آیا تردمیل برای زانو ضرر دارد؟


امروزه بروز آرتروز زانو ( زانو درد ) یکی از شایع ترین مشکلات و بیماری های حال حاضر افراد است متاسفانه امروزه ما شاهد این مشکل هستیم که در افراد مسن یا حتی جوانان با وضعیت های مختلف ایجاد می شود و زندگی عادی آنها را دچار اختلال و مشکل کرده است . اکثر افراد پس از آنکه متوجه شدند به این مشکل دچار هستند با مراجعه به پزشکان متخصص و استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی سعی می کنند مسکنی برای این دردها پیدا کنند. در ادامه مقاله تردمیل برای زانو بیشتر در این خصوص با شما صحبت خواهیم کرد . 

استئوآرتریت یا همان آرتروز زانو زمانی نمایان می شود که به شکل ساییدگی و پارگی، به تدریج با فرسایش غضروف پوشش دهنده مفصل زانو بیمار را متوجه مشکل عمیق زانو خود خواهد کرد. در حقیقت آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که فضای محافظ بین استخوان ها به تدریج کاهش یافته و از بین برود که در نتیجه این اتفاق، فرد درگیر مشکلاتی همچون درد ناحیه زانو، خشک شدن پا و مشکلاتی هنگام راه رفتن شود.

آسیب‌های زانو ناشی از استفاده از تردمیل می‌تواند از آسیب‌های تکراری تروما باشد که می‌تواند از طریق استفاده بیش از حد، فرم بد پیاده روی و یا دویدن ، برنامه نامناسب و یا اشتباه مربیان ، اشتباه نادرست و غیر اصولی از شیب تردمیل و یا حتی می تواند رژیم غذایی نامناسب باشد. صدمات حادتر می‌توانند ناگهانی مانند یک درد شدید همراه با تورم و درد ایجاد شوند.

طرز صحیح استفاده از تردمیل باشگاهی برای افراد دچار آرتروز :

همانطور که پیشتر اشاره کردیم استفاده از انواع تردمیل، خاصه تردمیل باشگاهی برای این افراد به دلیل مشکلاتی که برای زانوهایشان پیش آمده کمی متفاوت با افراد سلامت خواهد بود. اگر شما هم درگیر مشکل آرتروز زانو هستید باید به نکاتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم دقت بیشتری کرده و به صورت جدی آنها را رعایت کنید.

ابتدا تایید پزشک خود را بگیرید :

اکثر افراد دارای مشکل زانو درد می باشند لازم است قبل از شروع ورزش با تردمیل باید با پزشک خود مشورت نموده و با اخذ یک برنامه اصولی و علمی کرده و نسبت به انجام ورزش با تردمیل اقدام نمایند. همین کار ساده، سلامت افراد را تضمین می کند و دیگر جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود. در ادامه مقاله تردمیل برای زانو با مطالب بیشتری آشنا خواهید شد .

بدن خود را گرم کنید :

گرم کردن و آماده گی اولیه بدن رکن اصلی تمام فعالیت های ورزشی است و معمولاً به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با تمرینات انعطاف پذیری و کششی انجام می شود . چنانچه شما با مشکل زانو درد مواجه هستید ابتدا درباره نحوه گرم کردن بدن خود با فیزیوتراپیست  مشورت کرده، راهنمایی های لازم را از آن ایشان دریافت نمائید . یکی دیگر از مواردی که می تواند در کمک کردن به آمادگی بیشتر بدن شما مؤثر باشد، دوش آب گرم گرفتن قبل از ورزش است .

برای ورزش کردن با تردمیل از کفش مناسب استفاده کنید :

اهمیت استفاده از کفش های سبک و انعطاف پذیر در انجام ورزش ها بسیار چشمگیر بوده و می تواند باعث کاهش نیروی اثرگذاری شود که حین ورزش به مفاصل وارد می شود. به این ترتیب پوشیدن کفش خوب و استاندارد را، به خصوص برای راه رفتن یا دویدن با دستگاه تردمیل برای زانو و یا ورزش جامع و کامل جدی بگیرد.

از انجام تمرینات سخت خودداری کنید :

برای رسیدن و دست یافتن به مطلوب ترین حد فعالیت ورزشی ممکن ، بهتر است تمرینات را با شدت کم شروع کنید و به آرامی آن را افزایش دهید. برای مثال هر هفته ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت کم را تعیین و هدف گذاری کنید. در صورتی که انجام 30 دقیقه تمرین یکباره برایتان سخت و دشوار می باشد ، می توانید آن را به 3 بخش 10 دقیقه ای در طول روز تقسیم کنید. اگر دستگاه هوشمندی دارید که می تواند به شما در تنظیم میزان و کیفیت فعالیتی که انجام دادید کمک کند ، با این روش شما قدمی مهم و تاثیرگذار برداشته اید.

