ورود عضویت | وضعیت کاربر: میهمان 

چه تردمیلی بخرم

 
چه تردمیلی بخرم تردمیل چی خوبه ؟ تردمیل چه مارکی خوبه ؟چه تردمیلی بخرم
مضرات و معایب تردمیل فواید استفاده از تردمیل
تاریخچه تردمیل 

تردمیل واژه ای قدیمی است که به وسیله ای اتلاق می شود که در محیطی بسته انسان و یا حیوان بروی نوار نقاله ای اقدام به گام برداشتن میکند . 

داستان تردمیل برمی گردد به سال 1875 ، زمانی که کشاورزان در جستجوی راهی برای تولید نیرو در بخش کشاورزی خود بودند ، آنها با استفاده از نوار نقاله ای مطابق با اندازه گامهای حیوانات در دستگاه های بسته بندی ، آسیاب ، روغن گیری و خرمن کوب استفاده کردند .  

 تردمیل در سال 1952 توسط کاردیولوژیست روبرت بروس برای آزمون استاندارد تشخیص و ارزیابی بیماری های قلبی و ریه ارایه شد .

در دهه 1960 تردمیل ها بسیار گران بودند و تنها برای آزمون پزشکی مورد استفاده قرار میگرفتند تا فردی به نام بیل استاپ که  دارای مدرک مهندسی پزشکی بود تردمیل های خانگی را طراحی کرد. 
 
امروزه تردمیل ها در انواع مختلف و با مصارف خانگی ، باشگاهی و چند منظوره تقسیم بندی میشوند که در همین انواع نیز به چندین قسمت و شاخه تقسیم بندی میشوند .

انواع تردمیل :

تردمیل ها بر دو نوع تردمیل های برقی و تردمیل های مکانیکی تفکیک می شوند ، تردمیل های مکانیکی فاقد موتور می باشند و برای به حرکت انداختن نوار نقاله خود از یک شیب  دائمی 5 تا 7 درصدی بهره می برد و با استفاده از نیروی وزن کاربر خود تسمه را به حرکت می اندازد 
لازم به تاکید است این نوع تردمیل ها دارای شیب دائمی است که نمی توان آن را به سطح صاف تغییر داد که این مهم خود باعث ایجاد ویژگی هایی خاص کرده که مسبب زانو دردها و آسیب به کمر می شود و همین امر باعث از رده خارج شدن تردمیل های مکانیکی شده است . 
اما نوع دوم و رایج این و سیله محبوب ، نوع تردمیل های برقی یا موتوردار است . در این سبک از دستگاهها ، تسمه نقاله بوسیله یک موتور به حرکت در می آید و این امکان را به کاربر می دهد که بتواند با استفاده از کلید های افزایش و کاهش سرعت ، سرعت دلخواه خود را انتخاب نماید . 
در این مدل از تردمیل ها بر خلاف تردمیل های مکانیکی امکان استفاده از شیب صفر وجود دارد چراکه دیگر لازم به استفاده از نیروی وزن کاربر برای حرکت تسمه نیست  و تسمه نقاله تردمیل بوسیله موتور به حرکت در می آید .  

ملاک خرید تردمیل 

چه نوع تردمیلی بخرم ؟ 

این کلیدی ترین سوال در رابطه با خرید تردمیل است که به ذهن هر خریداری خطور می کند . در پایین به ذکر موارد مهم و ضروری در رابطه با خرید تردمیل می پردازیم ، همچنین لازم به ذکر است ایران گام این مطالب را بدون در نظر گرفتن برند و مارک دستگاها و صرفا جهت اطلاع علاقه مندان محترم در میان میگذارد .

تردمیل های مکانیکی همانگونه که در قبل نیز گفته شد مزیت و امکانات متفاوتی ندارند و تنها یک تسمه نقاله با زاویه نسبی 5 تا 7 درصد بعنوان یک اپشن را می توان عنوان کرد ، در ذیل به تفصیل به ذکر امکانات تردمیل های برقی یا همان تردمیل های موتور دار می پردازیم 

1- قدرت موتور تردمیل 

الویت اول انتخاب یک تردمیل مناسب برای شرایط استفاده شما ، قدرت موتور این دستگاهها می باشد که بستگی به وزن نفر و یا نفرات مصرف کننده دارد . 

