مزایای ماساژ :

 
در طول تاریخ تا عصر حاضر استفاده از فرایند ماساژ همیشه به عنوان یک روش درمانی بسیار تاثیر گذار و ارزشمند در  جهت آرامش ، شادابی ، طراوت ، زیبائی ، کاهش درد ، رفع خستگی و بازیابی انرژی از دسته رفته مورد استفاده قرار میگیرد . بر اساس معنای کلی و تعریف آن : طب فشاری یا فرایند انجام ماساژ اصولی و علمی به عنوان یکی از رشته های علم درمانی جامع‌نگر که امکان جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها و موجب رفع خستگی و بازیابی انرژی از دست رفته عضلات استفاده کننده می شود. علم ماساژ که مجموعه ای از طب سنتی و روش های فیزیولوژی و آناتومی ادغام شده است که از سالهای قبل از میلاد در کشورهای شرقی مثل چین و ژاپن و بعضی از کشورهای اروپای امروزی رواج داشته است . از زمانهای بسیار دور در ایران قدیم ماساژ به صورت مشت و مال در مکانهای مانند گرمابه ها مورد استفاده و پرکاربرد بوده است  اما امروزه کاربرد این موضوع دامنه ی وسیع تری پیدا کرده چرا که به دلیل افزایش انتقال بیماری های خونی ایدز و هپاتیت طب سوزنی جای خود را به طب فشاری داده است. در واقع به موجب تکنیک هایی که توسط فرد ماساژ دهنده و یا دستگاه های ماساژور انجام می شود و فشار دادن نقاط خاصی از بدن ، عضلات شخص تحریک گشته و این امر موجب از بین رفتن درد و تعادل انرژی می شود. 

استفاده از ماساژور ها فواید و مزایای بسیار زیادی را برای بدن افراد را به دنبال خواهد داشت. ماساژ مجموعه‌ای از حرکات منظم و اصولی و علمی می‌باشد که بر روی عضلات بدن انجام می‌شود. همچنین استفاده از ماساژ از سالیان دور به عنوان یک شیوه درمانی بسیار موثر و ارزشمند مورد استفاده قرار گرفته است. لازم به ذکر است که بقراط یکی از فلاسفه یونان باستان در زمان خود ، از این روش برای درمان بعضی از عوارض مفصلی و عضلانی استفاده و بیماران زیادی را به وسیله این روش بسیار تاثیر گذار درمان می‌کرده است .

همچنین از این روش درمانی برای مقابله با استرس‌ها و اضطراب ها استفاده می‌شود. زیرا عمل ماساژ علاوه بر اینکه باعث تسکین و کاهش درد در تمامی عضلات بدن می‌شود، از لحاظ روانی نیز برای شخص بسیار موثر است و باعث کاهش استرس و آرام شدن فرد می‌‌گردد  زیرا استفاده از این دستگاههای ماساژ به تعادل هورمون های استرس کمک بسیار زیادی می‌کند. در ادامه مقاله به انواع دستگاههای ماساژ اشاره خواهد شد .

چگونه ماساژ به بدن کمک می‌کند؟


انجام فرایند یک ماساژ از لحاظ جسمی و روحی بر روی فرد استفاده کننده بسیار تأثیر گذار است ، از لحاظ جسمی موجب آرام سازی و کشش عضلات،کمک به جریان خون وریدی و اکسیداسیون خون و کشش بافت هم‌بندی مفاصل می گردد. از لحاظ ذهنی، ماساژ موجب کاهش تنش ، استرس و اضطراب شده و هوشیاری بدن را افزایش داده و موجب بازیابی انرژی از دست رفته بدن و به طور کلی شور و نشاط و افزایش ترشح هورمونهای شادی آور  می شود.

