشان دهد. شما می توانید با یک برنامه و رژیم غذایی مناسب و با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید .

4-  وزن نا مناسب و چاقی :

اضافه وزن یا حتی کاهش وزن بیش از حد، می تواند روند پیری در بدن شما را تسریع کند. کمبود وزن، باعث کاهش چربی های طبیعی در ساختار پوست صورت می شود که به پوست اجازه می دهد تا آویزان شده و چین و چروک پوست را افزایش می دهد. لیفت صورت یا بوتاکس تاثیری در جوانتر شدن پوست صورت ندارند. زیرا چربی طبیعی که صورت را پر می کند با اقدامات پزشکی مانند بوتاکس جایگزین نمی شود.

به سادگی افزودن 2.5 کیلو گرم به بدن کم وزن می تواند تاثیر خوبی در جوانتر شدن افراد لاغر و نحیف داشته باشد. از طرفی هم وزن زیاد می تواند با ایجاد ضعف عضلانی منجر به پیری زیاد شود.

با افزایش سن، افراد دارای اضافه وزن، تمایل به فعالیت کمتری دارند و این امر منجر به بیماری های مختلفی می شود. در این شرایط حتی چرخه پیری ادامه می یابد.

ورزش منظم و هدفمند می تواند کل بدن شما را در فرم طبیعی و مناسب حفظ کند. در حالی که عضله سازی در این شرایط شاید از شل و چروک شدن پوست شما پیشگیری کند اما ممکن است منجر به افزایش بیش از حد چربی بدن شود.

افرادی که از اختلالات خوردن رنج می برند همچنین با رسیدن به سی و چهل سالگی ممکن است دچار چین و چروک، خشکی پوست و اسکلتی شوند.

با این عوارض می توان از طریق رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان، غذاهای تازه، طبیعی و ورزش عضله سازی کافی و مناسب مبارزه کرد. کسانی که بهبود یافته اند باید به طور دوره ای به یک متخصص تغذیه مراجعه کنند تا برنامه های غذایی با انرژی بالا، کم چربی و مبارزه با سن را برای آنها تعیین کرده و از آن پیروی کنند . شما می توانید با کاهش وزن و با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید .


5- سبک زندگی نا مناسب :

تمام ما برخی کارهای روزمره را انجام می دهیم که یا به روند پیری کمک می کند یا مانع آن می شود. انجام کارهای منظم می تواند از پیری زودرس جلوگیری کرده و کل بدن را در فرم عالی حفظ کند.

  • تماشای تلویزیون و یا مواردی مانند این در هنگام عصر، به جای انجام فعالیت بدنی می تواند منجر به پیری زودرس شود.
  • استفاده مزمن از مواد شیمیایی خشن در بدن و اطراف آن می تواند به افزایش سن بیفزاید. از لاک ناخن انگشت گرفته تا محصولات طبیعی که باعث می شوند احساس خوبی داشته باشید و داروهایی که مصرف می کنیم می تواند عوارض جانبی مربوط به سن را داشته باشد.

یادگیری گوش دادن به زبان بدن می تواند همه چیز را تغییر دهد. وقتی سیر شدید از خوردن دست بکشید. وقتی خسته اید استراحت کنید. به جای استفاده از راهکارها و تغییرات شیمیایی، در صورت امکان به سمت راهکارها و درمان های طبیعی بروید. اینها انتخاب های ساده ای است که با ریتم طبیعی بدن ما سازگار و کار می کند. حتی نتایج فراتر از باور ما و بهتری را رقم می زنند.

6- استرس و اضطراب 

زندگی پر از استرس و اضطراب ، یکی از علل اصلی پیری زود رس است. گذشته از تأثیراتی که صورت نگران بر روی چین و چروک صورت دارد، استرس روی همه چیز از نحوه حمل خود تا سطح انرژی تأثیر می گذارد. افرادی که دچار استرس روزانه می شوند، کندتر حرکت می کنند و بدن خود را کمتر به چالش می کشند. افرادی که بیش از حد دچار استرس هستند نیز ممکن است به بیماری هایی مبتلا شوند که می تواند روند پیری زودرس را تسریع کند. اما باید به این موضوع هم توجه داشت که مقدار مشخصی از استرس در واقع برای ما مفید است .