به بدن تان گوش کنید :

ممکن است هنگام انجام فعالیت های ورزشی یا استفاده از تردمیل متوجه درد آزاردهنده ای در بدن خود شوید . اگر با این شرایط مواجه شدید بهتر است به سرعت فعالیت ورزشی را متوقف کرده و علت بروز درد را بررسی کنید. بنابراین حواستان به اتفاق هایی باشد که ممکن است در زمان ورزش کردن برای بدن شما بوجود آید . 

بدن خود را سرد کنید :

یک امر بسیار مهم و لازم  در وراحل پایانی فعالیت ورزشی سرد کردن بدن است. خنک کردن نیز به اندازه گرم کردن بدن قبل از ورزش مهم بوده و می تواند در تأثیر گذاری ورزش شما و بر عملکرد عضلات بسیار مؤثر واقع شود.

شرایط را برای بهتر شدن و پیشرفت خود مهیا کنید :

در ادامه مقاله تردمیل برای زانو باید به این نکته توجه کرد که همه ما به این موضوع واقف هستیم که با ورزش می توانیم بسیاری از مشکلات و بیماریهای مختلف را در بدن خود را درمان کرده یا به بهبود و تقویت آنها کمک کنیم، اما مشکلی که اکثر افراد با این روش دارند این است که ورزش تنها در صورتی مؤثر است که به صورت مداوم و اصولی و بر اساس یک برنامه هدفمند انجام شود. اگر شما هم تا امروز برنامه های ورزشی و سلامتی زیادی برای خود در نظر گرفته اید، اما نتوانسته اید به آنها پایبند باشید و به نتیجه دلخواه خود برسید، باید فکری برای این موضوع کنید. سلامتی و تناسب اندام همیشه موضوع مهمی بوده بنابراین، اگر شما هم به این موارد اهمیت می دهید باید با روش های مختلف انگیزه خود را برای انجام آنها افزایش دهید. در این صورت دیگر از انجام تمرینات خسته نخواهید شد و آن را کنار نمی گذارید. یکی از نکات مثبت انجام ورزش با تردمیل برای زانو این است که می توانید به آهنگ های انگیزشی یا پادکست حین تمرین گوش کرده یا برنامه های ورزشی مختلف را روی دستگاه پخش کرده و با تماشای ویدیوی ورزشی و دیدن فعالیت افراد، خود را تشویق کنید که تا انتهای تمرین سرحال و با انگیزه بمانید.

تمرین با تردمیل باشگاهی و یا خانگی و انجام ورزش منظم با آن می تواند علاوه بر کاهش درد زانو منفعت های دیگری نیز برای شما به دنبال داشته باشد. از جمله مزایای ورزش با هر یک از انواع تردمیل این است که در روز روحیه بیشتری داشته و احساس خوبی دارید. به مرور کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد و به کاهش وزنتان کمک می کند. کاهش وزن امر ضروری و بسیار کمک کننده در افراد مختلف به خصوص کسانی که آرتروز زانو دارند خواهد بود، زیرا فشار کمتری به زانوها خواهد آمد و تحمل وزن و ایجاد تعادل بهتر خواهد بود. در آخر اضطراب شما کاهش یافته و شب هنگام خواب بهتری در پیش دارید. تردمیل یک دستگاه ورزشی بسیار محبوب در سرتاسر دنیا بوده اگر شما هم به خرید تردمیل باشگاهی فکر می کنید 

  همانطور که در ابتدای مقاله تردمیل برای زانو اشاره گردیده است یکی از عوامل اصلی و مهم بروز آرتروز زانو ، داشتن اضافه وزن و چاقی می باشد که لاغری و کاهش وزن می تواند برای از بین بردن درد های ناشی از آرتروز زانوها بسیار تاثیر گذار باشد. اکثر پزشکان معمولا برای افرادی که از درد شدید زانو رنج می برند و یا در هنگام پیاده روی محدویت تعادلی دارند استفاده از تردمیل را برای انجام پیاده روی توصیه و سفارش می کنند. زیرا تردمیل دستگاهی است که به کمک آن می تواند دردهای مفاصل زانو را تا حد زیاد و چشمگیری کاهش داد.

 اما استفاده از این دستگاه باید به صورت صحیح و اصولی انجام شود. برای شروع ورزش با تردمیل ابتدا بایستی راه رفتن و گام برداشتن بر روی این دستگاه را با کمترین میزان سرعت طراحی شده بر روی تردمیل شروع کرد تا بدن به آرامی گرم شده و آمادگی لازم برای برداشتن گامی های سریع تر برای شما مهیا شود زیرا اگر بدون گرم کردن بدن و با سرعت زیاد بر روی تردمیل گام برداشته شود تاندوم ها و عضلات دچار کشیدگی شده و باعث بروز آسیب در زانوها خواهد شد. 