اثرات ماساژ بر دستگاه‌های مختلف بدن :

دستگاه عصبی بدن ما مشابه یک سیستم و شبکه الکتریکی وسیع از «غدد درون ریز» تشکیل شده است که کلیه قسمت های بدن ما را به هم مرتبط و با هم هماهنگ می‌سازد و فرایندهای مانند فشار خون، تعداد تنفس و چگونگی هضم غذا همه به وسیله مغز انسان کنترل می شود . ارتباط دستگاه عصبی و ارسال اطلاعات به مغز به وسیله حواس پنجگانه بدن مانند (بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه) صورت گرفته که به موجب آن عمل ارتباط با محیط خارجی را برای فرد تنظیم می‌کند.

ماساژ و تمرینات بسیار مفید بدنی با نوازش‌ های شفادهنده متنوع که این توانائی را دارد که در تعادل و هماهنگی دستگاه عصبی و اصلاح تعادل فیزیکی و موازنه بدن شما بسیار مؤثر و تاثیر گذار باشد. پوست و عضلات بدن شما دارای اتصالات عصبی بسیار زیادی بوده و ماساژ اصولی و علمی آرام و متعادل به نوبه خود می تواند موجب تسکین و کاهش درد و حفظ سلامتی شما شود. و این انقباض ها و انبساط ها دستگاه عضلانی و اسکلتی موجب حرکت می شوند .

برای مثال، ورزشکاران می‌توانند به میزان زیادی از درمان با ماساژ استفاده کنند . همه حرکات استخوان در مفاصلی مانند شانه، گردن، ران، زانو و ستون فقرات به وجود می آید . خیلی از مکتب های شفادهنده، عقیده دارند که دوام جوانی و وجود سلامتی تا حد زیادی به قابلیت انحنای مفاصل بستگی دارد . تمرکز ماساژ بر آزادسازی مفاصل بوده و بنابراین به حفظ حالت ایستاده و با نشاط بدن و رهایی از ورم مفاصل شما کمک بسیار زیادی می کند.

از آنجا که تمامی عصب ها ، شریان‌ها و وریدها از میان مفاصل و عضلات عبور می‌کنند، در نتیجه ناهنجاری در دستگاه عضلانی و اسکلتی می‌تواند بر عملکرد صحیح سوخت و ساز بدن شما بسیار تاثیر گذار باشد . برای مثال در عصب هایی مثل عصب واگ که از جمجمه منشأ می‌گیرد محدودیت‌ های عضله و مفصل در اطراف این ناحیه می‌تواند عصب واگ را مختل نموده و در عملکرد حلق و قفسه سینه و تنفس و حفره های شکم اختلال ایجاد کند.

با این مثال میتوانید به خوبی تاثیر ماساژ گردن بر روی تنفس و سوخت و ساز و هاضمه بدن را دریابید.ماساژ همچون تلمبه ای با آزاد کردن عضلات و عروق داخلی آن ها دستگاه گردش خون را نیز بهبود و ارتقاء می بخشیده و موجب افزایش گردش خون به داخل بافت ها شده و با عبور مایع لنف به داخل خون موجب دفع مسمومیت شخص میشود .

در ادامه این مقاله تعدادی از دستگاههای ماساژ جهت آشنائی بیشتر شما معرفی خواهد شد .

ماساژ و کاهش وزن :

بر اساس نتایج بدست از مطالعات و تحقیقات انجام شده مشخص گردیده است که علاوه بر رژیم غذایی مناسب و ورزش ماساژ می تواند نقش بسزایی در کاهش بافت چربی و تناسب اندام افراد نقش ارزنده ای داشته باشد . ماساژ در ناحیه بافت چربی و بافت زیرجلدی سبب افزایش جریان خون و رسیدن مواد مغذی به بافت ها و افزایش سوزاندن چربی در این نواحی مختلف و مستعد بدن می شود.