قدرت موتور تردمیل ها خانگی معمولا به شرح ذیل میباشد : 

1    اسب بخار مناسب برای وزن 100 کیلوگرم 
1/5 اسب بخار مناسب برای وزن 110 کیلوگرم 
2    اسب بخار مناسب برای وزن 130 کیلوگرم 
2/5 اسب بخار مناسب برای وزن 150 کیلوگرم 

موتور تردمیل های  فوق با برق متناوب و یا اصطلاحا موتور DC می باشند که مناسب برای مصارف خانگی طراحی شده اند .

تردمیل های باشگاهی با موتور جریان مستقیم و یا اصطلاحا موتور AC با قدرت موتور 3 اسب بخار و تحمل وزن بیش از 150 کیلوگرم مورد استفاده قرار می گیرند که در این بخش نکته خاصی برای توضیح ندارند .

حتما دوستان در نظر داشته باشند که در صورت انتخاب تردمیلی مغایر با وزن کاربر دائمی موتور تردمیل به مرور ضعیف شده و در نهایت از کار می افتد . 

2- پیست تردمیل 

 به تجربه پیست تردمیل و یا همان ابعاد تسمه تردمیل الویت دوم انتخاب تردمیل در بین مخاطبان و خریداران این دستگاه خانگی مورد ارزیابی قرار می گیرد .مسئولین فنی ایران گام با یک آزمایش ساده متوجه شده اند که فردی با قد 180 سانتی متر و وزن استاندارد 80 کیلوگرم در یک گام خود فضایی به عرض 28 سانتیمتر را اشغال می کند ، خبر خوب این است که کوچکترین عرض تسمه تردمیل ها 38 سانتیمتر است یعنی فضایی بیش از حد نیاز استاندارد و طوری که کاربر بتواند با اعتماد به نفس بر روی این نوار نقاله ها گام بردارد . 

در نظر داشته باشید که تردمیل ها قبل از تحمل وزن نفر  متحمل وزن تسمه هستند پس حتما در خرید تردمیل خود رابطه بین قدرت موتور دستگاهها و ابعاد تسمه تردمیل را در نظر بگیرید و در این رابطه از فروشندگان تردمیل راهنمایی بگیرید  

اغلب قریب به اتفاق خریداران تردمیل از درون باشگاههای ورزشی تصمیم به خرید تردمیل می گیرند و زمانی که به فروشگاهها مراجعه می نمایند با تردمیل های خانگی در ابعادی بسیار کوچکتر از تردمیل های باشگاهی که استفاده می نمودند مواجه می شوند و با یک حس بی اطمینانی و و بی اعتمادی به بازار تردمیل وارد می شوند فارغ از اینکه تردمیل های باشگاهی با مشخصات خاص خود مطلوب برای تمام کاربران با هر وزن و کاربری تولید شده است و در مقابل تردمیل های خانگی لازمه زندگی های آپارتمان نشینی و در ابعاد کوچک تر با کاربرد و مصرف نفرات محدود تولید و به بازار عرضه میشوند . 

3- شیب تردمیل 

تردمیل ها و ستگاههای خانگی امروزی دارای دو نوع شیب برقی و دستی می باشند 

نوع اول شیب دستی : در این حالت کاربر قبل از استفاده از تردمیل می بایستی شیب تردمیل را بوسیله اهرم زیر آن بصورت دستی  تنظیم نماید و سپس از تردمیل استفاده نماید . 

نوع دوم شیب برقی : در این حالت کاربر براحتی بوسیله کلید های افزایش و کاهش شیب در حین کارکرد با تردمیل میتواند شیب را به حالت دلخواه تنظیم نماید .

از سال 2008 به بعد اکثر تردمیل های تولید شده مجهز به کلیدهای کنترل شیب و سرعت زیر دست مصرف کننده در قسمت دسته های تردمیل شده اند که این مهم باعث سهولت استفاده از این دستگاه ورزشی محبوب شده است .

4- ضربه گیر تردمیل 

شاید این قسمت یکی از وسوسه برانگیز ترین موارد انتخاب تردمیل باشد . 

مطمئنا این مسئله که در زندگی آپارتمان نشینی امروز برای کسی مزاحمت ایجاد نکنیم ودر عین حال هم یک دستگاه ورزشی مثل تردمیل در آپارتمانمان داشته باشیم کمی دور از ذهن می آید . 

 این امر با داشتن تردمیلی که دارای ضربه گیر های خوبی باشد تا حدود زیادی قابل دسترس است . اما چرا تاحدودی ؟

میگوییم تاحدودی چرا اینکه مسئله ضربه گیرهای تردمیل بیشتر از هر چیز دیگری امروزه همانطور که در پیش نیز اشاره شد مسئله مهمی برای خرید تردمیل در بیپن مخاطبان امروزی که اکثرا هم آپارتمان نشین هستند بشمار می آید .