هفتگی بدن خود را ماساژ دهید و فرم های آرام ورزشی مانند یوگا را تمرین کنید. مدیتیشن همچنین می تواند به بهبود سطح استرس کلی شما کمک کند. حتی باعث می شود احساس تمرکز و جوانی بیشتری داشته باشید .

ما نمی توانیم از پیر شدن خود به طور کلی جلوگیری کنیم، اما می توانیم برای پیشگیری از فرایند پیر شدن زندگی مان اقدامات مثبتی انجام دهیم. با استرس کمتر، رژیم غذایی و ورزش بهتر و نگاه شادتر، می توانیم لذت جوانی خود را حفظ کرده و روحیه خود را بسیار جوانتر نگه داریم . شما می توانید با کنترل استرس ، اضطراب و با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید .


7- استعمال دخانیات و مصرف الکل

همه ما می دانیم که استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی برای ما مفید نیستند. آنها منجر به انواع بیماری ها می شوند و بدن ما را از مواد مغذی لازم محروم می کند. علاوه بر این، خطوط و تغییر رنگ یک سیگاری یا مشروبات الکلی در سراسر صورت آنها نمایان می شود. پوست برای اینکه جوان و سالم به نظر برسد به مقدار مشخصی از آبرسانی، کلاژن، الاستین و اکسیژن نیاز دارد.

افراد سیگاری چندین علائم پیری زودرس مانند خطوط ظریف در اطراف دهان، چین و چروک های عمیق پیشانی دارند. در این افراد کل بدن، از جمله پوست صورت، از اکسیژن کافی محروم است. با گذشت زمان ظاهر و احساس چهره یک فرد سیگاری قابل تشخیص است.

مصرف الکل می تواند اثرات دائمی بر روی بدن نیز ایجاد کند. گذشته از اثرات مخرب بر روی کبد و کلیه ها، افراد که مشروب می نوشند، دارای پوستی هستند که به مرور تغییر رنگ داده، از نظر عضلانی ضعیف تر می شود. حتی اغلب رگ های خونی یا رگ های کوچک عنکبوتی در صورت آنها دچار پارگی می شود . شما می توانید به عدم استعمال دخانیات و عدم مصرف مشروبات الکلی و با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید .


8- نداشتن خواب ناکافی

اغلب افرادی که دچار بی‌خوابی هستند، و یا ریتم خواب نامنظمی دارند در چهره خود علائمی از عدم شادابی کافی را مشاهده می‌کنید. درمان نشدن بی خوابی و عدم تلاش برای بهبود بهداشت خواب باعث می‌شود که به مرور این علائم تأثیرات پایدارتری در پوست شما ایجاد کرده و روند پیری را تسهیل نمایند.


9- قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های صنعتی

آلاینده‌های صنعتی که در شهرهای بزرگ از جمله مشکلات مهم امروزی محسوب می‌شوند علاوه بر اینکه در بروز مشکلات ریوی و تنفسی نقش بسیار مهم و مخربی دارند، به بروز علائم پیری پوست نیز منجر می‌شوند. در این شرایط استفاده از پاک کننده و شوینده‌های صورت که پوست را به طور عمقی تمیز می‌کنند به شما کمک می‌نمایند تا میزان تأثیرات مخرب آلودگی‌های محیطی بر پوست را کاهش دهید. 

10-کم آبی بدن

کم آبی بدن می‌تواند تأثیر بسزایی در روند پیری و سرعت بخشیدن به آن داشته باشد. به همین خاطر تلاش کنید در طول روز دست کم 8 لیوان آب بنوشید تا رطوبت پوست خود را حفظ کرده و از ایجاد چروک‌های زودهنگام پیشگیری کنید.

همانگونه که ملاحظه کردید ما در مقاله با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید به 10 مورد از عوال تاثیر گذاری به صورت اختصار اشاره گردید . 

راهکارهای پیشگیری از پیری زودرس :

 

1. پیاده روی آهسته : اولیه مرحله برای شروع یک ورزش خوب و هدفمند است که با این روش به آرامی و اصولی شما بدن خود را برای یک ورزش بسیار مفید و ارزشمند آماده می کنید .