تکنیک های ماساژ و معرفی آنها

1. ماساژ شیاتسو
2. ماساژ نقطه ای فشاری
3. ماساژ گرمایی مادون قرمز
4. ماساژ به شیوه فشاری
5. ماساژ ارتعاشی یا ویبره
6. ماساژ نورد یا کوفتن بدن
7. ماساژ ضربه ای
8.ماساژ التراسونیک / ماساژ سونوگرافی
9. ماساژ تحریک الکتریکی


ماساژ شیاتسو :

شیاتسو کلمه ای ژاپنی و در تکنیک‌های ماساژ به صورت کلمه به کلمه به معنی «فشار انگشت» است: کلمه "shi"به معنای "انگشت" و "atsu" شیاتسو به معنای فشار است.در این نوع ماساژ با استفاده از انگشتان دست و ماساژ اعضایی همچون لاله گوش، بالای ابرو، گودی چشم ها، زیرگونه ها بسیاری از مشکلات و بیماری های مزمن گوارشی و انواع سردردها بهبود می یابد.

ماساژ نقطه ای :

فشاری به روش های مختلفی با انگشت شست، مشت و پاشنه ی دست چربی های زیر جلدی مفاصل را ماساژ می دهد.در ماساژ ضربه ای، ارتعاشی و نورد (مانند مشت و مال) از ضربه، لرزش، ارتعاش و کوبیدن برای از انقباض در آوردن ماهیچه ها و افرایش گردش خون استفاده می شود. ماساژ اولتراسونیک نیز با استفاده از لرزشی که حاصل از امواج مافوق صوت می باشد گردش خون در ماهیچه ها را افزایش داده و در ماساژ تحریک الکترونیکی با استفاده از یک جریان الکتریکی ملایم برای تحریک اعصاب عضلات و کاهش درد استفاده می شود.

ماساژور پا :

این نوع از ماساژ موثر در درمان گونه ای از اختلالات عصبی مثل سندرم بی قراری پا می باشد .این نوع سندروم موجب اختلال در خواب و تپش شده و فرد مایل به حرکت کششی در پاهایش می شود.از آنجایی که اغلب افراد کمتر از عضلات پاهایشان استفاده کرده و در طولانی مدت پا در کفش های نامناسب و تنگ احساس ناراحتی می کند بنابراین گردش خون در کف پا کاهش می یابد.

استفاده از دستگاه های ماساژور پا موجب انتقال اکسیژن و افزایش گردش خون گشته سلول های لنفاوی را تحریک کرده و موجب جلوگیری از واریس و حتی رفع عوارض سکته ی مغزی شود.البته این کار بایستی به صورت مداوم به صورت روزانه 10 دقیقه مورد استفاده قرار گیرد.

ماساژور چشم :

ماساژ عضلات اطراف چشم و شقیقه ها علاوه بر رفع خستگی عضلات این ناحیه بر روی اعصاب این نواحی تاثیر به سزایی داشته یكی از موثر‌ترین راه‌ها برای‌ كاهش فشارهایی است كه در طول روز بر این عضلات وارد می‌شود.

ماساژ این عضلات علاوه‌ بر آن‌كه خستگی روزانه را از این ناحیه بیرون می‌كند موجب تسریع گردش جریان خون شده و از بروز خشكی چشم، سردرد و دردهای شایع چشم به‌ ویژه در ساعت‌های پایانی روز پیشگیری كند.بسیاری از افرادی كه از كامپیوتر زیاد استفاده می‌كنند ساعت مطالعه زیادی دارند یا زمان زیادی را به تماشای تلویزیون می‌گذرانند در ساعت‌ های پایانی روز به این ماساژ احتیاج پیدا می‌كنند.

ماساژور کتف و شانه

مفصل گردن و کتف از جمله مفاصلی است که در طی روز و انجام فعالیت های روزانه بسیار در معرض درد و کوفتگی می باشند. این امر به خصوص برای کسانی که نشستن های طولانی دارند و مدام باید به پایین نگاه می کنند مانند تایپیست ها،کارمندان ،دندان پزشکان و حتی راننده های که مدت زیدی در حال رانندگی بوده و زمان زیادی را در ترافیک می گذرانند اشخاصی که مطالعه زیادی دارندو ورزشکارانی که گاها حرکات غیر ارادی در گردن دارند شایع تر می باشد. استفاده از ماساژور کتف و گردن باعث افزایش گردش خون و تسکین درد در نقاط مورد نظر می گردد. در نتیجه شخص احساس آرامش بیشتری داشته و حتی از استرس وی کاسته می شود.