نکته اول : همین امر باعث سوء استفاده برخی قرار گرفته ، بطوری که در هنگام فروش تردمیل تمام نقاط ضعف تردمیل را در گوشه ای قرار می دهند و فقط و فقط به ضربه گیر های تردمیل که بسیار باعث و مسبب خرید تردمیل قرار گرفته اشاره می کنند فارغ از اینکه نکوبیدن تردمیل در هنگام دویدن شما فقط بستگی به ضربه گیر های خوب آن ندارد بلکه مهمتر از آن نوع سیستم اکوستیک و یا همان صداگیر های آپارتمان شما به هنگام ساخت نیز بستگی دارد

بهتر توضیح بدهیم : اگر شما در اپارتمانی زندگی می کنید که به هنگام دویدن و یا حتی راه رفتن صدا به طبقه پایین انتقال پیدا میکند میتوانید این اطمینیان را داشته باشید که  هنگام استفاده از تردمیل که دارای بهترین ضربه گیرها هستند هم صدا به طبقه پایین انتقال پیدا خواهد کرد .

پس این نکته طلایی را حتما در هنگام خرید تردمیل خاطر داشته باشید .

نکته دوم : اصولا ضربه گیر ها می توانند تا حدودی ضربه برگشتی از تردمیل به زانو و کمر شما را بگیرند و نه تمام آن را
در این جا لازم بذکر است

الف : آستانه تحمل خود را بشناسید و بیشتر از حد توانتان روی تردمیل راه نروید و یا ندوید ، هر ورزشی آسیبی دارد که ما با شناختن این آسیب ها می توانیم از آسیب های وارده به مفاصل زانو کمرمان در امان باشیم .
برای مثال شخصی با 10 دقیقه پیاده روی زانوانش شروع به درد می کند و شخص دیگری با آمادگی جسمانی بهتر آستانه تحمل 20 دقیقه ای دارد .

پیشنهاد میکنیم اگر میل و علاقه زیادی به دویدن و یا راه رفتن روی تردمیل دارید ، در روز طی 2 یا 3 مرحله این کار را انجام دهید و هر بار آستانه تحملتان را رعایت کنید

ب:یک سوال مهم - آیا زمینی که ما هر روزه روی آن شاید کیلومتر ها پیاده روی می کنیم ضربه گیر دارد ؟ مطمئنا ندارد پس تنها و تک عاملی که ما را از آسیب به مفاصل زانو کمر در امان نگه میدارد چیست ؟
بله درست حدس زدید تمام دونده ها هم این مهم را رعایت می کنند

کفش مناسب  

مسئله مهمتر اینکه کفش مناسب چه شرایطی دارد ؟

جواب به این سوال را موکول به مقاله ای دیگر میکنیم - شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تا قبل از چاپ مقاله با ما تماس بگیرید


ج : حال با این تفاسیر ، بطور مستند می توان گفت ضربه گیر های تردمیل بیشتر بدرد زمانی میخورد که شما روی آن میدوید و بیشتر سبب آن میشود که به شاسی و تخته زیر تسمه تردمیل آسیب وارد نکنید و طول عمر موتور تردمیل و تسمه تردمیل بالاتر برود .

حتما شما هم در اینجا دیدگاه واقع بینانه تری به ضربه گیر های تردمیل دارید و شما هم اکنون این مفهوم در ذهنتان نقش بسته باشد که ضربه گیر های تردمیل ، مصرف کمیتی به نفع تولید کننده دارد تا مصرف کننده .5- برنامه تردمیل 

برنامه های تردمیل به سه سبک متفاوت تقسیم بندی میشوند :

سبک الف : برنامه دویدن یا پیاده روی 
سبک ب   : برنامه شیب 
سبک سه : برنامه ترکیبی 
 
توضیح سبک الف : 

برنامه های تردمیل به سبک برنامه های دویدن ویا پیاده روی برپایه سه دسته کلی ذیل تقسیم می شوند : 