2- پیاده روی تند : پس از پیاده روی آهسته وارد پیاده روی تند خواهی شد که در این مرحله ضربان قلب شما شروع به بالا رفتن می کند .

3- آهسته دویدن : در ادامه پیاده روی تند وارد مرحله دویدن آهسته می شوید در این مرحله تعداد ضربان قلب شما نسبت به مرحله قبل به مراتب بیشتر خواهد شد  چون آهسته دویدن جریان خون را در کل بدن بالا می برد و ایجاد انرژی می کند.

4- تند دویدن : در مرحله تند دویدن ضربان قلب شما به بالاترین سطح خود می رسد . که در این مرحله مکانیزم بدن و ضربان قلب به درجه مطلوب خود دست پیدا میکند . 


* لازم به توضیح است که شما بعد از تند دویدن می توانید به صورت معکوس فرایند فوق را انجام و بدن را به حالت اولیه خود بازگردیدن این شیوه و روش ورزش کردن به صورت منظم و همیشگی می تواند شما را از ابتلا به پیری زود رس بسیار کمک نماید . با توجه به شرایط جوی بد امروزی شما می توانید از انواع تردمیل ها در باشگاهها و یا در منزل استفاده نمائید تردمیل با توجه به قابلیت ها و امکانات به چند دسته تقسیم می شوند که می تواند به نوع باشگاهی ؛ خانگی ، چند کاره ، آبی ، پزشکی آن اشاره کرد .


 

2. بدن سازی : استفاده از تجهیزات ورزشی بدن سازی یکی از ورزش ها برای جوان سازی پوست است چون باعث قوی شدن ماهیچه ها می شود. در هفته سه روز به مدت 30 دقیقه ورزش بدن سازی  انجام دهید چون برای استخوان ها هم مناسب است.

4. یوگا :  یکی از راه های تاثیرگذار روی سلامتی یوگا است که ذهن، روح و جسم را بالا میبرد. توجه داشته باشید یوگا را تحت نظر کارشناسان انجام دهید. 

5. دوچرخه سواری : دوچرخه سواری یکی از ورزش های بسیار مفید و تاثیر گذار در خصوص پیشگیری از پیری زودرس می باشد شما می توانید برای استفاده از این ورزش مفرح از دوچرخه های ثابت ( باشگاهی و خانگی ) کمال استفاده را ببرید .

ما توجه شما را به ادامه مقاله با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید جلب می نمائیم . 

* ورزش های دیگر نیز وجود دارد که می توانید برای رسیدن به هدف خود آنها را انجام دهید مانند کوه نوردی ، قایق سواری ، شنا و ..... که البته دستگاههای شبیه سازی شده این ورزش ها مانند استپر و الپتیکال در باشگاهها و منزل می تواند همان بازدهی را برای شما به دنبال داشته باشد .

تعریق یا عرق کردن  فواید مثبتی برای پوست شما دارد. پوست را مرطوب و خنک می کند . ثابت شده است که ورزش منظم و تولید عرق طبیعی اثرات ضد پیری دارد. علاوه بر این، حتی به کشتن باکتری های مضر روی سطح پوست شما کمک می کند. 

جدا از احساس رطوبت، عرق کردن باعث ایجاد حس شادابی و درخشندگی به پوست شما نیز می شود . اگر تا به حال بعد از یک تمرین شدید یا یک ساعت پیاده روی سریع، پشت آن همه عرق به آینه نگاه کرده باشید، حتما متوجه پوستی درخشان و شاداب شده اید. این صرفاً به این دلیل است که بدن شما عاری از همه موجودات مضر است. 

روغن اضافی باعث تکثیر باکتری ها و ایجاد آکنه می شود. عرق کردن نه تنها باعث ایجاد آکنه نمی شود ، بلکه برخی تحقیقات نشان می دهد که عرق کردن در واقع برای پوست مفید است و به جلوگیری از آکنه کمک می کند! وقتی عرق می‌کنید، منافذ پوست باز می‌شوند که به پاک کردن آن‌ها از هرگونه کثیفی یا روغنی که در آنجا گیر کرده کمک می‌کند. 