ماساژور سر :

انجام و استفاده از ماساژ سر را می‌توان به عنوان فرایند مکمل برای درمان بسیاری از بیماری‌ها جسمی و روحی تلقی  کرد.  شما با انجام و استفاده روزانه چند دقیقه ماساژ سر می‌توانید بدنی سالم‌تر و روانی آرام‌تر و شاداب تر  داشته باشید . که از نیازهای اساسی یک زندگی بهتر و روحیه‌ی بالاتر است . شما با خریدو تهیه یک ماساژور سر برقی از هرنوعی که مد نظرتان  باشد می توانید از آن در طول تمام شبانه روز برای دوری از فشارهای روانی استفاده نمائید . سلامتی را برای خود و خانواده به ارمغان آورید .

ماساژور های موجود در بازار از نظر طراحی و حجم و وزن متفاوت می باشند اما همگی دارای ویژه گی  حجم و وزن  بسیار کم می باشند که در مسافرت ، محل کار ، منزل و یا هر فضائی دیگری که مورد دلخواه باشد امکان استفاده را برای شما فراهم می سازد .  

صندلی ماساژور :

همگی ما از خستگی ، کوفتگی و درد مفاصل و عضلات و بی حوصله گی ناشی از کار یک نواخت روزانه و بدون تحرکات مفید در رنج می باشیم و همین مشکلات باعث بروز بسیاری از مشکلات جسمی و روحی و روانی ما خواهد شد صندلی های ماساژ این توانائی  و قابلیت را دارند که خستگی و کوفتگی  شما به راحتی مرتفع نموده و علاوه برآن ضمن بازیابی انرژی از دست رفته نسبت به ارتقاء روحیه شما بسیار تاثیر گذار و مفید باشد و موجب آرامش و آسایش شما می گردد صندلی ماساژ یا همان مبل ماساژ وسیله ای است که با استفاده از تکنولوژی برای ماساژ طراحی شده است . با توجه به اینکه دسترسی به سر ، شانه ها و پشت دشوار است با استفاده از روشي علمي و اصولي مطابق آخرين متدهاي رايج ماساژ طراحی شده است و امکان ماساژ را برای شما فراهم میکند .

سنگ ماساژ :

این سنگ ها غالبا اندازه های کوچکی دارند و حتی می توانید آنها را بین انگشتان پایتان قرار دهید و پاهای شما ماساژ حرفه ای ببینند و از خستگی و گرفتگی ها عضلات رهایی یابید. با باز شدن رگ ها  گردش خون در بدن راحت تر جریان پیدا می کند از دچار انواع بیماری ها قلبی و عروقی  از جمله سکته جلو گیری می کند . سنگ ماساژ برای بهبود گردش خون، آرامش ذهنی، رفع اسپاسم های عضلانی بسیار مفید هستند.

فوائد کلی ماساژ :

فواید کلی ماساژ فواید ماساژ به این موضوع وابسته است که دریافت کننده ماساژ، بیماری و یا ناراحتی خاصی دارد یا نه و چه بخش از بدن او و با چه کیفیتی ماساژ داده می شود. اما، در صورتی که فرد مشکل یا ناراحتی قابل توجهی نداشته باشد، فواید کلی ماساژ که میتواند از آنها بهره ببرد شامل موارد زیر هستند: 

 عضلات را تقویت کرد و موجب انعطاف و استحکام بیشتر آنها می شود.

 جریان لنف را تحریک نموده و مواد سمی و زاید را از بدن خارج میکند.  

موجب رفع بی حوصلگی و خواب آلودگی می شود.

  میزان گردش خون را در استخوان ها افزوده و موجب رشد بیشتر آنها می شود.

 با تحریک کردن غدد چربی،  پوست را صاف تر، شفاف تر و انعطاف پذیر تر می کند.

 با بیشتر کردن جریان خون، به سلامت قلب کمک می کند.