همواره بایستی گام بر داشتن بر روی تردمیل را با سرعت کم شروع و به تدریج بر سرعت آن افزوده شود. برای جلوگیری از یکنواختی ورزش با این وسیله می توان شیب دستگاه و یا سرعت آن را در زمان های مختلف تمرین تنظیم نمود. برای اینکه فشار زیادی به زانوها در هنگام ورزش با تردمیل وارد نشود می توان زمان تمرین را به چند مرحله تقسیم نمود اما نکته مهم برای افرادی که از زانو درد رنج می برند اینست که پیش از اقدام به ورزش با این وسیله حتما با یک پزشک متخصص مشاوره و با توجه به شرایط خود اقدام به تمرین مخصوص به خود با این وسیله اقدام نمایند .

اما استفاده از این دستگاه باید به صورت صحیح و اصولی انجام شود. برای شروع ورزش با تردمیل ابتدا بایستی راه رفتن و گام برداشتن بر روی این دستگاه را با کمترین میزان سرعت طراحی شده بر روی تردمیل شروع کرد تا بدن به آرامی گرم شده و آمادگی لازم برای برداشتن گامی های سریع تر برای شما مهیا شود زیرا اگر بدون گرم کردن بدن و با سرعت زیاد بر روی تردمیل گام برداشته شود تاندوم ها و عضلات دچار کشیدگی شده و باعث بروز آسیب در زانوها خواهد شد. در ادامه مقاله تردمیل برای زانو اطلاعات بیشتری ارائه خواهد شد . 

همواره بایستی گام بر داشتن بر روی تردمیل را با سرعت کم شروع و به تدریج بر سرعت آن افزوده شود. برای جلوگیری از یکنواختی ورزش با این وسیله می توان شیب دستگاه و یا سرعت آن را در زمان های مختلف تمرین تنظیم نمود. برای اینکه فشار زیادی به زانوها در هنگام ورزش با تردمیل وارد نشود می توان زمان تمرین را به چند مرحله تقسیم نمود اما نکته مهم برای افرادی که از زانو درد رنج می برند اینست که پیش از اقدام به ورزش با این وسیله حتما با یک پزشک متخصص مشاوره و با توجه به شرایط خود اقدام به تمرین مخصوص به خود با این وسیله اقدام نمایند .

دویدن اصولی بر روی تردمیل موجب متعادل شدن فشار خون در بدن شده و جریان خون رسانی به بدن بهتر صورت می گیرد. با دویدن اصولی بر روی این دستگاه علاوه بر محافظت از اندام های درگیر در هنگام دویدن، می توان موجب تقویت عضلات شد و با سوزاندن چربی های اضافی به تناسب اندام رسید . انجام ورزش های هوازی با تردمیل این قابلیت را دارد که تمام سیستم های بدن شما را تقویت نموده و علاره بر آن بر ارتقاء روحیه و بالا رفتن ضریب هوشی شما بسیار نقش بسیار کلیدی دارد .

لذا پیشنهاد می شود برای استفاده بهینه و حداکثری از تردمیل و جلوگیری از آسیب های احتمالی حتما با مربیان حرفه ای و یا کارشناسان تربیت بدنی مشورت نموده و یک برنامه اصولی و مناسب برای خود دریافت نمائید .


نتیجه : دویدن یا راه رفتن روی تردمیل برای شما یک معامله برد - برد است زیرا بر روی بدن شما تأثیربسیار زیاد و مستقیم می گذارد و برای فیزیک بدن شما نیز شگفت انگیز است. به شرطی که به روش صحیح انجام شود. علاوه بر این گنجاندن انواع میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی معمولی شما، روند کاهش چربی و ... را نیز افزایش می دهد.

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی ، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ،  خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنند و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع نماید .

راهنمای خرید تردمیل و تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای  خرید انواع تردمیل باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام با در اختیار داشتن تکنسین های مجرب خود شرایطی را فراهم نموده است که کلیه خدمات لازم اعم از تعمیر و یا سرویس تجهیزات ورزشی شما را در اسرع وقت و در محل مورد نظر با قیمت مناسب وبا کیفیت عالی و به نحوه احسن برای شما عزیزان انجام دهند .

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی irangam_shop مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید .

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

با تشکر از شما

استفاده از این مقاله برای  سایت فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام محفوظ است . ذکر مطلب با ذکر منبع بلامانع است .