ورود عضویت | وضعیت کاربر: میهمان 

چطور نقطه مناسب استرس خود را پیدا کنیم

 
چطور نقطه مناسب استرس خود را پیدا کنیم
استرس در دوز پایین می تواند چیز خوبی باشد. اما استرس مزمن چی؟ داستانش فرق دارد. شک نکنید این نوع استرس خوب نیست. مخصوصا استرس مزمن – نوعی که انگار به آدم می چسبد و ول کن هم نیست. استرس مزمن می تواند به سیستم ایمنی بدن، سلامت باروری، هضم، متابولیزم و خیلی چیزهای دیگر آسیب برساند.
در سطح روانی، استرس مزمن می تواند اثر منفی روی ذهن بگذارد، خطر بروز اضطراب و افسردگی را بالا ببرد. اما همه ی استرس ها بد نیستند. مقدار مشخصی از ” استرس خوب ” میتواند به یادگیری، رشد و قوی تر شدن کمک کند.
این نوع استرس کمک می کند تمرکز خود را حفظ کنید، انرژیک و هوشیار شوید. برای مثال مراقبتتان را هنگام امتحان دادن یا ارائه مطلبی در محل کار بالا می برد و روی سرعت و قدرتتان در موقعیت های اورژانسی تاثیر مثبت دارد. استرس زمانی که از یک نقطه ی مشخص عبور می کند دیگر کمک کننده نیست و شروع به ضربه زدن به سلامت، شادی و کیفیت کلی زندگی می کند.
خوشبختانه وقتی نوبت به مدیریت استرس می رسد از آنچه فکر می کنید در این زمینه بیشتر قدرت دارید. می توانید استراتژی های خاصی را به کار بگیرید تا استرس را تحت کنترل داشته باشید. در ادامه به شما کمک می کنیم تا نقطه ی مناسب استرس خود را پیدا کنید.

با شناخت تفاوت های استرس خوب و استرس بد شروع به بهبود سطح استرس می کنیم. چطور می توانید تفاوت این دو را بیان کنید؟ عوامل افتراق اساسی:
استرس خوب:
– عمرش کوتاه است.
– نادر است.
– می تواند بخشی از تجربه زندگی مثبت باشد.
– برای شروع به کار الهام بخش است.
– به ساخته شدن و تلاش برای بهتر بودن از قبل کمک می کند.
استرس بد:
– مدت زیادی طول می کشد.
– مزمن است.
– منفی ، افسرده کننده و تضعیف کننده است.
– ضد انگیزه است و فلجتان می کند.
– باعث می شود بشکنید و از قبل بدتر شوید.
مطمئن نیستید که بعضی چیزها در زندگیتان باعث استرس منفی می شود یا مثبت؟ بستگی به این دارد که چه مدت التیامش طول می کشد: معمولا استرس خوب خیلی زود از بین می رود. شاید تنها نیاز باشد که چرت بزنید، یوگا کار کنید یا یک روز مرخصی بگیرید خیلی زود دوباره به حالت عادی برمی گردید.
اما استرس بد حتی بعد از اینکه عامل استرس از بین برود نیز ادامه دارد. حتی شاید متوجه شوید که نمی توانید این استرس را از خود دور کنید، همچنین عوارض فیزیکی آن را نیز شاهد خواهید بود مانند خستگی، درد و یا حتی بیماری.

نقطه ی تعادل استرس خود را پیدا کنید
در روانشناسی اصطلاحی وجود دارد به نام ” allostatic load ” که به باری که به پشت شتر می بندند تشبیه می شود، باری که ما آن را حمل می کنیم. این بار شامل تمام استرس های فیزیکی، روانی و احساسی ما می شود. هرچقدر بار سنگین تر باشد ریکاوری نیز سخت تر است.

اگر بخواهیم نمودار استرس ها و تاثیر آنها بر کارایی را بکشیم چنین است: 

برای اینکه خود را بسنجید این کار را انجام دهید: همه چیز را که باعث استرس تان می شود بنویسید، کوچک و بزرگ. بعد از نگاه کردن دوباره به لیست چه احساسی دارید؟ آیا به نقطه ی از کنترل خارج شدن نزدیک شدید؟ اگر خیر پس نگران نباشید.
برای کاهش استرس در زندگی حتما لازم نیست از شغلتان استعفا دهید یا کاری کنید که به ضررتان باشد کافیست نقطه ی تعادل خود را پیدا کنید. اینجا بعضی از کارها که میتوانید انجام دهید، چیزهایی که می توانید بخورید و مواردی که می توانید به آن فکر کنید تا بتوانید به سطح استرس سالم و متعادل دست پیدا کنید را به شما معرفی می کنیم.

کارهایی که می توانید انجام دهید: استراتژی هایی که کمک می کند استرس منفی را به حداقل برسانید


تمرین مدیتیشن
مدیتیشن یکی از بهترین کاهش دهنده های استرس است. تحقیقات نشان داده انجام مدیتیشن به صورت مناسب می تواند مزایای زیادی داشته باشد، از جمله کاهش فشار خون، کاهش التهاب، بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن، خواب بهتر و وضوح ذهنی بیشتر. برای انجام مدیتیشن، در مکانی آرام بنشینید و روی نفس کشیدن یا بدن خود به مدت 5 تا 10 دقیقه تمرکز کنید. از مدت زمان کم شروع کنید. زمانی که با تمرین این کار برایتان راحت و آرامش بخش شد مدت دوره ها را افزایش دهید.