1- برنامه دوی سرعت 
2- برنامه دوی استقامت 
3- برنامه هوازی یا چربی سوزی 

در این نوع برنامه تردمیل مثلا در مدت زمان 30 دقیقه دستگاه تردمیل شما در واحد یک دقیقه یک بار ، یک سرعت متفاوتی را برای کاربر خود اجرا میکند 
در این بین برنامه چربی سوزی محبوب تریت برنامه تردمیل می باشد که قریب به اتفاق خرید های تردمیل ها برای اجرای این برنامه می باشد که بدلیل عدم آشنایی این برنامه بصورت صحیح اجرا نمی شود ، شما می توانید برای مشاوره رایگان در این باره با ما تماس بگیرید 

برنامه تردمیل برای لاغری تماما بر پایه برنامه های چربی سوزی بنا نهاده شده است 
برنامه  تردمیل برای سرعت و استقامت هم که عزیزان ورزشکار بصورت حرفه ای از آنها استفاده میکنند نیز تحت نظر مربی و بصورت حرفه ای اعمال می شود 

ایران گام بدلیل ساختار ، تناسب متفاوت افراد ، داشتن و یا نداشتن بیماری و . . .  از نشر برنامه های تردمیل بدون مجوز پزشک مربوطه خودداری میکند و تنها به توضیح تئوری برنامه های تردمیل  اکتفا میکند 

در این جا نیز از علاقه مندان دعوت میشود درصورت لزوم بهمراه پیشینه پزشکی خود می توانند بصورت رایگان از مشاوره ، مشاوران مجموعهایران گام بهره مند شوند . 

توضیح سبک ب : 

در این نوع برنامه تردمیل مثلا در مدت زمان 30 دقیقه دستگاه تردمیل شما در واحد یک دقیقه یک بار ، یک شیب متفاوتی را برای کاربر خود اجرا میکند 
در این حالت صرفا و قائدتا تحت نظر مربی و یا کارشناس ارشد فیزیوتراپی ، نفر میتواند برای زمان محدود و سرعت معلومی از شیب تردمیلاستفاده کند 

این سبک برنامه صرفا جهت قوام ماهیچه های پشت ران و چهار سر ران ویا برای فرم دهی به عضلات داخل ران استفاده میشود 

توضیح سبک ج : 

در این نوع برنامه  تردمیل مثلا در مدت زمان 30 دقیقه دستگاه تردمیل شما در واحد یک دقیقه یک بار ، یک شیب و یک سرعت متفاوتی را همزمان برای کاربر خود اجرا میکند 
  
باز هم  ایران گام تاکید بر مشورت با پزشک مربوطه و یا مربی حاذق در این زمینه را دارد .

اما دسته دیگر برنامه های تردمیل برنامه های خام دستگاه می باشد که جدای از سه سبک بالا میتوانید خودتان به تردمیل هر کدام از سبک هایی که می خواهید ، به دلخواه خودتان به حافظه دستگاه بسپارید که توانای به حافظه سپردن و یا عدم آن هم میتواند نمایانگر امکانات دستگاه و ارزش ریالی آن باشد . 

این نوع برنامه های خام را با نام برنامه های user  و یا همان برنامه های کاربری معروف و مشهور می باشند .

در پایان مسئله برند یا مارک تردمیل های موجود در بازار نیز ذهن بسیاری از مخاطبان را درگیر نموده است 

دربین مارک های موجود در بازار پیشنهاد می شود مارکی انتخاب کنید که دارای شرایط  گارانتی  معتبر باشد ، این به معنای بلند مدت بودن ضمانت نامه نمی باشد بلکه به معنای ارائه خدمات صحیح از سمت شرکت گارانتی دهنده می باشد و موجود بودن قطعات نیز در زمان خدمات پس از فروش نیز نکنه مهمی است ، با کمی دقت می توان دریافت مسائل عنوان شده در مورد هر برند معتبری صدق می کند .

لازم به ذکر است تردمیل در قسمت زیر قاب موتور دارای صنعت پیچیده ای نیست ، لذا به همین دلیل تاکید بر داشتن قطعات جهت تامین موارد گارنتی و خدماتی میشود

همچنین این مسئله  بسیار مهم و هائز اهمیت است که کاربران عزیز بدانند هیچ قطعه ای از تردمیل یک برند به مارک دیگری از تردمیل قابل نصب و استفاده نمی باشد . 

با امید به اینکه مطالب فوق بتواند برای شما دوستان عزیز  در خرید هر نوع تردمیلی مفید باشد . 


 
تیم تحقیق و پژوهش ایران گام 
در صورت وجود هر نوع ابهامی با ما تماس بگیرید 
طبق قوانین کپی رایت هرنوع کپی برداری صرفا با ذکر منبع مجاز است . 

تاريخ تنظيم: شنبه 9 آذر ماه 1392