 با تقویت سیستم اسکلتی بدن، بر چابکی و ایستایی بدن اضافه می کند.  

موجب میشود که تنفس عمیقتر و  آرام تر انجام شود.

نکته کلیدی :

در حال حاضر با توجه به زندگی ماشینی و وجود مشکلات روزمره همانند ترافیک ، ازدحام و شلوغی ، آلودگی هوا ، شرایط بد جوی و سایر موارد موجود خود تاثیر بسیار زیادی بر کاهش سلامتی افراد می گذارد و این خود یک از مشکلات جاری و همیشگی افراد تلقی می گردد .  اما امروزه فناوری و صنعت توانسته است با شبیه سازی ورزش های مربوطه تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته و کاملی را طراحی ، ساخته و روانه بازار کند . تجهیزات ورزشی مانند تردمیل شامل تردمیل های باشگاهی ، خانگی ، چند کاره ، آبی، دوچرخه های ثابت شامل باشگاهی ، خانگی ، دوچرخه های ثابت نشسته ، دوچرخه های اسپینینگ ، الپتیکال ها شامل باشگاهی ، خانگی ، استپر ،  روئینگ ، تجهیزات بدن سازی و انواع و اقسام ماساژور ها ( صندلی ماساژ ، ماساژور پا ، ماساژور چشم ، ماساژور کتف و شانه ، سنگ ماساژ ، ماساژور سر ) که با خرید یکی از این وسیله های ورزشی با قیمت مناسب می توانند نسبت به ارتقاء و تضمین سلامتی خود اقدام کنید و استفاده از این تجهیزات ورزشی کمک های بسیار ارزشمند و ارزنده می نمایند و مسیر بهبودی کامل از هر نوع بیماری را برای این افراد مرتفع می نماید . 

راهنمای خرید تجهیزات ورزشی از فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام :

برای خرید تجهیزات ورزشی (انواع ماساژور ها ) نو با قیمت های مناسب باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب ایده الی داشته باشید . سیستم ها و تنظیمات موجود در این دستگاهها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است که هر کدام نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و تمامی محصولات این  فروشگاه دارای گارانتی معتبر ، خدمات پس از فروش ، حمل و نصب رایگان و از برند های معتبر جهانی می باشد . برای خرید هر یک از تجهیزات ورزشی با کیفیت که از تمامی امکانات برخوردار باشد می توانید به فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام مراجعه نمائید . این فروشگاه علاوه بر ارائه و مشاهده انواع این دستگاه ها را به صورت آنلاین، کاربران را از جزئیات هر دستگاهی مطلع می سازد . شما می توانید پیش از اقدام به خرید  تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام تماس، و مشاوره و اطلاعات لازم را در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاه ها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود اقدام نمائید. 

فروشگاه تجهیزات ورزشی ایران گام از امکانات و تکنسین های متبحر و متخصص برخوردار که در صورت نیاز و تماس شما می توانند در اسرع وقت برای سرویس و یا تعمیر در محل مورد نظر شما حاضر و خدمت رسانی کنند . 

پیشنهاد می شود برای خرید و آشنایی بیشتر با انواع  تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما به آدرس https://iran-gam.com ضمنا شما عزیزان می توانید در اینستاگرام به نشانی iran-gam مراجعه فرمائید .

ضمنا علاوه بر موارد فوق شما می توانید جهت ارتباط و اخذ مشاوره از طریق واتساپ با شماره 09121277313 ارتباط برقرار فرمائید . 

سیاست فروشگاه بزرگ تجهیزات ورزشی ایران گام ترویج و گسترش فرهنگ ورزش در جهت افزایش سلامت افراد جامعه می باشد در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق کانال ارتباطی موجود و در نظر گرفته شده فوق با کارشناسان این فروشگاه ارتباط برقرار نمائید و یا اینکه سوالات مد نظر خود را ارسال در اسرع وقت به آنها پاسخ تخصصی داده خواهد شد .

 با تشکر از شما