مقداری ورزش سبک داشته باشید
ورزش منظم انرژی بخش است، و باعث می شود مقدار تحمل استرس بالا برود. اما می تواند باعث استرس هم بشود. یعنی اگر در طول یک دوره ی پر استرس ورزش سنگین ( یا ورزش اضافی ) انجام دهید ممکن است به بدتر شدن اوضاع کمک کرده باشید.
پس به جای چنین کاری طوری ورزش کنید که باعث شود احساس تازگی و قدرت کنید نه خشکی و خستگی، پیاده روی، یوگا، شنای آرام، دوچرخه سواری با سرعت کم گزینه های مناسبی هستند.

جعبه ابزار ریکاوری بسازید
همانطور که همه ی ما استرس را به شکل های مختلف تجربه می کنیم، نوع ریکاوری همه ما نیز با یکدیگر متفاوت است. برای خود لیستی از کارهایی که باعث کاهش استرستان بعد از یک موقعیت استرس زا می شود تهیه کنید تا کمکتان کند. اگر نمی دانید چه کارهایی باعث کاهش استرس می شود چند کار را انجام دهید و ببینید کدام بهتر می تواند استرستان را کاهش دهد.
تعدادی از فعالیت هایی که به خوبی استرس را دفع می کنند عبارتند از:
• بودن در طبیعت
• آفتاب گرفتن ( به صورت متعادل )
• گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
• ماساژ یا درمان آبگرم
• در آغوش گرفتن یکی از عزیزان
• خوش گذراندن، بازی های غیبرر رقابتی

چیزهایی که می توانید بخورید: شیوه های تغذیه ای برای کمک به آرامش


چای سبز بنوشید
ثابت شده است نوشیدن مرتب چای سبز باعث کاهش استرس روانی می شود. این اثر مربوط می شود به آمینو اسید موجود در چای سبز که به عنوان یک عامل کاهش دهنده ی استرس شناخته شده است. آین آمینو اسید ها کورتیزول را که هورمون استرس است مهار می کنند، فشار خون و تپش قلب را پایین می آورند و سیستم عصبی را خنک می کنند – تنها بعد از 30 تا 40 دقیقه نوشیدن.

مواد غذایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند استفاده کنید – مخصوصا امگا 3
سیستم ایمنی سالم مانع مریض شدن می شود و در موقعیت های استرس زا کمک می کند ادامه دهید. خوردن ماهی، تخم کتان و دانه ی چیا و مکمل های روغن ماهی توصیه می شود.

خوردن برای به آرامش رسیدن را کنار بگذارید
وقتی سطح استرس خیلی بالا می رود تنقلات و عذاهای ناسالم میتوانند بسیار وسوسه برانگیز باشند، اما آن همبرگر یا بستنی در واقع فقط باعث می شوند احساستان بدتر شود. در دراز مدت، برنامه غذایی که سرشار از غذاهای فرآوری شده است می تواند فرد را مستعد به افسردگی کند.
اگر در مصرف این غذاها افراط می کنید باید کم کم آنها را کنار بگذارید، فراموش نکنید رژیم های فوق العاده کم کالری و کوتاه مدت نیز باعث بالا رفتن سطح استرس می شوند.

چیزهایی که می توانید به آن فکر کنید: طرز فکری برای افزایش انعطاف پذیری استرس


داستان استرس خود را تغییر دهید
اگر پشت سر هم به همه بگویید که چقدر زندگی پر مشغله و آشفته ای دارید، تنها استرس خود را تقویت کرده اید. از سوی دیگر، نگرش مثبت در واقع می تواند استرس را کاهش دهد. به خود بگویید آنچه برای مدیریت این چالش نیاز است را در زندگی دارید، با این کار بیشتر احساس راحتی و توانایی می کنید.

متوجه نگرش خود باشید
نظرتان درباره استرس می تواند توانایی تان نسبت به پاسخگویی به آن را نشان دهد. با خود تمرین کنید تا یک موقعیت استرس زا را به عنوان یک چالش یا یک پازل جالب که باید حلش کنید ببینید. حاضر باشید تا همیشه نقشه ی دوم ( سوم یا چهارم ) داشته باشید، همیشه باز، خلاق و انعطاف پذیر بمانید.

محدودیت های خود را بدانید
بدانید که چه مقدار استرس را می توانید تحمل کنید. در حالی که می توانید تحمل استرس خود را بالا ببرید، اما باید نقطه راحتی خود را هم شناسایی کنید و برای آن مرز بگذارید. درباره قابلیت ها و انتظارات فردی خود معقول باشید. تمرین کنید تا هنگام استرس خود دلسوز خودتان باشید. هرکس به شکلی متفاوت استرس را تجربه می کند، نکته ی مهم این است که روش کاهش این استرس را در خود پیدا کنید تا زندگی سالم و متعادلی داشته باشید و این همان نقطه ی تعادل استرس است.

 
تاريخ تنظيم: پنجشنبه 13 اردیبهشت ماه 1397