اگر متوجه شدید که بعد از یک تمرین مخصوصاً عرق کرده، دچار عرق کردن شدید، مطمئن باشید که غیرعادی نیست. تعریق - چه در هوای گرم یا ورزش - ممکن است در ایجاد نوع خاصی از آکنه که معمولاً به آن جوش‌های عرق می‌گویند کمک کند. ترکیبی از عرق، گرما و اصطکاک می تواند منجر به مسدود شدن منافذ شود. 

پوست درخشان ورزش هوازی باعث تعریق شما می شود و باعث دفع سموم از طریق تعریق می شود. ورزش کردن پوست را تقویت می کند، گردش خون و اکسیژن رسانی به پوست را بهبود می بخشد و در نتیجه درخشندگی سالمی به پوست می بخشد. 

وقتی تپش قلبتان شدید می‌شود و سرعت ضربان قلبتان افزایش می‌یابد قلب شما در حال پمپاژ مقادیر بیشتری نسبت از حالت عادی بدن به کل اندام‌های شماست. قلب با ضربان بیشتر خون زیادی را از طریق رگ‌ها  به ارگان‌های فعال بدنی می‌رساند.

با رسیدن خون بیشتر به اعضای بدن شما در ادامه رسیدن اکشیژن و مواد مغذی هم به آنها افزایش می‌یابد. در ادامه این روند سریع غذا و اکسیژن رسانی باعث درخشش پوست  شما خواهد‌شد. این تاثیر تا ۱ ساعت دوام داشته و قابل مشاهده می‌باشد. 

افزایش شدید دمای بدن و همچنین تعریق می‌تواند افراد با پوست حساس را دچار حساسیت و التهاب کند. یکی از عوامل تشدید کننده روزاسه(آکنه‌های قرمز و ملتهب پوستی) افزایش دمای بدن حین فعالین بدنی و ورزش است. پس بهتر است افرد با پوست‌های آسیب‌پذیر و مستعد دمای بدن را حین ورزش معتدل نگه‌دارند.

بهتر است به جای دویدنو یا دوچرخه سواری  در خیابان در هنگام ظهر این کار را در منزل، روی تردمیل و یا دوچرخه ثابت به همراه سیستم تهویه مطبوع روشن انجام دهید. افراد دچار اگزما هم به کنترل دمای بدن حین ورزش دقت بیشتری داشته ‎باشند. 

تعریق پوست با آرایش! نشستن در ماشین بعد از ورزش بدون دوش گرفتن! عوض نکردن لباس‌های تنگ ورزشی که در آن‌ها عرق کرده‌اید!… همه از دلایل مهم شیوع جوش و خارش پوستی بعد از ورزش هستند. پس در اولین فرصت ممکن بعد از ورزش دوش بگیرید. 

اگر جوش می‌زنید و تا چند ساعت بعد از ورزش به دوش دسترسی ندارید، حوله نرم همراه داشته‌باشد. بعد از ورزش حوله را به پاک کننده‌هایی که مواد پایه آنها سالیسیک اسید، بنزوییل پراکسید یا رتینویید آغشته کنید و بدن را با آن پاک کنید.

اگر بعد از این کار شیوع جوش داشتید یا پوستتان ملتهب شد اینکار را ادامه ندهید!فکر نکنید همه این‌ها دلیل مناسبی برای ورزش نکردن است! در نگاه کلی فواید ورزش خیلی خیلی بیشتر از میزان اندک زیان‌های احتمالی آن است.

امیدوار هستیم مقاله ی با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید توانسته باشد سوالات ذهن شما را پاسخگو باشد .

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید . 

راهنمای خرید تردمیل و تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای  خرید تجهیزات مناسب که ( با ورزش از پیری زود رس جلو گیری کنید  ) باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام با در اختیار داشتن تکنسین های مجرب خود شرایطی را فراهم نموده است که کلیه خدمات لازم اعم از تعمیر و یا سرویس تجهیزات ورزشی شما را در اسرع وقت و در محل مورد نظر با قیمت مناسب وبا کیفیت عالی و به نحوه احسنت برای شما عزیزان انجام دهند .

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانیirangam_shop مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

با تشکر از شما

استفاده از این مقاله برای  سایت فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام محفوظ است . ذکر مطلب با ذکر منبع بلامانع است .